• شماره خبر : 34482۲۷ ۹۷
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۸ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • آبیاری اراضی وسیع کشاورزی با فاضلاب شهری تهران/ آیا صیفی جات و سبزیجات مورد استفاده تهرانی ها آلوده هستند؟

  سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: در شرایط کنونی اراضی کشاورزی وسیعی وجود دارد که با فاضلاب شهری تهران آبیاری می‌شوند.

  آبیاری اراضی وسیع کشاورزی

   

  سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: در شرایط کنونی اراضی کشاورزی وسیعی وجود دارد که با فاضلاب شهری تهران آبیاری می‌شوند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از خانه ملت،علی محمد شاعری در رابطه با آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب شهری گفت: اراضی کشاورزی وسیعی وجود دارد که با فاضلاب شهری تهران آبیاری می‌شوند، محصولاتی همچون پیاز،هویج و انواع سبزیجات‌،صیفی‌جات با فاضلاب شهری آبیاری می‌شوند که باعث آلودگی این محصولات شده‌ و می‌بایست نهاد های متولی کنترل‌های لازم را انجام بدهند.

  نماینده مردم نکاء، بهشهر و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب شهری را بر خلاف قانون و مقررات دانست و گفت: کنترل سلامت محصولات کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست است. وزارت جهاد کشاورزی اجازه آبیاری مزارع کشاورزی با آب فاضلاب شهری را به هیچ عنوان نباید بدهد، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست هم نقش نظارتی و کنترلی دارند و می‌بایست نظارت بیشتری داشته باشند.

  شاعری افزود: شهرداری‌ نیز باید در میادین میوه و تربار نظارت و کنتزل‌های لازم را داشته باشد و اجازه عرضه این محصولات را ندهند .

  وی با تاکید بر عدم وجود نقص قانون در رابطه با آلودگی‌های محصولات کشاورزی و خاک گفت: در حال حاضر قانون حفاظت از خاک نیز در حال تصویب است. دراین لایحه آلودگی و تخریب و مصادیق آن و آلوده کننده و تخریب کننده خاک و نحوه برخورد قانونی با آنها تعیین شده است. این قانون یکی از مترقی‌ترین قانون‌هایی هست که به زودی در مجلس تصویب خواهد شد و بعد از تایید شورای نگهبان به دستگاه ‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد .