• شماره خبر : 37732۲۸ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۲ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • آذربایجان شرقی: ۱۱ هزار تن گوجه فرنگی گلخانه ای از استان صادر شد

  معاون توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي، ميزان توليد گوجه فرنگي در گلخانه هاي استان را در 9 ماه امسال 15 هزار و 500 تن اعلام کرد و گفت: حدود 11 هزار تن از اين مقدار صادر شده است.

  ایوب ایرانی فام اعلام کرد، عمده ترین مقصد صادراتی این محصول را روسیه و کشورهای حوزه قفقاز جنوبی عنوان و یادآوری کرد: گوجه فرنگی تنها محصول گلخانه ای استان است که صادر می شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از ایرنا، وی تعداد گلخانه های فعال آذربایجان شرقی را ۳۷۸ واحد در وسعتی بیش از ۱۶۱ هکتار اعلام کرد و گفت: در زمان حاضر ۵۷ هکتار فضای گلخانه ای در منطقه آزاد ارس، ۳۱ هکتار در شهرستان خداافرین و ۲۰ هکتار در شهرستان شبستر در حال ایجاد است.

  وی با اشاره به اینکه سطح کشت ۸۶ هکتار از گلخانه های استان هیدروپونیک و ۷۵ هکتار خاکی است، افزود: از نظر پوشش ۱۲۱ هکتار پلاستیکی و پلی کربنات و ۴۰ هکتار شیشه ای است.

  ایرانی اعلام کرد: از نظر تولید ۱۴۱ هکتار از گلخانه های استان به تولید سبزی و صیفی ، ۶ هکتار گیاهان زینتی و ۱۴ هکتار به تولید رز شاخه بریده اختصاص دارد.
  وی گفت: در سال جاری علاوه بر ۱۵ هزار و ۵۰۰ تن گوجه فرنگی، ۱۳ هزار و ۴۰۰ تن خیار، ۳۴۵ تن فلفل دلمه ای ، ۱۹۰ تن توت فرنگی، ۲۲ میلیون و ۵۰۰ شاخه رز شاخه بریده و ۹۰۰ هزار گلدان گل زینتی در گلخانه های استان تولید شده است.

  وی با اشاره به مزایای تولید گلخانه ای همچون افزایش کمی و کیفی تولید، کاهش تنش های زیست محیطی و کاهش مصرف منابع اصلی تولید، اظهارداشت: تولید گلخانه ای جزو طرح های اقتصاد مقاومتی محسوب شده و از تسهیلات با کارمزد پائین بهره مند می شود.

  به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی دارای استعدادهای مناسبی برای تولید و صادرات محصولات گلخانه ای به ویژه در منطقه آزاد ارس است و در زمان حاضر هم یکی از بزرگترین واحدهای گلخانه ای کشور در این منطقه فعال است و سهم مهمی در صادرات گوجه فرنگی دارد.