• شماره خبر : 36063۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۵ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • آستارا : افزون بر ۱۳ هزار راس دام واکسینه شدند

  رئیس شبکه دامپزشکی آستارا گفت: امسال 13 هزار و 316 راس دام سبک و سنگین در 60 روستای این شهرستان علیه بیماری های تب برفکی، پوستی، ویروسی لمپی اسکین و آبله واکسینه شدند.

  بهرام پورضرب عصر شنبه در نشست خبری در شبکه دامپزشکی آستارا افزود: با وجود واکسیناسیون دام، در برخی روستاها بیماری تب برفکی مشاهده شده و دامداران در صورت مشاهده علائم آن در دام ها، مراتب را به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

  وی بیان کرد: تب برفکی بیماری ویروسی بسیار عفونی و به شدت واگیر است و مهمترین راه انتشار آن، انتقال به روش مستقیم از طریق تماس دام آلوده با دام حساس است و تب، آب ریزش دهان، بی اشتهایی و لنگیدن از علایم آن در گاو و گوسفند است.

  وی در تشریح عملکرد شبکه دامپزشکی آستارا بیان کرد: امسال با یک هزار و ۳۳۰ بار بازرسی از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی و غذاخوری های بین راهی، یک هزار و ۳۳۰ کیلوگرم فرآورده های خام دامی فاسد کشف و ضبط شده و ۴۲ متخلف به محاکم قضایی معرفی شده اند.

  پورضرب ادامه داد: شبکه دامپزشکی آستارا علاوه بر گشت های مستقل بازرسی، با همکاری ادارات شبکه بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، شیلات، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف گشت های مشترک اجرا می کند.

  وی گفت: فروش مرغ و اردک محلی زنده، پرکنده و بدون رعایت موازین بهداشتی ممنوع است و عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی، بیماری های مسری از قبیل آنفلوانزا و عفونت های دستگاه گوارشی را شایع می کند.

  بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان واقع شده و در آن شهرستان ۴۹ واحد قصابی و ۹۵ واحد مرغ فروشی فعال است و دامداران آن ۱۸ هزار و ۵۰۰ راس گاو و گوساله و ۱۶ هزار راس گوسفند و بز نگهداری می کنند.