• شماره خبر : 36075۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۶ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تهدیدی برای چهارمحال و بختیاری

  مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مجاور در شهرهای نجف‌آباد و فلاورجان مشاهده شد، گفت: چهارمحال و بختیاری به شدت در معرض خطر قرار دارد که لازم است پست‌های قرنطینه‌ای در استان فعال شوند و از رفت‌ و آمدهای بدون گواهی‌ دامپزشکی خود داری شود، چون احتمال درگیر شدن با توجه به شرایط فعلی برای استان وجود دارد.

  مدیرکل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مجاور در شهرهای نجف‌آباد و فلاورجان مشاهده شد، گفت: چهارمحال و بختیاری به شدت در معرض خطر قرار دارد که لازم است پست‌های قرنطینه‌ای در استان فعال شوند و از رفت‌ و آمدهای بدون گواهی‌ دامپزشکی خود داری شود، چون احتمال درگیر شدن با توجه به شرایط فعلی برای استان وجود دارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از ایسنا، «حسینعلی سلطانی»  در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی خدمات متنوع و گسترده‌ای را از لحاظ بهداشت و ارتقای سلامت جامعه به مردم ارائه می‌کند و وظیفه حفظ و نگهداری از سرمایه‌های دامی بر عهده دامپزشکی بوده که این اداره‌کل از لحاظ سلامت اقتصاد جامعه نقش موثری را ایفا می‌کند.

  وی افزود: دامپزشکی پایه و اساس بهداشت جامعه است و یکی از مصداق‌های مهم آن، پیشگیری از بیماری‌های مشترک میان انسان و دام است که ۸۳۲ عامل معادل حدود ۵۰ درصد از بیماری‌ها، عامل مشترک میان انسان و دام است.

  سلطانی گفت: تأمین سلامت و امنیت غذایی دیگر اصل مهم در مواد غذایی با منشأ دامی است که با نظارت و کنترل دامپزشکی انجام می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: نظارت و بازرسی روزانه بر کشتارگاه‌های دام و طیور و مراکز تولید، توزیع، عرضه و نگهداری فرآورده‌های خام دامی زیر نظر دامپزشکی انجام می‌شود.

  مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به این‌که سالم‌ترین دام کشور در چهارمحال و بختیاری قرار دارد، گفت: در کشتارگاه‌های دام و طیور به منظور تهیه غذای سالم بر تمامی کشتارها نظارت شرعی صورت می‌گیرد.

  وی ادامه داد: طی ۶ ماه امسال ۹۵ هزار و یک کیلوگرم گوشت قرمز استحصال شد که از این میزان ۱۱ هزار و ۳۴۶ کیلوگرم معادل ۱۰ درصد آن، ضبط و معدوم‌سازی شد.

  وی تصریح کرد: در این مدت از نظر عملیات بازرسی و نظارت بر کشتارگاه‌های دامی استان، ۹۵ هزار و یک رأس دام سبک کشتار و نظارت‌ بر روی آن‌ها انجام شد که از این تعداد ۸۹ هزار و ۶۶۱ راس گوسفند و بز و ۵۳۴۰ رأس گاو و گوساله با نظارت دامپزشکی کشتار شد.

  سلطانی گفت: در این مدت سه میلیون و ۶۴۲ هزار و ۲۸ قطعه طیور در استان کشتار شد که میزان وزن طیور کشتار شده ۱۳ هزار و ۳۵۵ تن بوده که همه مراحل کشتار، بازرسی و بسته‌بندی زیر نظر این اداره‌کل انجام شده است.

  وی ادامه داد: از طیور کشتار شده ۵۱ هزار و ۴۶۵ لاشه معادل شش درصد به وزن ۱۰۲ هزار و ۹۳۰ کیلوگرم ضبط شد.

  سلطانی افزود: در این مدت ۱۹ هزار و ۲۹۹ مورد بازدید از مراکز عرضه و نگهداری فرآورده‌های خام دامی صورت گرفت که از این تعداد بازدید، ۸۰۲ مورد موارد غیر بهداشتی مشاهده شد، سه هزار و ۱۳۷ مورد نمونه‌برداری به منظور انجام آزمایش و ۸۷ مورد به مراجع قضایی ارجاع داده شد، همچنین ۳۹ هزار و ۴۱۸ کیلوگرم فرآورده خام دامی ضبط و معدوم‌‍سازی شد.

  وی ادامه داد: هم‌چنین میزان فرآورده‌های پروتئینی ضبط شده در استان طی این مدت ۳۹ هزار و ۴۱۸ کیلوگرم و ۱۷۱ هزار و ۶۹۴ کیلوگرم گوشت قرمز بوده که از چرخه مصرف خارج شدند.

  سلطانی گفت: طی ۶ ماه امسال از شش هزار و ۳۵۱ راس دام در استان تست سل و پنج هزار و ۴۴۱ تست بروسلوز گاو و گوساله انجام شد.

  وی گفت: در این مدت هشت میلیون و ۲۱ هزار و ۷۰۹ نوبت راس واکسناسیون به منظور پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر دامی در استان صورت گرفت که از این تعداد دو میلیون و ۲۶۹ هزار و ۹۸۷ نوبت واکسیناسیون شاربن گوسفند و بز و و یک میلیون و ۳۳۹ هزار و ۷۴۳ نوبت واکسیناسیون آبله بر روی گوسفند و بز انجام شد.

  مدیرکل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: طی این مدت ۱۶ میلیون و ۹۸۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی مرغ گوشتی انجام شد که ۳۲ هزار و ۶۰۰ قطعه مربوط به جوجه‌ریزی بوقلمون گوشتی بوده است، همچنین ۲۱۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار صنعتی تحت نظارت دامپزشکی پرورش داده شد.

  وی افزود: سه هزار و ۳۴۰ مورد بازدید و مراقبت از مرغداری‌ها، مراکز عرضه پرندگان زینتی و زیست‌گاه‌ها انجام شد.

  سلطانی گفت: ۱۴ کارخانه خوراک دام و طیور، ۱۴ کارگاه بسته بندی خوراک دام و طیور و چهار کارخانه فرآورده‌های شیر در استان موجود است که ۵۰ درصد از آن‌ها ضوابط استاندارد و لازم را برای دریافت کد IR دارند.

  وی اضافه کرد: در این مدت میزان واردات تخم چشم‌زده به استان بیش از ۱۴ میلیون قطعه بوده است، همچنین ۱۴۵ مورد بازدید و مراقبت فعال از مزارع پرورش ماهی توسط این اداره کل انجام شد.

  وی با اشاره به نبود صادرات ماهی منجمد از استان به خارج از کشور، تصریح کرد: پنج میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم خوراک آبزیان، ۵۰۴ هزار کیلوگرم خوراک دام و ۴۳۶ هزار و ۱۲ کیلوگرم شیر خشک نوزاد به خارج از کشور صادر شد، همچنین استان دام مازاد بر نیاز زیادی دارد که با توجه به سیاست‌های تعیین شده از سوی دولت و تنظیم بازار در حال حاضر خروج دام از کشور ممنوع است.

  سلطانی در ادامه با اشاره به اینکه واکسن‌های بهادار در استان به دلیل نوسانات بازار ارز با مقداری کمبود مواجه بودند، گفت: با توجه به کوچ عشایر بایستی واکسن بهادار تامین می‌شد که این امر محقق نشد و علت آن کاهش میزان تولید واکسن‌های آنتروتوکسمی و قانقاریا از سوی موسسه رازی و بخش خصوصی بوده است، همچنین متاسفانه بحث تحرم‌ها بر افزایش قیمت داروهای دامپزشکی تاثیر داشته ولی کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

  وی در ادامه با اشاره به اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مجاور در شهرهای نجف‌آباد و فلاورجان مشاهده شد، تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری به شدت در معرض خطر قرار دارد که لازم است پست‌های قرنطینه‌ای در استان فعال شوند و از رفت‌ و آمدهای بدون گواهی‌ دامپزشکی خود داری شود، زیرا احتمال درگیر شدن با توجه به شرایط فعلی برای استان وجود دارد.

  مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: سه مورد تلف شدن طیور بومی در آبشار علیا و منطقه دشتک مشاهده شد که این بیماری مربوط به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نبوده و بیماری نیوکاسل، گزارش شده است.

  وی با اشاره به آغاز مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان، تصریح کرد: در این موقعیت حساس شکار پرندگان ممنوع است تا انتقال این بیماری به جمعیت انسانی به حداقل برسد.