• شماره خبر : 34303۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۹ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • آیا MS چالش جدید طیور ایالات متحده است؟

  صنعت طیور ایالات متحده با مشکلات بسیاری در زمینه MS (Mycoplasma Synoviae) مسری مواجه است.

  طیور ایالات متحده

  آیا MS چالش جدید طیور ایالات متحده است؟

  صنعت طیور ایالات متحده با مشکلات بسیاری در زمینه MS (Mycoplasma Synoviae) مسری مواجه است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از Poultry Health Today، نائولا فرگوسون، دکتر دامپزشک و استادیار دانشگاه جورجیا با اعلام این خبر می گوید: MS در طیور منجر بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی، مشکلات پا، کبد، ذات الریه و کیفیت پوست تخم مرغ می شود. این بیماری نسبت به MG (Mycoplasma gallisepticum)، سریع تر منتقل می شود، پایدارتر و مدیریت آن سخت تر است.

  به گفته فرگوسن، مشکلات MS معمولا در دوره تخم گذاری آغاز می شود. جوجه های گوشتی به صورت عمودی، با نشان های بالینی در گله در ۳ هفتگی، آلوده می شوند.

  مشکلات  MS بیشتر در مزارع جوجه گوشتی چند ساله اتفاق می افتد. فرگوسن گفت: شدت این بیماری در هنگام سرما به دلیل اثر هم نیروزادی با ویروس های تنفسی و کیفیت پایین هوا بدتر می شود و می تواند منجر به عفونت و تورم کیسه‌هاى هوائى (airsacculitis) و علائم بالینی شود.

   

  چگونه پیشگیری کنیم؟

  راهکار پیشگیری از ابتلای طیور به MS، انجام آزمایشات تشخیصی حساس، ELISA و PCR (آزمایشات واکنش زنجیره پلیمراز) است. گاه شرکت ها با هدف صرف هزینه کمتر، این آزمایشات را حذف می کنند اما بدون اطلاعات تشخیصی از مراحل اولیه رشد گله، تشخیص مبتلا شدن پرندگان و چگونگی پیشگیری از مشکلات آینده، دشوار است.

  برای کنترل MG، واکسن ها و آنتی بیوتیک ها تنها گزینه موجود است. مرغ های مادر به منظور جلوگیری از انتقال عمودی بیماری از مرغ ها به جوجه های گوشتی، واکسینه شده اند، اما واکسن های MS در ایالات متحده موجود نیستند، بنابراین آنتی بیوتیک ها تنها گزینه پیش رو است.

  درمان های آبی آنتی بیوتیک،MS  را بلافاصه کنترل می کند. تولیدکنندگان می توانند دز بالایی را در مدت کوتاهی منتقل کنند تا به محض تشخیص از پیشروی آن جلوگیری کنند.

  آنتی بیوتیک های موجود در خوراک برای جلوگیری از MS به مدت طولانی، پایین نگه داشتن سطح آلودگی و کمک به جلوگیری از انتقال عمودی و افقی مور استفاده قرار می گیرد.

  منبع: http://www.thepoultrysite.com/poultrynews/40179/is-ms-the-next-big-bad-mycoplasma-for-us-poultry/