• شماره خبر : 35319۲۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۷ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • اختیارات ما در چارچوب کارشناسی قیمت کود تعیین شده است/ در کودهای وارداتی امکان تخلف وجود ندارد

  معاون امورفنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، نقش این شرکت را به عنوان مرجع قیمت گذاری کارشناسی کود، تایید و اظهار کرد: اختیارات ما بر اساس تکلیف دولت و در چارچوب کارشناسی در زمینه قیمت گذاری کودهاست.

  کودهای وارداتی

  معاون امور فنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران:

  اختیارات ما در چارچوب کارشناسی قیمت کود تعیین شده است/ در کودهای وارداتی امکان تخلف وجود ندارد

   

  معاون امورفنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، نقش این شرکت را به عنوان مرجع قیمت گذاری کارشناسی کود، تایید و اظهار کرد: اختیارات ما بر اساس تکلیف دولت و در چارچوب کارشناسی در زمینه قیمت گذاری کودهاست.

  شمس الله ملازاده، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، در پاسخ به این پرسش که چگونه شرکت خدمات حمایتی به عنوان واردکننده کود، مرجع واردات هم شناخته می شود، تصریح کرد: شرکت خدمات حمایتی مرجع واردات کود نیست.

  وی افزود: با توجه به تخصص و تجربه ای که شرکت خدمات حمایتی در زمینه بازار و قیمت های کود دارد، دولت ما را مکلف کرده است تا درباره قیمت ها اظهارنظر کنیم.

  معاون امورفنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، گفت: البته در این زمینه می توان از نظر تمامی کارشناسان هم استفاده کرد اما دولت ترجیح داده در این مورد، صرفا از نظر «تخصصی» شرکت خدمات حمایتی بهره بگیرد.

   

  نقشی در تعیین اولویت گروه ۲ کود نداریم

  ملازاده با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی در زمینه اولویت گروه ۲ کود هیچ مسئولیت و نقشی ندارد و نمی تواند اظهارنظر کند، افزود: ما تنها در خصوص گروه اولویت یک کودی می توانیم اظهارنظر کنیم و نظرات تخصصی را در خصوص قیمت کود به وزارت جهاد کشاورزی و دولت، ارایه دهیم.

   

  NPK تولید داخلی است و نیازی به ارز ندارد

  وی درباره واردات NPK نیز گفت: به واردات مواد اولیه این محصول(sop) ارز دولتی اختصاص می یابد اما به واردات محصول نهایی که در کشور تولید می شود، ارز یارانه ای اختصاص نمی یابد.

  ملازاده همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما مبنی بر گلایه برخی از واردکنندگان کود از طولانی بودن پروسه بررسی پرونده های ثبت سفارش در  شرکت خدمات حمایتی، تصریح کرد: برخی از پرونده ها نیاز به بررسی های بیشتری دارند و برخی دیگر نیز اطلاعات شان ناقص است.

  وی افزود: اگر اطلاعات پرونده ها کامل باشد، کسانی که در اولویت گروه یک قرار دارند، در کوتاه ترین زمان ممکن، پرونده شان بررسی و کامل می شود.

   

  امکان تخلف در کودهای وارداتی، صفر است

  معاون امور فنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، با تاکید بر اینکه در زمینه کودهای وارداتی یارانه ای امکان تخلف وجود ندارد، گفت: کودهای وارداتی در مبدا و در مقصد (بندر) و حتی پس از حمل در انبارهای استان ها نمونه برداری و آزمایش می شوند و امکان تخلف در کیفیت شان در حد صفر است.

  وی در خصوص کیفیت کودهای داخلی نیز اظهار کرد: کودهای تولید داخل هم در انبار مقصد، نمونه برداری می شوند که اگر مورد تایید قرار نگیرند، برگشت داده می شوند، بنابراین امکان تخلف در تولیدات داخل هم بسیار کم است.

   

  ۷ مورد لغو مجوز کارگزاری و ۳۰ مورد پلمب کارخانه!

  ملازاده با بیان اینکه کارگزاری های شرکت خدمات حمایتی در شش ماهه اول سال گذشته، در  هزار و ۸۰۰ بازدید انجام شده، بیش از ۳۰۰ مورد تذکر را گزارش کردند، افزود: از این موارد، ۷ مورد در استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و غیره منجر به لغو عاملیت کارگزاری های متخلف شد. همچنین بیش از ۳۰ مورد هم به محکومیت و پلمب کارخانه منجر شد.

  ملازاده، با بیان اینکه در حال حاضر نسبت به گذشته کیفیت کود ارتقا پیدا کرده است، گفت: مشکلی در تامین کود وجود ندارد، هرچند ممکن است که به صورت موردی در برخی استان ها مشکلاتی باشد که تعزیرات حکومتی به گزارش ها، در اسرع وقت رسیدگی می کند.

  وی با اشاره به اینکه بر اساس محاسبات دقیق، کیفیت تمام کودها نسبت به سال ۹۲ بیش از ۶۰ درصد ارتقا پیدا کرده است، اظهار کرد: کود از اروپا و کشورهای اروپای شرقی وارد می شود و با وجود تحریم ها، مشکلی هم در واردات نداریم.

   

  با دخالت وزیر کشاورزی، مشکل کمبود کود حل شد

  ملازاده با اشاره به دلایل کمیابی و گرانی کود در هفته های گذشته، تصریح کرد: مشکلات ناوگان حمل و نقل و کارشکنی شرکت های پتروشیمی در مقطعی کشاورزان را برای دسترسی به کود دچار مشکل کرد که با تهمیدات انجام شده و دخالت شخص وزیر(حجتی) این موانع برطرف شد.

  وی همچنین از بارگیری دو کشتی کود در عسلویه و تخلیه آن در بندرعباس خبر داد و گفت: یکی از این کشتی ها با ظرفیت ۴۹ هزار تن از عسلویه بارگیری و در بندرعباس تخلیه شد که تاکنون ۲۰ هزار تن آن در استان ها توزیع شده است.

  ملازاده ادامه داد: کشتی دوم نیز ۴۵ هزار تن ظرفیت دارد که تا امروز بیش از ۱۰ هزار تن بارگیری شده است و طی چند روز آینده به بندر امام حمل خواهد شد.

   

  کود امسال تامین است، کشاورزان نگران نباشند

  معاون امور فنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، با تاکید بر اینکه کشاورزان به هیچ وجه نگران کمبود کود اوره نباشند، گفت: ذخایر کود پتاسیم و فسفات هم به اندازه کافی در کشور وجود دارد.

  وی درباره قیمت کودها نیز گفت: کلرید پتاسیم ۳۵ هزار تومان، سولفات پتاسیم ۷۵ تومان، سوپر فسفات تریپ ۵۵ هزار تومان و  کود اوره ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان ارائه می شود.

  ملازاده با بیان اینکه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ کارگزار در سرتاسر کشور برای توزیع کود فعالیت دارند، افزود: این کارگزاری ها کود را به نرخ مصوب دولت عرضه می کنند و اگر موردی گزارش شود حتما برخورد جدی خواهد شد.

  به گفته وی، اولویت گروه یک تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی شامل ۲۲ کود می شود که لیست آن را به تمامی واردکنندگان و شرکت ها اعلام کرده اند.

   

  تعیین قیمت جدید بذر در کمیته فنی؛ هفته آینده

  معاون امور فنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، همچنین درباره تامین بذر کشاورزان، گفت: مسئول تامین بذر، وزارت جهاد کشاورزی است و ما به عنوان مباشر وزارت جهاد عمل می کنیم.

  ملازاده با بیان اینکه در تامین بذر گندم و جو کشور هیچ مشکلی وجود ندارد، اظهار کرد: شرکت خدمات حمایتی حدود ۳۰ هزار انواع بذر اصلاح شده گندم و جو تولید داخل را تامین کرده و آماده تحویل به کشاورزان است.

  وی افزود: نرخ این بذرها هفته آینده بر اساس قیمت تمام شده در کمیته فنی بذر کشور تعیین خواهد شد. هیچ محدودیتی در تامین نهاده ها نیز وجود ندارد و در این زمینه در برقراری ارتباط با کشورها مشکلی نداریم.

  معاون امور فنی و تولیدی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، درباره نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر واردات سم و کود نیز گفت: واردات سم ارز یارانه ای دریافت نمی کند و فقط سه عنصر ازت، فسفات و پتاس که در کشاورزی تاثیر بسیاری دارد با ارز دولتی وارد می شوند.