• شماره خبر : 40145۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۸ اردیبهشت
 • این صفحه را چاپ کن
 • استعفای دسته‌جمعی شماری از اقتصاددانان کاخ سفید

  شش اقتصاددان در دپارتمان تحقیقات کشاورزی در ماه گذشته میلادی از سمت‌های خود در دولت آمریکا استعفا دادند و شمار بیشتری نیز بنا دارند اقدام مشابهی را انجام دهند.

  استعفای دسته‌جمعی شماری از اقتصاددانان

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از مجله آمریکایی پلتیکو ، اقتصاددانان دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، پس از آن‌که به خاطر گزارش‌هایشان درباره ضررهای سیاست تجاری او بر حیات کشاورزان مورد غضب واقع شدند، از سمت‌های خود استعفا داده‌اند.

  شش اقتصاددان در دپارتمان تحقیقات کشاورزی در ماه گذشته میلادی از سمت‌های خود در دولت ترامپ استعفا دادند و شمار بیشتری نیز بنا دارند اقدام مشابهی را انجام دهند. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که سرویس تحقیقات اقتصادی گزارشی را منتشر کرد که براساس آن قانون جدید مالیاتی جمهوری‌خواهان، تنش‌های تجاری به بار آمده از سیاست‌های ترامپ و دیگر اقدام‌های او به اقتصاد کشاورزان آمریکایی آسیب رسانده است.

  این گزارش نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۳ درآمد کشاورزان ۵۰ درصد کاهش داشته است و بیش از نیمی از خانوارهای کشاورز در سال‌های گذشته شاهد درآمد منفی بوده‌اند.

  یک کارمند سرویس پژوهش اقتصادی وزارت کشاورزی آمریکا که نامش را فاش نکرد به پلتیکو گفت: دولت آمریکا اهمیت چندانی برای یافته‌های ما قائل نشد. بنابراین استعفاها یک اقدام تلافی‌جویانه برایل آسیب زدن به سازمان بوده و یک پیام را فرستاده است.

  همچنین یکسری اقدامات دیگر وزارت کشاورزی آمریکا نیز باعث سرخوردگی اقتصاددان‌ها شده است. یکی از این اقدامات مربوط به تصمیم سال ۲۰۱۸ سانی پردو وزیر کشاورزی آمریکا بوده است که به موجب آن مقر سرویس پژوهش اقتصادی به خارج از واشنگتن دی‌سی منتقل شده و می‌بایست به اقتصاددان ارشد وزارت کشاورزی آمریکا گزارش دهد. وزارت کشاورزی آمریکا اخیراً تصمیم گرفت از مجموع ۳۰۰ کارمند سرویس پژوهش اقتصادی ۷۶ نفر از آن‌ها را در واشنگتن نگه داشته و مابقی آن‌ها را به مکان دیگری منتقل کند.

  به نوشته پلتیکو تمامی موارد گله و شکایت‌های این اقتصاددان‌ها موجب شده که نخستین گروه از آن‌ها اواخر آوریل استعفا دهند و تعداد بیشتری از آن‌ها در آینده نزدیک استعفا خواهند داد.