• شماره خبر : 36721۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۷ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • اصفهان : شناسایی و مهار ۳۵ کانون تب برفکی در استان

  مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون 35 کانون جدید بیماری دامی' تب برفکی' در استان شناسایی و شیوع آن مهار شد.

  مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۳۵ کانون جدید بیماری دامی’ تب برفکی’ در استان شناسایی و شیوع آن مهار شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از ایرنا، «دکتر شهرام موحدی» افزود: ۲۶ کانون تب برفکی در بین جمعیت دام های سنگین(گاو و گوساله) و ۹ کانون در بین دام های سبک (گوسفند) بود.

  وی با بیان این که وضعیت اصفهان از نظر مهار بیماری و کانون های تب برفکی خوب است، گفت: این بیماری برای پیشگیری علاوه بر کنترل، به اجرای دقیق و کامل ضوابط بهداشتی، قرنطینه ای و واکسیناسیون نیاز دارد.

  مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: واکسیناسیون تب برفکی در بین دام های سبک بصورت رایگان و در بین دام های سنگین بصورت بهادار توسط دامدار انجام می شود.

  وی یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار راس دام سنگین و ۸۰۰ هزار راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده اند.

  موحدی افزود: در همین مدت ۲۹۰ هزار دُز واکسن تب برفکی شامل ۱۱۰ هزار دُز مربوط به دام سبک و ۱۸۰ هزار دُز مربوط به دام سنگین بین دامداران توزیع شده است.

  وی با اشاره به این که حداکثر میزان ایمنی و حفاظت واکسن تب برفکی ۳۰ درصد است، گفت: دامداران باید برای در امان ماندن دام‌های سالم از این بیماری، رعایت موارد بهداشتی، قرنطینه و ضدعفونی کردن محوطه نگهداری دام‌ها را جدی بگیرند.

  مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان، از دامداران خواست با رعایت مسائل بهداشتی به فروکش کردن این بیماری دامی کمک کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک با شماره ۱۵۱۲ تماس بگیرند.

  وی خاطرنشان کرد: بعضی از بیماری ها نظیر تب برفکی، آنفلوآنزای پرندگان، تب کریمه کنگو و هاری را که مخازن آنها در حیات وحش قرار دارد، نمی توان ریشه کن کرد.
  با این حال، موحدی، رعایت مسائل بهداشتی و مناسب سازی محل نگهداری دام ها را از مهمترین راه های مقابله با اینگونه بیماری ها اعلام کرد.