• شماره خبر : 45954۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۰ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • افزایش استفاده از ربات ها در باغبانی گلخانه ای  در هلند

  تحقیقات انجام شده توسط AgriDirect نشان می دهد که استفاده از ربات ها در بین گلخانه داران هلندی در سال 2019 نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

  باغبانی مدرن؛

  افزایش استفاده از ربات ها در باغبانی گلخانه ای  در هلند

   

  تحقیقات انجام شده توسط AgriDirect نشان می دهد که استفاده از ربات ها در بین گلخانه داران هلندی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) ؛ به نقل از «فیوچر فارمینگ»، به طوری که ، از هر ۵ گلخانه هلند یکی  با  کمبود کارمندان روبرو است. اما سوالی مطرح است آیا استفاده از ربات و اتوماسیون راه حل کوتاه مدت برای کمبود کارمندان است؟

  استفاده از ربات ها در باغبانی گلخانه ای

  با توجه به گزارش شرکت تحقیقات کشاورزی AgriDirec در مجموع ۱۱ درصد از تولید کنندگان گلخانه در هلند از ربات در گلخانه ها برای کشت استفاده می کنند. به طوری که این میزان تقریبا ۳ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۸ است.  همچنین ۲٫۶ درصد از پاسخ دهندگان (۱۴۰۰ گلخانه دار به سؤالات مربوط به استفاده از ربات پاسخ داده اند) می گویند که آنها در آینده در زمینه اتوماسیون و ربات سرمایه گذاری خواهند کرد.

  ربات های اسپری کننده

  متداول ترین ربات ها در باغبانی گلخانه ها ربات های اسپری(۲۴٫۷ درصد)هستند. علاوه بر اسپری ، از ربات ها برای کاشت و برداشت (۲۲٫۲ درصد)  و در زمینه بسته بندی (۱۱٫۷درصد) و پشته کردن (۳٫۷ درصد) نیز استفاده می شود.

   

  کمبود کارکنان

  در همان مطالعه ، ۲۳ درصد از گلخانه داران اعلام کردند که بیشتر آنها با کمبود کارمند روبرو هستند. این درحالی است که آیا روبات راه حل حل کمبود کارمندان  می تواند باشد.

  مطابق با نظریه( ABN AMRO) مکانیزه شدن و نوآوری به تعداد کمتری کارمند نیاز دارد؛ این درحالی است که میزان افراد در کشاورزی سالهاست که رو به کاهش است.

   

  راه حل بلند مدت

  به گفته ABN AMRO ، از طرفی رباتها راه حل کمبودکوتاه مدت کارکنان نیست؛ “اگرچه نوآوری در باغبانی در حال افزایش است مانند استقرار ربات هایی که با کمک تشخیص تصویر ، میوه های رسیده را برداشت می کنند ، اما از طرفی اپلیکیشن های کاربردی هنوز هم نسبتاً محدود و دارای هزینه های قابل توجه هستند. در عین حال که اتوماسیون در زمینه پرورش گیاه می تواند در طولانی مدت فرایند برداشت را آسان تر کند. از این منظر ، رباتیک می تواند راهکاری برای کمبود پرسنل این بخش در دراز مدت به شمار آید.”

  ۱- ABN AMRO Bank بانک هلندی با دفتر مرکزی در آمستردام است و سومین بانک بزرگ هلند محسوب می شود.