• شماره خبر : 34309۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۰ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • آمینو اسیدها عوارض واکسن کوکسیدیوز را کاهش می دهد

  نتایج تحقیقات انجمن علمی و بین المللی طیور 2018 نشان می دهد که تغذیه جوجه گوشتی با جیره غذایی و آمینو اسید بیشتر، می تواند اثرات مضر بر عملکرد طیور را که گاهی اوقات پس از واکسیناسیون کوکسیدیوز اتفاق می افتد، به حداقل برساند.

  افزایش خوراک و آمینو اسیدها

  آمینو اسیدها عوارض واکسن کوکسیدیوز را کاهش می دهند

  نتایج تحقیقات انجمن علمی و بین المللی طیور ۲۰۱۸ نشان می دهد که تغذیه جوجه گوشتی با جیره غذایی و آمینو اسید بیشتر، می تواند اثرات مضر بر عملکرد طیور را که گاهی اوقات پس از واکسیناسیون کوکسیدیوز اتفاق می افتد، به حداقل برساند.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از thepoultrysite، سارا کلافت، دانشجوی ارشد دانشگاه آبرن گفت: اگرچه واکسن کوکسیدیوزی که در هچ تزریق می شود تاثیری مثبت در شروع ایمنی در برابر اندامگان ایمریا که منجر به کوکسیدیوز می شود، دارد، اما می تواند عوارضی مانند افزایش وزن به دلیل افسردگی BWG و تغییر ضعیف خوراک FCR نیز داشته باشد.

  در مطالعه ای، کلافت و همکارانش ۱۶۰۰جوجه گوشتی نر را در یکی از ۸ روش درمان با مقادیر متفاوت از غلظت آمینو اسیدهای هضم شدنی قرار دادند. روش درمان آمینو اسید متعادل، لیزین هضم شدنی ۱٫۱۵ درصد بود و روش درمان آمینو اسید شدید، لیزین هضم شدنی ۱٫۲۵ درصد بود. مقدار خوراک استارتر در هر گروه ۰٫۴۵، ۰٫۷۳ یا ۱٫۰ کیلوگرم در هر پرنده تعیین شد.

  جیره های غذایی با نسبت های هضم شدنی یکسانی از ترونین ۰٫۶۷، آمینو اسیدهای سولفور کامل ۰٫۷۸، والین ۰٫۷۰، ایزولیسین ۰٫۶۷،  آرژنین ۱٫۰۵ و  تریپتوفان ۰٫۱۷ درصد  به لیزین هضم شدنی، فرمول بندی شدند.

   

  آسیب های روده ای کمتر با مصرف آمینواسید بیشتر

  کلافت در این باره گفت: در ۲۱، ۲۸ و ۴۱ روزگی، جوجه گوشتی هایی که با جیره های استارتر آمینو اسید بیشتر تغذیه شدند، نسبت به پرندگانی که جیره های آمینو اسید ملایم داشتند BWG بیشتر، FCR کمتر، و وزن سینه و وزن لاشه سنگین تر بود.

  افزایش ۱٫۱ گرمی در لیزین هضم شدنی در طول دوره استارتر منجر به افزایش ۰٫۶۴ درصدی در بازده کل سینه در مقایسه با جیره آمینواسید متعادل  شد.

  به گزارش کلافت، جوجه گوشتی هایی که با جیره آمینو اسید بیشتر تغذیه شدند، نسبت به جیره آمینو اسید متعادل، با آسیب های روده ای کمتری مواجه شدند و پرندگانی که خوراک استارتر بیشتری دریافت کردند، وزن لاشه سنگین تری داشتند.

  منبع: http://www.thepoultrysite.com/