• شماره خبر : 43030۳۰ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۸ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • افزایش صادرات گندم قزاقستان به ایران و گرجستان

  قزاقستان پتانسیل صادراتی خود را افزایش داده است. در سال گذشته، 12 میلیون تن غلات به کشورهای خارجی صادر شد و یکی از اصلی‌ترین خریداران گندم این کشور، ایران بود. به نقل از قزاق‌ تی‌وی، ایران به حدود 12 میلیون تن غلات برای بازارهای محلی‌اش نیاز دارد.

  افزایش صادرات گندم قزاقستان به ایران و گرجستان

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از غلات نیوز و  قزاق تی‌وی، قزاقستان پتانسیل صادراتی خود را افزایش داده است. در سال گذشته، ۱۲ میلیون تن غلات به کشورهای خارجی صادر شد و یکی از اصلی‌ترین خریداران گندم این کشور، ایران بود.

  به نقل از قزاق‌ تی‌وی، ایران به حدود ۱۲ میلیون تن غلات برای بازارهای محلی‌اش نیاز دارد.

  قزاقستان قادر خواهد بود که ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تن محصولات کشاورزی را در آینده به جمهوری اسلامی ایران صادر کند. بر اساس گفته اقتصاددان ایرانی، محمد وطن‌پور، قزاقستان کمک می‌کند تا کمبودهای غلات ایران جبران شود.

  گفتنی است که همکاری میان ایران و قزاقستان در صنعت کشاورزی، یکی از موفق‌ترین همکاری‌ها میان این دو کشور است. غلات قزاقستان در کشور گرجستان نیز شهرت دارد. در طول سه تا چهار سال گذشته، صادرات غلات قزاقستان به این کشور به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته و کارشناسان گرجی، بر کیفیت غلات این کشور تاکید کرده‌اند. غلات قزاقستان از طریق راه‌آهن و از روسیه و آذربایجان انتقال پیدا می‌کند. گندم روسیه ارزان‌تر است اما گرجستان به گندم با کیفیت بالای قزاقستان علاقه دارد.