- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

افکار عمومی منتظر معرفی مقصران شیوع آنفلوانزای پرندگان

شیوع آنفلوانزای پرندگان

هفت سین نوروز ایرانیان با تخم مرغ های خارجی!

افکار عمومی منتظر معرفی مقصران شیوع آنفلوانزای پرندگان

 

مولود غلامی- روزنامه نگار

«سوزاندن حدود ۳۰ میلیون قطعه مرغ و خسارت بیش از ۱۰ میلیارد دلاری آنفلوانزای پرندگان [1]به صنعت مرغداری [1] کشور»، یکی از سرفصل های مهم در نطق آتشین مهرداد بائوج لاهوتی [1]، نماینده لنگرود، در روز استیضاح وزیر جهاد کشاورزی [1] بود.

این موارد گرچه بسیار شعارگونه و هیجان زده در صحن علنی مجلس توسط این «گیلِ مرد» بیان شد و شاید برخی هم آن را نپذیرفتند اما واقعیت تلخی است که صنعت مرغداری، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی و حتی شخص وزیر را دچار چالش بزرگی کرد.

آنفلوانزای پرندگان در سال های اخیر بسیاری از کشورها را درگیر کرده و آسیب هایی به صنعت مرغداری و پرورش دهندگان طیور خانگی(سنتی)، زده است اما در کشورهای دیگر میزان تلفات و خسارت آنفلوانزای پرندگان در بخش صنعت مرغداری به گستردگی ایران نبوده است. دست کم تاکنون خبر یا گزارشی با این وسعت و میزان تلفات و خسارت اعلام نشده است.

این ویروس که هر ساله به همراه پرندگان مهاجر از سواحل شمالی وارد کشور می شود با سویه های مختلفی صنعت مرغداری(تخم گذار) ایران را درگیر می کند اما در سال ۹۶ که بیش از دو سوم استان های کشور را درگیر کرد، خسارت بسیار بزرگی به این صنعت مهم و حساس وارد آورد.

نابودی حدود ۳۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار(به گفته مدیران تشکل های تولید و البته برخی مسئولان دولتی)، کاهش یکباره تولید تخم مرغ و افزایش قیمت بیش از دو برابری آن شوک بزرگی به بازار پروتئین کشور وارد کرد.

گوشت مرغ و تخم مرغ، که با گرانی گوشت قرمز پایه اصلی تامین پروتئین حیوانی در سبد خانوار کشور محسوب می شوند، در نیمه دوم سال، رو به گرانی گذاشت و دولت چاره ای جز واردات تخم مرغ ندید. این گونه بود که در مدت زمان کمتر از سه ماه، از مقام صادرکننده تخم مرغ در منطقه، به جایگاه شامخ واردکننده نایل شدیم تا لیست اقلام وارداتی محصولات کشاورزی هم مانند سفره هفت سین نوروز، بدون تخم مرغ آن هم از نوع خارجی نباشد!

چنانچه موضوع آنفلوانزای پرندگان و در پی آن کاهش تولید تخم مرغ و گرانی این ماده غذایی مهم برای قشر متوسط و کم درآمد، به یکی از پایه های اصلی اعتراض های اخیر خیابانی نیز تبدیل شد و حتی رییس جمهوری هم در برنامه گفت و گوی زنده تلویزیونی، از اطلاع رسانی نادرست به افکار عمومی گلایه کرد.

این موضوع بهانه ای شد برای مجلس نشینانی که در یک سال گذشته بارها طرح استیضاح وزیر کشاورزی را ریخته بودند. سرانجام در روزهای پایانی سال ۹۶، حجتی در مجلس استیضاح شد و موضوع خسارت میلیاردی آنفلوانزای پرندگان به صنعت مرغداری، چشم اسفندیار عملکرد این وزیر عملگرا و ثابت قدم کابینه دوازدهم بود.

در این روز، لاهوتی در یک نطق احساسی و هیجانی، خسارت ۱۰ میلیارد دلاری به صنعت مرغداری کشور در اثر آنفلوانزا را نشان بی درایتی وزیر دانست و وزارتخانه را به ناتوانی در کنترل و پیشگیری از این رخداد متهم کرد.

در پی این چالش های ایجاد شده، رییس سازمان دامپزشکی کشور که به گواه حجتی، یکی از معاونان جوان و کارآمد این وزارتخانه است، در گفت و گو با رسانه ها خواستار تعامل دستگاه های مربوط شد و قصور برخی مدیران را در این نابسامانی دخیل دانست. وی همچنین به صراحت گفت که در صورت ادامه این روند، مقصران را معرفی خواهد کرد.

به هر روی همان گونه که رییس سازمان دامپزشکی کشور هم از اعلام اسامی مقصران و مدیرانی که در شیوع آنفلوانزا کوتاهی کردند، خبر داد، افکار عمومی نیز خواهان اعلام و تنبیه مقصران این فاجعه ملی است که نه تنها صنعت مرغداری کشور را زیر تاثیر خود قرار داده بلکه امنیت و اقتصاد کشور را نیز متاثر کرده است.

به هر روی و با توجه به گفته های رییس سازمان دامپزشکی کشور، مدیران و کسانی که در دامن زدن به این فاجعه ملی مقصر هستند باید شناسایی و اعلام شوند تا عملکرد مثبت این سازمان و وزارت متبوع، بیش از این زیر سوال نرود.

با تمامی احترامی که به وزیر کشاورزی و برخی معاونان کارآمدش، قایل هستم، باید تصریح کنم که بی تردید، گرانی و واردات تخم مرغ و نابودی ۳۰ میلیون قطعه ای مرغ در سال ۹۶، یکی از نقاط منفی و تاریک کارنامه حجتی در زمان وزارتش محسوب می شود و عملکرد مثبتش را زیر تاثیر قرار می دهد.

 

[2] [3] [4]