• شماره خبر : 31876۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۳ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • اقتصاد پایدار با تامین امنیت کشاورزان در خرید محصولات استراتژیک/ دهه آینده، دهه دانش بنیان است

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه پاسداران، از مجلس خواست تا دولت های آینده را موظف به خرید تضمینی محصولات استراتژیک کنند و افزود: اقتصاد پایدار با تامین امنیت کشاورزان و خرید محصولات استراتژیک به دست می آید.

  مجید خراسانی مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه مطرح کرد:

  اقتصاد پایدار با تامین امنیت کشاورزان در خرید محصولات استراتژیک/ دهه آینده، دهه دانش بنیان است

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه پاسداران، از مجلس خواست تا دولت های آینده را موظف به خرید تضمینی محصولات استراتژیک کنند و افزود: اقتصاد پایدار با تامین امنیت کشاورزان و خرید محصولات استراتژیک به دست می آید.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، مجید خراسانی، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در همین راستا مجلس باید دولت ها را در یک دوره ۵ ساله موظف به خرید تضمینی محصولات استراتژیک به ویژه دانه های روغنی کند.

   

  وی افزود:  در غیر این صورت کشاورزان به کشت محصولات غیر استراتژیک روی می آورند و سیاست های اقتصاد مقاومتی نتیجه بخش نخواهد بود.

  خراسانی در این نشست، اهداف ۴ گانه شرکت زنجیره تامین حامی که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی قرار است بخشی از تولید و تامین محصولات استراتژیک را بر عهده بگیرد، تبیین کرد.

   

  گام نخست؛ زنجیره تامین محصولات استراتژیک

  وی گام نخست اهداف اقتصاد مقاومتی را در محصولات کشاورزی برشمرد و گفت: اولویت نخست ما نیز در این بخش تامین زنجیره محصولات استراتژیک مانند گندم گوشت و روغن است.

  مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه، اظهار کرد: پیشنهاد ما به فعالان اقتصادی بعد از زنجیره تامین، تمرکز روی این محصولات استراتژیک است  که می توانند با ایجاد شرکت های تسهیلگر، بخشی از نیازهای کشور را تامین و تولید کنند.

   

  ایجاد نخستین پالایشگاه گیاهان دارویی تا پایان سال ۹۷

  وی با اعلام خبر ایجاد نخستین پالایشگاه استانداردسازی گیاهان دارویی توسط این مرکز در سال ۹۷، تصریح کرد: کار مطالعاتی این طرح به اتمام رسیده است و تا پایان سال آینده اجرا خواهد شد.

  خراسانی با اشاره به ضرورت طراحی زنجیره کامل تامین در هر حوزه ای، گفت: متاسفانه این نقصی است که در کشور ما وجود دارد. برای نمونه ۷ هزار و ۷۰۰ گونه گیاهی در دنیا وجود دارد که بیش از ۵ هزار گونه آن (معادل دو سوم) در ایران وجود دارد و هزار و ۷۰۰ گونه انحصاری کشور ما است.

   

  وی تصریح کرد: به دلیل کامل نبودن زنجیره تامین در کشور، این گونه های گیاهی را به کشورهای اروپایی از جمله آلمان که تکنولوژی بالایی دارند صادر می کنند. آنها استانداردسازی های لازم را انجام می دهند و سپس با ده ها برابر قیمت و ارزش افزوده بالا، این محصولات را به ما می فروشند.

   

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه، افزود: مجموعه نظامِ کارخانه استانداردسازی و پالایش گیاهان دارویی در کشور ما وجود ندارد و نیاز است که این کارخانه به دست مردم ایجاد شود، ضمن اینکه زنجیره کامل تامین باید ایجاد و مدیریت شود و نقش اساسی حاکمیت این است که این زنجیره را مدیریت کند.

   

  برزیل؛ نمونه موفق ایجاد شرکت های تسهیلگر در زنجیره تامین

  خراسانی با اشاره به تجربه موفق کشور برزیل در ایجاد شرکت های تسهیلگر برای اداره زنجیره تامین و لزوم استفاده از این تجربه در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: ضروری است که این نهادها ایجاد شوند و شرکت اقتصاد مقاومتی حامی سعی می کند به عنوان یک نهاد تسهیلگر، الگوسازی مناسبی انجام دهد.

   

  تولید محصولات پروتئینی، گام دیگر حامی در اقتصاد مقاومتی

  خراسانی گام دیگر مرکز اقتصاد مقاومتی حامی را در بخش تامین زنجیره گوشت اعلام و اظهار کرد: تولید محصولات پروتئینی و گوشت قرمز یکی از اولویت های مااست و اگر بتوانیم زنجیره تامین پروتئین را در کشور کامل کنیم، در یک زمانبندی معین می توانیم کمبود پروتئین و گوشت قرمز را در کشور مدیریت کنیم.

   

  وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از گوشت قرمز در کشور تولید می شود، افزود: سالانه ۱۲۰ هزار تن گوشت قرمز از خارج وارد می شود و اگر ما زنجیره تولید گوشت قرمز را با محوریت مردم درست انجام دهیم، به تدریج می توانیم با واگذاری دام به پرورش دهندگان دام و خرید از آنها بعد از پرواربندی، کسری موجود در این زمینه را جبران کنیم.

   

  حاکمیت نباید وارد کار تولید شود

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه، ادامه داد: هدف ما این است که در تامین دام به عنوان تسهیلگر به دامدار کمک کنیم و تولید را بر عهده پرورش دهندگان و مردم بگذاریم. حاکمیت نباید وارد کار تولید شود.

   

  وی همچنین به وجود بیش از ۶۰۰ کارخانه خوراک دام در کشور اشاره کرد و گفت: این کارخانه ها با کمتر ۴۰ درصد ظرفیت خود کار می کنند و شرکت های تسهیلگر در این زمینه نیز می توانند ورود کنند.

  خراسانی با اشاره به اینکه در این پروسه، دامدار دام را تحویل می گیرد و با حمایت شرکت تسهیلگر به وزن مورد انتظار می رساند، گفت: در این زنجیره، دامدار سهم خود را از شرکت تسهیلگر می گیرد اما مدیریت بازرگانی و فروش دام بر عهده دامدار نیست و شرکت این امور را برعهده دارد.

   

  وی تصریح کرد: اگر بتوانیم به جای واردات ۱۲۰ هزار تن گوشت در سال به تدریج به مردم دام واگذار کنیم، هم نقش مردم در این فرایند بیشتر می شود و هم این اقدام مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است که به تولید داخل و اشتغالزایی تاکید ویژه دارد.

   

  قطع وابستگی روغن، سومین هدف شرکت حامی

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه، سومین گام این شرکت در بخش کشاورزی را قطع وابستگی کشور به واردات روغن دانست و افزود: بر اساس آمارهای کوجود، سالانه بیش از ۹۰ درصد دانه های روغنی یا روغن های بی کیفیت وارد و تنها حدود ۷ درصد نیازها در داخل کشور تامین می شود.

   

  خراسانی پیشنهاد داد که کل کشت دانه های روغنی را مردم انجام دهند و تصریح کرد: حاکمیت نباید وارد این کار شود که شغل مردم به خطر بیفتد. موضوع مهم در این بخش هم این است که کشاورز نمی تواند قبل و بعد این مرحله مدیریت کند و بازهم شرکت های تسهیلگر با کمک دولت باید مدیریت را برعهده بگیرند.

   

  وی افزود: بنابراین پیشنهاد می دهیم زنجیره بین کشت و انتقال به کارخانجات روغن کشی و بازار فروش توسط شرکت های تسهیلگر به طور کامل اداره شود.

  ایجاد کارخانه های روغن نباتی با هدف واردات!

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه، با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از نیاز کشور کارخانه روغن داریم، تصریح کرد: البته این موضوع هم با ابهاماتی مواجه است که چرا این همه کارخانه روغن در کشور وجود دارد.

  خراسانی ادامه داد: تا جایی که مطالعه کردیم، مشخص شد کارخانه ها بیشتر برای واردات روغن ایجاد شده اند که این نقص باید اصلاح شود. همچنین ضروری است زنجیره شرکت های تسهیلگر با حمایت حاکمیت عملیاتی شود.

   

  ایجاد رانت با کاهش یا تعدیل بودجه خرید تضمینی دانه های روغنی

  وی تصریح کرد: خبر نگران کننده ای که شنیده ایم این است که دولت قرار است خرید تضمینی دانه های روغنی را تعدیل کند یا تحت تاثیر قرار دهد؛ اگر اعتبارات خرید تضمینی در بودجه ۹۷ عملیاتی نشود، این امر به معنای واردات روغن و رانت است.

   

  همکاری های حامی با وزارت جهاد کشاورزی در تکیمل زنجیره تامین

  مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه، همکاری های دوجانبه با وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه ها، گفت: ما پیشنهاد اصلاح نژاد برخی دام ها و محصولاتی است که می توانند در کشور بومی سازی شود را به وزارتخانه داده ایم که بخش دانش بنیان ما این طرح را در دست مطالعه و اجرا دارد.

  خراسانی ادامه داد: به همین منظور مرکز اقتصاد مقاومتی حامی با مشارکت مرکز تحقیقات دامی وزارت جهاد کشاورزی حدود دو سال است طرح اصلاح نژاد بز را در دستور کار دارد.

  وی افزود: اگر ما بتوانیم در دوره ۵ ساله بزهای نژاد سانن و آلپاین را با بزهای مهابادی و شرق کشور تلاقی دهیم، عملکرد آنها افزایش پیدا می کند و این اصلاح نژاد، تولید را تا ۷ کیلوگرم در روز افزایش خواهد داد.

   

  رویکرد حامی، دانش بنیانی است

  خراسانی دهه آینده، را دهه دانش بنیان در همه عرصه ها دانست و تصریح کرد: رویکرد مرکز اقتصاد مقاومتی حامی نیز بر همین اساس استوار شده و تمام فعالیت های ما بر پایه دانش بنیان شکل گرفته است.

  وی ادامه دادک اگر ما بتوانیم نقش مردم را در این زنجیره پررنگ کنیم و اقدامات مان پایه دانش بنیان داشته باشد، می توانیم یک الگوی موفق در کشور باشیم.