• شماره خبر : 34491۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۷ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • امکان استفاده از خوراک آماده در دامپروری ها گرفته شد/ رقابت شفاف و تنگاتنگ در فیداکسپو

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور شرط استفاده از خوراک آماده را شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و همچنین پرورش دهندگان دانست و افزود: به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز، بالا رفتن قیمت نهاده ها در جهان و دخالت های بی مورد ستاد تنظیم بازار این توان از دامپروران گرفته شده که بتوانند صددرصد از خوراک آماده استفاده کنند.

  صادرات شیرخشک

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور:

  امکان استفاده از خوراک آماده در دامپروری ها گرفته شد/ رقابت شفاف و تنگاتنگ در فیداکسپو

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور شرط استفاده از خوراک آماده را شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و همچنین پرورش دهندگان دانست و افزود: به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز، بالا رفتن قیمت نهاده ها در جهان و دخالت های بی مورد ستاد تنظیم بازار این توان از دامپروران گرفته شده که بتوانند صددرصد از خوراک آماده استفاده کنند.

  احمد مقدسی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، درباره وضعیت بازار نهاده های دامی با توجه به نرخ ارز و یارانه دولتی اظهار کرد: با وجود اینکه دولت ارز ۳۸۰۰ تومانی به واردکنندگان داده است، اما قیمت نهاده ها با نرخ ارز بیش از ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می شود.

  وی افزود: متاسفانه دستگاه های نظارتی کنترلی روی واردکنندگان نهاده های دامی ندارند. با ارز دولتی و براساس مصوبه سازمان حمایت، کنجاله سویا باید ۲۲۰۰ تومان فروخته شود، اما تولیدکنندگان آن را در بنادر به تناوب از ۲۶۰۰ تا ۲۶۳۰ تومان خریداری می کنند.

  او ادامه داد: از یک طرف دولت به واردکنندگان یارانه ارزی می دهد و از طرف دیگر، آنها نهاده های دامی را با نرخ آزاد به ما می فروشند.

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه های نظارتی باید گرانفروشی نهاده ها را موردبررسی قرار دهند، گفت: انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی، در صورتی که پیگیری های لازم صورت نگیرد، بی فایده است و دردی از ما دوا نخواهد کرد.

   

  ثبات قیمت، لازمه استفاده از خوراک آماده

  مقدسی با اشاره به اینکه استفاده از خوراک آماده قیمت تمام شده تولید را افزایش می دهد، گفت: اگر در کشور ما ثبات قیمت وجود داشته باشد و من به عنوان یک دامپرور تولیدکننده شیر آسوده خاطر باشم که کارخانه ها همواره می توانند نیازم را تامین کنند، چرا باید آسیاب و کارخانه خوراک راه بیندازم و از خوراک آماده استفاده می کنم.

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با بیان اینکه خوراک دام، ۷۰ درصد هزینه تمام شده شیرخام را تشکیل می دهد، گفت: وقتی ستاد تنظیم بازار قیمت شیرخام را دستوری و تحکمی اعلام می کند و هزینه خوراک را به معنای واقعی محاسبه نمی کند، چگونه می توان خوراک آماده استفاده کرد.

  وی ادامه داد: دخالت های ستاد تنظیم بازار باعث شده است که امروز نه تنها صنعت دامپروری و لبنیات کشور بلکه صنایع خوراک دام هم دچار مشکل شوند.

  او افزود: دامپرور به عنوان حلقه میانی بین کارخانه خوراک دام و کارخانجات لبنی قرار دارد و ستاد تنظیم بازار هم هزینه های تمام شده را به معنای واقعی نمی بیند، به همین دلیل تولیدکننده نمی تواند از خوراک آماده استفاده و اقلام را جدا جدا خریداری می کند تا قیمت آن برایش ارزانتر تمام شود.

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با بیان اینکه نمی توان منکر تاثیر استفاده از خوراک آماده روی سلامت دام شد، تصریح کرد: البته برخی از کارخانه ها با گرانی یکی از اقلام موردنیاز تولید، آن را به خوراک اضافه نمی کنند یا کمتر اضافه می کنند، بنابراین دام دچار کمبود پروتئین و انرژی می شود.

  مقدسی شرط استفاده از خوراک آماده را شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه دانست و اظهار کرد: به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز و بالا رفتن قیمت نهاده ها در جهان و دخالت های بی مورد ستاد تنظیم بازار این توان از دامپرور گرفته شده که بتواند صددرصد از خوراک دام استفاده کند.

   

  فیداکسپو، رقابت شفاف و تنگاتنگ ایجاد می کند

  رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور درباره مزایای برگزاری نمایشگاه هایی مانند فیداکسپو نیز گفت: قطعا برگزاری این نمایشگاه می تواند در کیفیت، رقابت، بالا بردن بهره وری در تولید شیر و گوشت کشور اثرگذار باشد.

  وی افزود: یکی از مزایای برگزاری اینگونه نمایشگاه ها این است که می تواند رقابت شفاف و تنگاتنگ به وجود بیاورد تا حداقل تولیدکنندگانی که از خوراک دام آماده استفاده می کنند، آسوده خاطر باشند.