• شماره خبر : 18512۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۸ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • با انجام برنامه PMS، میزان رضایت مندی مرغداران از کیفیت واکسن های تولیدی موسسه رازی مورد ارزیابی قرار دهید

  علیرضا قمریان نماینده علمی شرکت فایزر در ایران و از فعالان حوزه داروهای دامی در کشور در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اعلام داشت: حضرتعالي ادعا مي نماييد كه كيفيت واكسن هاي توليدي موسسه از بسياري از واكسن هاي وارداتي بالاتر است. لذا پيشنهاد مي شود با انجام برنامه PMS، ميزان رضايت مندي مرغداران محترم كه به حق ولي نعمتان ما و شما مي باشند را در مورد كيفيت واكسن هاي توليدي موسسه جويا گرديد.

  علیرضا قمریان نماینده علمی شرکت فایزر در ایران و از فعالان حوزه داروهای دامی در کشور در نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اعلام داشت: حضرتعالی ادعا می نمایید که کیفیت واکسن های تولیدی موسسه از بسیاری از واکسن های وارداتی بالاتر است. لذا پیشنهاد می شود با انجام برنامه PMS، میزان رضایت مندی مرغداران محترم که به حق ولی نعمتان ما و شما می باشند را در مورد کیفیت واکسن های تولیدی موسسه جویا گردید.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ در جواب به مصاحبه های گذشته ی رییس موسسه واکسن و سرم سازی رازی «دکتر علیرضا قمریان» مؤلف سری کتاب های «داروهای دامپزشکی و نهاده های تغذیه ای دام، طیور و آبزیان ایران»، نماینده علمی شرکت فایزر در ایران و از فعالان حوزه داروهای دامی در کشور در نامه ای سرگشاده خطاب به ایشان نوشت:

  بسمه تعالی

  برادر بزرگوار جناب آقای دکتر کهرام

  ریاست محترم موسسه واکسن و سرم سازی رازی

  با سلام،

  احتراماً بدینوسیله پیرو بیانات گرانقدر حضرتعالی در مصاحبه های مکرر طی قریب به یک سال گذشته، نظر جنابعالی را به نکات ذیل جلب می نماید.

  ۱) همانطور که حضرتعالی مکرراً بیان داشتید بنای موجود موسسه واکسن و سرم سازی رازی در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی بنا گردید و یکی از قدیمی ترین مراکز تحقیقاتی و تولیدی درکشور است. لذا باید از خود پرسید چرا با گذشت قریب به ۹۰ سال از تاسیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی و با وجود اهداف اولیه تاسیس چنین مرکزی همچنان نیازمند واردات انواع واکسن ها و فرآورده های بیولوژیک از خارج از کشور هستیم؟ مقتضی است تاریخچه سایر شرکت های بزرگ واکسن ساز دنیا مورد مطالعه قرار گیرد و دلایل عقب ماندگی موسسه مورد کنکاش واقع شود و مسببان این عقب ماندگی جهت قضاوت آیندگان معرفی شوند.

  ۲) همانطور که استحضار دارید هم اکنون حدود ۴۰ نوع انواع واکسن طیور در صنعت مرغداری کشور مورد استفاده قرار می گیرد که تنها ۱۰ نوع آنها توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی تولید می شود. پس چگونه می توان ادعا نمود که موسسه واکسن و سرم سازی رازی قادر به تامین کلیه واکسن های مورد استفاده در صنعت طیور می باشد؟!

  ۳) حضرتعالی ادعا می نمایید که کیفیت واکسن های تولیدی موسسه از بسیاری از واکسن های وارداتی بالاتر است. لذا پیشنهاد می شود با انجام برنامه PMS، میزان رضایت مندی مرغداران محترم که به حق ولی نعمتان ما و شما می باشند را در مورد کیفیت واکسن های تولیدی موسسه جویا گردید. مسلما تایید می فرمایید که انجام تنها یک یا چند طرح تحقیقاتی توسط اساتید محترم دانشکده دامپزشکی آن هم در شرایط کنترل شده نمی تواند دلیل مستحکمی در اثبات ادعای حضرتعالی باشد.

  ۴) حضرتعالی اشاره فرمودید که هم اکنون از ۶۰ شرکت خارجی واکسن به کشور وارد می گردد که به همراه واکسن های وارداتی غیر از سویه های واکسینال سایر ویروس های غیر بومی و بیماریزا نیز وارد کشور می شوند. از اینرو جهت جلوگیری از تشویش و به منظور تنویر افکار عمومی خواهشمند است لیست ۶۰ شرکت صادر کننده واکسن به کشور و نیز نام ویروس های بیمایزای غیر بومی که از طریق این واکسن ها وارد کشور شده است را ارائه فرمایید.

  ۵) حضرتعالی ادعا می نمایید که شرکت های خارجی با دامپینگ و پایین آوردن غیر معقول قیمتهای خود در ایران مانع فروش واکسن های موسسه شده و رقابت ناسالمی را به راه انداخته اند. بدون ورود به این بحث، تنها از جنابعالی درخواست می شود قیمت واکسن های وارداتی به ایران را حداقل در کشورهای منطقه بررسی نمایید تا صحت و سقم ادعای شما بر خودتان مشخص گردد.

  دامپینگ در واژگان تجارت بین الملل دارای تعریف خاصی است که به هیچ وجه با استدلال حضرتعالی همخوانی ندارد.

  آیا فکر نمی کنید قدیمی و از دور خارج بودن تجهیزات موسسه و مدیریت ناکارآمد طی سالیان گذشته و متعاقباً هزینه های سربار ناشی از آن، قدرت رقابت را از موسسه رازی گرفته است؟ راستی آیا با GMP نداشته موسسه امکان صادرات واکسن حتی به عقب مانده ترین کشورهای دنیا وجود دارد؟

  ۶) در ماههای گذشته شاهد از دست رفتن سرمایه دامی کشور به دلیل کمبود واکسن تب برفکی بودیم. واقعاً چه کسی باید پاسخگوی این بی برنامه گی ها باشد و تا کی دامداران باید هزینه کم کاری های مسئولان را بر دوش بکشند؟

  آیا از افزایش روز افزون ابتلای دام ها به بیماری بروسلوز اطلاع دارید که سلامت جامعه را نشانه گرفته است؟

  آیا هیچ تضمینی جهت تامین به موقع واکسن های طیور مورد نیاز مرغداران محترم بر فرض جلوگیری از واردات آنها وجود دارد؟؟

  به امید روزی که با برنامه ریزی صحیح و ارتقای کیفیت و تنوع واکسن های تولیدی موسسه شاهد قطع واردات کلیه واکسن ها باشیم که این خود تفسیر درست از اقتصاد مقاومتی می باشد.

  در پایان خواهشمندم بجای فرافکنی و فرار به جلو و انداختن گناه خود به گردن دیگران، صادقانه به کم کاریها و ضعفهای علمی خود اعتراف نماییم و اثبات خود را در نفی دیگران جستجو نکنیم.

  گوشم شنید قصه ایمان و مست شد کو قسم چشم، صورت ایمانم آرزوست

  و من الله توفیق

  دکتر علیرضا قمریان

  تهران- هفتم مهرماه ۱۳۹۵


  ۲ دیدگاه در “با انجام برنامه PMS، میزان رضایت مندی مرغداران از کیفیت واکسن های تولیدی موسسه رازی مورد ارزیابی قرار دهید”