• شماره خبر : 32190۲۴ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۳ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • با وجود خشکسالی، دستاوردهای موفقی را در بخش کشاورزی به دست آورده ایم

  وزیر جهاد کشاورزی در دفاع از عملکردش در صحن علنی مجلس گفت: تلاش کرده ام با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور، در مدیریت وزارت جهاد کشاورزی یکپارچگی ایجاد کنم. با وجود اینکه کشور تا اندازه ای خشکسالی بلندمدت را  تجربه می کند، دستاوردهای موفقی را در حیطه کشاورزی به دست آورده ایم.

  خشکسالی

  دفاع حجتی از عملکردش در وزارت جهاد کشاورزی:

  با وجود خشکسالی، دستاوردهای موفقی را در بخش کشاورزی به دست آورده ایم

  وزیر جهاد کشاورزی در دفاع از عملکردش در صحن علنی مجلس گفت: تلاش کرده ام با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور، در مدیریت وزارت جهاد کشاورزی یکپارچگی ایجاد کنم. با وجود اینکه کشور تا اندازه ای خشکسالی بلندمدت را  تجربه می کند، دستاوردهای موفقی را در حیطه کشاورزی به دست آورده ایم.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، محمود حجتی صبح امروز در دفاع از خود در جلسه استیضاحش اظهار کرد: براساس قوانین بالادستی که بر مبنای سیاست‌های کلی نظام  ابلاغ شده، برنامه ها در این وزارتخانه  تنظیم  شده است.

  وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: قصد داریم از ظرفیت های داخل کشور با وجود تمام محدودیت های از  جمله بی آبی و خشکسالی که با آن مواجه هستیم، بهره ببریم. ظرفیتهای بالقوه بسیاری در عرصه کشاورزی  برای افزایش بهره وری و راندمان وجود دارد که ما این ظرفیتها را شناسایی کردیم.

  حجتی افزود: تلاش کرده ام با استفاده از ظرفیتهای موجود در کشور، در مدیریت وزارت جهاد کشاورزی یکپارچگی ایجاد کنم. با وجود اینکه کشور تا اندازه ای خشکسالی بلندمدت را  تجربه می کند، دستاوردهای موفقی را در حیطه کشاورزی به دست آورده ایم.

  حجتی به درک عمیق وزارت جهاد کشاورزی از ضرورت برنامه ریزی سفره تا مزرعه اشاره کرد و گفت: بخش عمده ای از مسائلی که به آن اشاره کردید، از سفره به مزرعه باز می گردد و بخش وسیعی از آن نیز تامین  نهاده های  کشاورزی  موردنیاز  کشاورزان است.

  وی افزود: با توجه به مشکلات در نظام داری تصمیم گیری،  قانون  تمرکز وظایف که به مدت دو سال متوقف بود، از سال ۹۲ ایجاد شد  و در حقیقت بخش تولید را با بازار گره زد.

  وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این میزان به طور متوسط ۴ الی ۵ درصد بوده است. همچنین تولید کشور از ۹۷ میلیون تن به ۱۲۲ میلیون تن رسید، بنابراین ۲۵ میلیون تن افزایش تولید را شاهد هستیم و مصرف آب به مراتب کمتر از گذشته است. البته این اقدامات به یمن افزایش بهره وری و فناوری دانش بنیان بوده است.

   

  صرفه‌جویی  ۵ میلیارد دلاری در تراز واردات غذا

  حجتی ادامه داد: با افزایش تولید، واردات کشور ۴ الی ۵ میلیون تن در سال کاهش پیدا کرد، جمعیت نیز در این سال‌ها نزدیک به ۵ میلیون نفر افزایش داشته اما واردات رو به کاهش بوده است. همچنین کاهش تراز تجاری غذای کشور از منهای ۸ میلیارد دلار در سال ۹۲ به منهای ۳٫۱ میلیارد دلار رسیده است.

  وی افزود: در حقیقت نزدیک به ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی در مصرف غذا داشتیم.

  حجتی درباره اقدامات این وزارتخانه در بخش کشاورزی نیز گفت: احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی، تجهیز و نوسازی اراضی، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری با کمک‌های مقام معظم رهبری و حمایت‌های دولت و مجلس از اقدامات انجام شده است.

  او ادامه داد: در حقیقت در هیچ دوره‌ای در حوزه آب و خاک در شرایط کنونی قرار نداشتیم. صرفه‌جویی ارزی ۵ میلیارد دلاری در ارتباط با تراز واردات غذای کشور یکی از این موارد است.

  وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با حمایت مجلس در قانون بودجه این روند را ادامه خواهیم داد و افزایش راندمان آبیاری، افزایش تولید و بهبود معیشت کشاورزان را رقم خواهیم زد.

   

  در بخش سیستم های نوین آبیاری رکورددار هستیم

  حجتی با اشاره به پیشرفت بخش کشاورزی در زمینه سیستم های نوین آبیاری گفت: ۷۰۰ هزار هکتار سیستم‌های نوین آبیاری در ۵ سال گذشته اجرا شده و در سال جاری رکورددار این عدد هستیم.

  وی افزود: در واقع نزدیک به ۲۸۵ هزار هکتار به سیستم‌های نوین آبیاری دست پیدا کردیم. علاوه بر این ۳ طرح عمده در سطح کشور را اجرا کردیم که یکی از آنها احداث ۵۵۰ هزار هکتار در استان‌هایی مثل خوزستان است که در فاز یک آن که از سال ۹۳ شروع شده و ۳۰۰ هزار هکتار تخصیص آب داشتیم را تا پایان سال ۹۶ تمام خواهیم کرد.

  حجتی ادامه داد: فاز ۲ این طرح با پشتیبانی‌های بعدی در سال ۹۷ اجرایی خواهد شد. در مورد استان‌های غرب و شمال غرب کشور نیز هم ۲۴۰ هزار هکتار در دست اجرا است که ۱۱۰ هزار هکتار از آن اجرایی شده و آخرین طرح نیز طرح ویژه ۴۶ هزار هکتار سیستان است. این پروژه آخر از منابع خاصی برخوردار بود که امیدواریم تا پاییز سال۹۷ پایان یابد.

   

  احداث ۳۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در شالیزارهای گیلان و مازندران

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۳۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در اراضی شالیزار استان‌های گیلان و مازندران احداث شده است. این اقدام در افزایش بهره وری و دو کشت کردن اراضی این مناطق و افزایش تولید محصولات و در نهایت افزایش درآمد تأثیرگذار است.

  وی ادامه داد: عملیات زهکشی در ۳۰ هزار هکتار از اراضی شالیزار در دست اجرا است و بر اساس شواهد موجود در افزایش تولید محصول این مناطق تأثیر داشته است.

  حجتی افزود: حدود ۱۴۰۰ کیلومتر احیای قنوات داشتیم که البته در این بخش منابع به میزان کافی در اختیار قرار نگرفت و امیدواریم در سال ۹۷ وضعیت مطلوب‌تری را نسبت به گذشته پیش رو داشته باشیم.

  وی با بیان اینکه احیای قنوات بهترین شیوه برداشت از آب‌های زیرزمینی است، گفت: اجرای ۳۲ هزار هکتار کانال‌های آبیاری با احیای قنوات به همت و توان دولت امکان‌پذیراست. همچنین در بخش توسعه ناوگان ماشین آلات بخش کشاورزی نیز اتفاق بزرگی رخ داده است.

  حجتی به تسهیلات ارائه شده به کشاورزان اشار کرد و گفت: در آذرماه سال ۹۲ بعد از چند ماه تلاش هماهنگی بین کارخانجات و واحدهای تولیدی ایجاد شد. بانک کشاورزی و کشاورزان نیز خط ارتباطی را برقرار کردند تا کشاورز متقاضی ادوات و ماشین آلات کشاورزی است با ارزان‌ترین تسهیلات بتواند مشکل خود را حل کند.

  وی افزود: تسهیلات با سود ۱۵ درصد بر اساس تعهد کشاورز به بانک، در اختیار آنها قرار گرفت.

  وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این خط ارتباطی همچنان برقرار است که به موجب آن ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری و ۸۰ هزار تراکتور به مزارع رفته و ۲۰۰ هزار ادوات کشاورزی در اختیار افراد قرار گرفته است.

  وی ادامه داد: همچنین در محصولات راهبردی و اساسی بخش کشاورزی همچون گندم، شکر، برنج و دانه‌های روغنی اقدامات خوبی به عمل آمده که متناسب با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی نظام و برنامه ششم توسعه است.

   

  به هیچ عنوان واردات گندم نداریم

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال ۹۲ بیش از ۲٫۵ میلیارد دلار و در سال ۹۱ نزدیک به ۳ میلیارد دلار گندم وارد کشور شده بود، اما امروز به هیچ عنوان واردات گندم نداریم و به معنای مصرف آب بیشتر نیست.

  حجتی در ادامه با اشاره به اینکه سطح زیر کشت را کاهش دادیم تا در خدمت دانه های روغنی به خصوص کلزا باشد، اظهار کرد: با تلاشی که در همه زمینه ها به عمل آمد، در تأمین نهاده ها و مسائل مربوط به بذر، کود و مبارزه با بیماری ها و علف های هرز و سیستم های آبیاری و همه عملیات، امروز شاهد هستیم که در مجموع نیاز کشور را توانستیم تأمین کنیم.

  وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۲۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، گفت: بیش از ۷ میلیون تن ذخیره گندم در کشور داریم.

   

  پرداخت ۷۰درصدی مطالبات کشاورزان چغندرقند

  این عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به تولید شکر در کشور نیز گفت: شکر یکی از محصولات استراتژیک در کشور است که تولید آن در سال ۹۲، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن بوده و امسال این میزان به یک میلیون و ۹۳۰ هزار تن رسیده است که بیش از ۷۰ درصد افزایش تولید داشته ایم. این در حالی است که سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار به ۱۲۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

  وی افزود: این افزایش تولید، از طریق افزایش عملکرد در واحد سطح و همچنین گسترش کشت های پاییزه است که یکی از سیاست های اصولی ما است، اتفاق افتاده است.

  حجتی  با بیان اینکه تولید چغندر امسال به بیش از ۸ میلیون و صد هزار تن رسیده است، گفت: بیش از ۷۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده است و در حالی وارد سال جدید می شویم که طبق گزارش ها، یک میلیون و ۵۴۰ هزار تن شکر در کارخانجات وجود دارد.

   

  واردات ذرت دانه ای برای صرفه جویی در مصرف آب

  حجتی با اشاره به افزایش سه برابری تولید کلزا در کشور گفت: در سال ۹۵ تولید کلزا به ۶۰ هزار تن رسید و این میزان در سال ۹۶ به یکصد و ۸۷ هزار تن افزایش یافت و امسال نیز پیش بینی کرده ایم این تولید به ۳۵۰ هزار تن برسد.

  وزیر کشاورزی در ادامه با اشاره به آب مجازی بیان داشت: ذرت یک خوراک متراکم دام و طیور است اما چون محصول تابستانه و آب بر بود، تصمیم گرفتیم با توجه به اقتصاد ملی و مصرف آب، ذرت دانه ای را به جای تولید در داخل از خارج تأمین کنیم تا آب آن نیز به محصولات دیگر اختصاص یابد.

   

  سردرگمی مجلس در انتصاب مدیران دولتی

  حجتی با اشاره به انتقادات نمایندگان مجلس درباره انتصابات صورت گرفته توسط این وزارتخانه نیز گفت: به عنوان مثال در مجموعه رازی فردی را منصوب شده که فارغ التحصیل دانشگاه شریف بوده و علاوه بر تخصص، فردی نخبه و جوان است.

  وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: فرد منصوب شده در مجموعه دامپزشکی نیز نسبت به مدیر قبلی جوانتر بوده و دارای تخصص دامپزشکی است. سابقه فعالیت وی در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی مشهود است. وی معرفی و پس از مصاحبه و بررسی منصوب شد.

  وی افزود: متاسفانه شخصیت های ملی منصوب می شوند می گویند فرد پیر است و وقتی افراد جوان تر را مطرح می کنیم، مجددا جای سوال ایجاد می شود.

   

  نیازی به واردات میوه نداریم

  وزیر جهاد کشاورزی درباره واردات محصولات کشاورزی، گفت: در تولید میوه دارای مزیت هستیم و نیازی به واردات نداریم.

  وی افزود: حتی بیش از متوسط جهانی نیز تولید می شود اما در چهار نوع میوه جای تامل است. موز، انبه، نارگیل و آناناس چهار محصولی هستند که حتی تعرفه واردات آنها را کنترل می کنیم و به محصول دیگری اجازه واردات نداده ایم.

  او ادامه داد: اگر محصولی در بازار مشاهده می شود به صورت قاچاق وارد شده که در حال پیگیری هستم تا با افراد خاطی برخورد شود.

   

  کودهایی که توزیع می شوند، شناسنامه دار هستند

  حجتی اظهار کرد: اینکه عنوان شد هر محصولی هر وقت بخواهد وارد می شود و هر وقت صلاح باشد صادر می شود، امری صحیح نیست و مراجع ذیصلاح نظارت کافی دارند.

  وزیر جهاد کشاورزی در خصوص سم و کود محصولات کشاورزی، گفت: بیشترین فعالیت در رابطه با کنترل سم و کود و نظام مند کردن انجام شده است؛ همچنین با بیش از ۸۰۰ الی ۹۰۰ کود تولیدی و وارداتی برخورد و جلوگیری شد و این موضوع سبب شناسنامه دار شدن کود شد لذا کودهایی که توزیع می شود دارای شماره ثبت است.

  وی اظهار کرد: در حوزه کلان مصرف کود و سم، مصرف کمتر از حد نیازی است که توصیه های فنی و مهندسی است اما در برخی موارد متاسفانه به دلیل کم اطلاعی برخی بهره برداران یا فرصتی طلبی برخی سودجویان بدمصرفی داریم که در حال مقابله با این موضوع هستیم.

  این وزیر دولت دوازدهم افزود: همچنین نظامی را در این خصوص تحت عنوان پهنه بندی طراحی کردیم و با مجوزی که از سوی مجلس شورای اسلامی صادر شد، این مهم عملیاتی شد.

  حجتی گفت: امروزه هیچ نقطه کشاورزی را نمی توان پیدا کرد که کارشناس مسئول نداشته باشد. در این خصوص سامانه ای طراحی شده که کارشناسان در آن حضور دارند و کارشناسان می توانند با مراکز تحقیقاتی و غیره تعامل برقرار کنند.