• شماره خبر : 31432۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۲۸ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • برنج ایرانی با کمبود تقاضا مواجه است/ واردات باید کنترل شود

  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر برنج تولید داخل با کمبود تقاضا مواجه است، گفت: واردات برنج باید کنترل شود تا تعادل بازار را بهم نریزد.

  واردات باید کنترل شود

  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران:

  برنج ایرانی با کمبود تقاضا مواجه است/ واردات باید کنترل شود

  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر برنج تولید داخل با کمبود تقاضا مواجه است، گفت: واردات برنج باید کنترل شود تا تعادل بازار را بهم نریزد.

  دلاور حیدرپور در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، درباره واردات برنج خارجی گفت: برای تامین نیاز کشور کسری وجود دارد که با واردات برنج خارجی تامین می شود.

  او افزود: میزان واردات این کالای مهم با سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار کشور و وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین می شود.

  وی با اشاره به سیاست ممنوعیت واردات تا پایان فصل برداشت محصول، گفت: از زمان برداشت محصول (امرداد تا آذرماه) واردات برنج ممنوع است و استان های تولیدکننده برنج انتظار دارند دولت واردات این محصول را به خوبی کنترل کند و بیش از نیاز وارد کشور نشود که تعادل بازار را بهم بزند.

   

  برنج ایرانی مشتری ندارد!

  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به کمبود تقاضای برنج داخلی گفت: در حال حاضر برنج داخلی با کمبود تقاضا مواجه است و برای فروش مشکلاتی وجود دارد.

  وی افزود: ارقام پرمحصول را شرکت بازرگانی دولتی خریداری کرده است. بیش از ۴۰۰ تن در مازندران و حدود ۱۰تا ۱۵ تن هم در گیلان خریداری شد که تقاضا زیادی برای فروش وجود نداشت.

  حیدرپور درباره تولید برنج در داخل کشور نسبت به سال گذشته نیز گفت: تولید برنج در کشور ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

  وی افزود: در حال حاضر هم در انبارها و شالیکوبی ها برنج موجود داریم که تقاضا کم است و انتظار داریم افزایش یابد.

   

  ۴۰۰ هزار تن پرتقال تامسون در انبارها موجود است

  حیدرپور درباره شرایط ذخیره پرتقال تامسون در این استان اظهار کرد: آخرین برآورد ما از میزان پرتقال موجود در انبارها ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن است که به تدریج به بازار عرضه می شود.

  وی افزود: برای تنظیم بازار شب عید هم حدود ۳۰ هزار تن ذخیره سازی صورت گرفته است. قرار بود ۲۵ هزار تن پرتقال از این استان تامین شود که تا به امروز بیش از ۱۹ هزار تن به مقاصد استان ها حمل و توزیع شد.

   

  حمل روزانه ۱۲۰۰ تن پرتقال از مازندران به سایر استان ها

  حیدرپور گفت: استان ها با توجه به سهمیه ای که داشتند قرارداد بستند، خرید کردند و در حال حاضر تا روزی ۱۲۰۰ تن به مقاصد مختلف حمل می شود.

  او به نظارت شرکت بازرسی بر ارسال محصولات به نقاط مختلف اشاره کرد و گفت: پرتقال تامسون شمال در محدوده وزنی ۲۰۰ تا ۲۹۰ گرم با نظارت شرکت بازرسی کننده تایید و به مقاصد حمل می شود.

  وی افزود: در هر یک از مقاصد ارسال شده محصولات پس از تایید نماینده شرکت بازرسی کننده، تخلیه و در انبار نگهداری می شود تا در نهایت با تصویب ستاد تنظیم بازار کشور به دست مصرف کننده برسد.

   

  نیازی به واردات پرتقال نداریم

  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه تا اردی بهشت نیاز بازار تامین است، اظهار کرد: امسال پرتقال هم به لحاظ کمی و هم کیفی شرایط مطلوبی دارد. تا اردی بهشت ماه نیاز بازار تامین است.

  وی افزود: تضمین می کنیم پرتقال به اندازه کافی در دسترس مصرف کنندگان باشد و هیچ نگرانی وجود ندارد و نیازی هم به واردات نیست.

  حیدرپور درباره قیمت پرتقال تامسون نیز گفت: قیمت مصرف کننده را به هنگام توزیع، ستاد تنظیم بازار تصویب و اعلام خواهد کرد.

  وی افزود: پرتقال در محدوده وزن ۲۰۰ تا ۲۹۰ گرم ۲۱۰۰ تومان خریداری شده و در سبدهای ۸ تا ۹ کیلوگرمی با نظارت دستگاه های شرکت بررسی کننده به مقاصد ارسال می شود.