• شماره خبر : 31705۲۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۷ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • چرا برونشیت عفونی بسیار برگشت پذیر است/ شرکت های جوجه گوشتی باید چه کارهایی انجام دهند

  جان اسمیت، دامپزشک، در گفت و گو با سایت Poultry Health Today گفت: کنترل برونشیت عفونی (IB) در مرغ نیازمند ایمنی زیستی، مدیریت خوب و استفاده دقیق واکسن مطابق با ویروس پخش شده، است.

  برونشیت عفونی

  چرا برونشیت عفونی بسیار برگشت پذیر است/ شرکت های جوجه گوشتی باید چه کارهایی انجام دهند

  جان اسمیت، دامپزشک، در گفت و گو با سایت Poultry Health Today گفت: کنترل برونشیت عفونی (IB) در مرغ نیازمند ایمنی زیستی، مدیریت خوب و استفاده دقیق واکسن مطابق با ویروس پخش شده، است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از thepoultrysite، ویروس برونشیت عفونی با تکثیر، تغییر پیدا می کند و این به ویروس مزیت رقابتی می دهد. اسمیت می گوید این مسئله می تواند یک مشکل بزرگ باشد، به خصوص اگر تغییر باعث تغییر سطح پوشش ویروس شود و ویروس دیگر توسط پادتن های واکسن شناخته نشود.

  وی گفت: ویروس برونشیت مرغ را نمی کشد اما به مکانیسم های دفاعی آسیب می رساند و مهاجم های ثانویه باکتریایی مانند اشریشیا کلی، مرغ را آلوده کرده و باعث مرگ می شوند.

  مناطق خاصی از ایالات متحده که تحت تاثیر برونشیت عفونی هستند، دارای تعداد بالای پرندگان هستند، و شرکت های زیادی، پرندگانی با سایز های متفاوت را پرورش می دهند و از برنامه های واکسیناسیون متفاوتی استفاده می کنند.

  اگر تعداد زیادی مرغ داشته باشید و واکسن های ویروس زنده ای که در حال تکثیر هستند را به آنها تزریق کنید، احتمال دریافت ویروس را افزایش می دهید و دچار مشکل خواهید شد.

  او گفت: برای کنترل عفونت برونشیت اقداماتی مانند ایمنی زیستی جدی لازم است اما گفتن این مسئله از انجام آن آسان تر است زیرا ویروس همه جا وجود دارد و بسیار مسری است.

   

  مدیریت خوب میتواند راهگشا باشد

  مدیریت خوب برای کاهش استرس دهنده های پرندگان و بهبود کیفیت هوای مرغداری مخصوصا در زمستان ضروری است. نظارت دقیق برای تشخیص هرچه زودتر شروع یک مشکل بالینی لازم است.

  وی گفت هنگامی که شواهدی از یک مشکل در حال ظهور وجود دارد، تولیدکنندگان باید ویروس را پیدا و آن را به وضوح شناسایی کنند. این کار با تکنیک های توالی در دسترس بسیار آسان است.

  یافتن مشابه ترین سروتیپ  واکسن بسیار مهم است، زیرا هیچ گونه حفاظت متقابلی بین سویه های واکسن برونشیت عفونی وجود ندارد. اگر به دنبال ایمنی استریل کننده که از گسترش جلوگیری می کند و گرفتن نتیجه مطلوب هستید، تطبیق صحیح بسیار مهم است.

  منبع: http://www.thepoultrysite.com/