• شماره خبر : 6685۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • برگزاری همایش بررسی قابلیت های بیوانفورماتیک در واکسن سازی

  همایش بررسی قابلیت­های بیوانفورماتیک و سیستم بیولوژی در واکسن سازی با حضور رئیس موسسه، معاونین وتعدادی از اعضای هیئت علمی ودانشجویان رشته های مرتبط درسالن کتابخانه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برگزار شد.

  همایش بررسی قابلیت­های بیوانفورماتیک و سیستم بیولوژی در واکسن سازی با حضور رئیس موسسه معاونین وتعدادی از اعضای هیئت علمی ودانشجویان رشته های مرتبط درسالن کتابخانه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برگزار شد.

  به گزارش پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران(اگنا)، در این همایش حميد كهرام، رئیس موسسه رازی با بیان سخنانی اظهار داشت: بیوانفورماتیک علم جدیدی است که در کشورهای پیشرفته جایگاه خود راپیدا کرده ودر کشور ما نیز که در حال توسعه است،آهسته جای خود را باز می کند.این علم در کنار هوش بشر قرار گرفته وراه حل درست وصحیح را برای مسائل ومشکلات پیدا می کند.

  ایشان افزود: بیوانفورماتیک می توانددر حوزه R&d موثر باشدوبرای این کار می توان به صورت مشاوره از سیستم های بیوانفورماتیک که در کشور وجود دارد استفاده کرد.

  کهرام خاطر نشان کرد: این علم در علوم بیولوژی وارد شده است ، بیولوژی وانفورماتیک علم بین بخشی است که اگر بتوانیم این مهم را در موسسه جا بیندازیم می توانیم برای بسیاری از مسایل راه حل بیابیم.

  ایشان ابراز امیدواری کرد:ابتدا کارها می تواند به صورت مشاوره انجام شود ودر آینده بتوانیم گروه انفورماتیک قوی در موسسه داشته باشیم.

  در ادامه مهروانی قائم مقام رئیس موسسه رازی ومعاون تحقیق وتولید فرآورده های بیولوژیک درسخنرانی خود با عنوان «مروری بر واکسن های تولیدی موسسه رازی» تاریخچه ایی از موسسه رازی وفعالیت هاوفرآورده های آن را بیان کردوافزود:تولید 12نوع واکسن  انسانی،60 نوع واکسن دامی وطیور 6نوع سرم ضد مارگزیدگی وعقرب زدگی وسرم ضد دیفتری وکزازوهمچنین تولید11نوع آنتی ژن تشخیصی برای تشخیص بیماری های مختلف وتولید حیوانات آزمایشگاهی ومحصولاتی که از آنها به دست می آیدمانند کمپلمان وهمولیزین وسرم های مختلف از جمله تولیدات این موسسه کهنسال است.

  ایشان در خصوص واکسن هایی که در آینده در موسسه رازی ساخته خواهد شدگفت: واکسن های انسانی واکسن پنتاوالان شامل dtp،هپاتیت وواکسن آنفولانزا واکسن های دامی ،توکسوئیدی کردن واکسن آنتروتوکسمی ،واکسن تب برفکی روغنی،که تولید آزمایشگاهی آن انجام شده  واکسن یون که موسسه درحال تحقیق روی آن است واکسن حیوانات خانگی  که در آزمایشگاه به صورت محدود می توان تولید کردوهمچنین واکسن ترکیبی نیوکاسل ،لاسوتا وبرونشیت وسویه 91-4 برونشیت ودو واکسن روغنی نیوکاسل ،آنفولانزا وبرونشیت و نیوکاسل،آنفولانزا وگامبورو وهمچنین مورد دیگر سوسپانسیون کردن واکسن برسلوز از اقدامات آینده موسسه در خصوص واکسن خواهد بود.

  مهروانی درخصوص ویژگی های یک واکسن ایده آل خاطر نشان کرد:ایمنی طولانی ،مقاوم بودن در شرایط فیلد،قرار گرفتن چند ویروس یا آنتی ژن در یک واکسن ،تک دزی بودن که با یک باراستفاده دور ریخته شودوقابل دسترس بودن برای همه مناطق از جمله ویژگی های یک واکسن ایده آل است.

  در ادامه همایش علی مسعودی نژاد از آزمایشگاه سیستم بیولوژی و بیوانفورماتیک دانشگاه تهران در خصوص «سیستم بیولوژی در پزشکی مدرن» به معرفی سیستم بیولوژی و کاربردهای آن در پزشکی مدرن پرداخت و افزود:سرعت رشد اطلاعات بیو انفورماتیک در سالهای گذشته بسیار سریع وسرعت رشد اطلاعات بسیار بالا بوده .ایشان تصریح کرد:هم زمان با پیشرفت تکنولوژی هزینه ایی که باید صرف تولید اطلاعات شود کم می شودبرای مثال :تهیه ژنوم انسانی که هزینه های میلیاردی داشت ،اکنون در دنیا با 10 یا 15هزار دلار قابل انجام است.

  مسعودی در خصوص اهمیت اقتصادی بیو انفورماتیک خاطر نشان کرد:تکنولوژی اینترنت وموبایل در سال 2025حدود10  تریلیون دلار واتوماسیون ها ،اینترنت،رباتیک وبازار آنها 4هزار میلیارد دلار را به خود اختصاص خواهند داد.این استاد دانشگاه تهران در خصوص اهمیت سیستم بیولوژی گفت:یکی از شبکه های بیولوژی شبکه بیماری هاست.

  تمام بیماری های انسان توسط ژن های مختلف به هم وصل هستندوبیماری ها نیز از دید سیستمی باید نگاه شود.سرطان به عنوان بیماری متابولیکی نگاه میشود وبرای آن داروتجویز میشود یا درمالاریا ژن هایی به عنوان هدف برای ساخت واکسن مالاریا در نظر گرفته می شود.ایشان در مورد واکسن ها یادآور شد:اکنون از نانو تکنولوژی وعلوم دیگر برای ساخت واکسن استفاده می شود،تولید واکسن ها در گیاهان نیز از روش های جدیدی است که درحال انجام است وتمامی مراحل انجام کار به صورت رباتیک است که تولید واکسن آنفولانزا به این شیوه انجام شده است.

  شایان ذکر است رهیافتهای ژنومیکس در طراحی و توسعه واکسن، روش­های شبیه ­سازی کامپیوتری در پروتئومیکس، مروری بر تئوری Immune responses’ network و Systems vaccinology،مقدمه ای بر Epitope Based Vaccine و جایگاه آن در صنعت واکسن سازی، ایمونوانفورماتیک و کاربرد آن در طراحی واکسن، واکسن های زیرواحدی (Subunit Vaccines) عنوان های دیگر سخنرانی هایی بود که در این همایش مطرح شد.