• شماره خبر : 46137۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۲۴ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • برگ برنده معامله تجاری میان ایالات متحده و چین

  از آنجایی که اخباری  مربوط به اختصاص بخش  از  معامله تجاری میان  ایالات متحده و چین به سویا  شنیده می شود؛  اما در این میان به نظر می رسد ، گندم می تواند  به برگ برنده این معامله تبدیل شود.

  اخبار بین المللی ؛

  گندم؛برگ برنده معامله تجاری میان ایالات متحده و چین

   

   از آنجایی که اخباری  مربوط به اختصاص بخش  از  معامله تجاری میان  ایالات متحده و چین به سویا  شنیده می شود؛  اما در این میان به نظر می رسد ، گندم می تواند  به برگ برنده این معامله تبدیل شود.

   

  به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ؛ به نقل از «بلومبرگ»،  از طرفی گمانه زنی ها در حال افزایش است که چین برای پر کردن سهمیه خرید گندم خود به عنوان بخشی از تعهدی که در گذشته نتوانسته به آن عمل کند ، تلاش  های بیشتری خواهد کرد. در حالی که سهم تعیین شده توسط سازمان تجارت جهانی می تواند از سوی هرکشوری تأمین شود ،  در عین حال افزایش تقاضای جهانی در زمانی که بازار با فشار  مواجه می شود، وجود دارد.

  در همین حال ، خرید سویا به احتمال زیاد با وجود بیماری کشنده خوکی که به کاهش تقاضا منجر می شود ، به دشواری صورت می گیرد. این درحالی است که این دانه روغنی خرد شده برای روغن و پخت و پز ،  و یک ماده اصلی در خوراک خوک  می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  مشاور شرکت اگریسورس(AgResource) ، در شیکاگو گفت: پتانسیل اینکه چین بتواند  سالانه ۵ تا ۶ میلیون تن گندم جهانی تأمین کند ، وجود ارد و به طوریکه  با این میزان بعد از هیات تجاری شیکاگو قرار می گیرد.

  طبق گفته اگ ریسورس ، معامله گران گندم انتظار دارند چین به زودی سهمیه را آزاد کند و  در عین حال قیمت ها به این مساله واکنش نشان می دهند. در روز جمعه ، معاملات آتی برای تحویل ماه مارس به ۲٫۲درصد و ۵٫۶۱ دلار به ازای هر بوشل در شیکاگو افزایش یافت، که بالاترین میزان از آگوست سال ۲۰۱۸ است.  در عین حال که قیمت ها  ۵٫۵۶۲۵ دلار تعیین شده است. همچنین معاملات آتی در پاریس از ژوئن به بالاترین حد خود  رسید.

  اگر قرار باشد خریدهای چین به سهمیه ۹٫۶ میلیون تن برسد ، این نشان دهنده جهشی بزرگ در تقاضا است. درحالی که از سال ۲۰۱۷ ، خرید به طور متوسط ​​کمتر از ۵۰ درصد سهم بوده است.

  ارلان سودرمن ، اقتصاددان ارشد درزمینه کالا (کامودیتی) در INTL FCStone ، گفت: عزم  و تحرک معامله گران همچنان به  ادامه افزایش قیمت گندم  منجر می شود،  همچنین  با توجه به امیدها مبنی بر توافق تجارت تجاری فاز یک با چین و برای انجام تعهدات خود به سازمان تجارت جهانی  ، واردات گندم را ۵ تا ۶ میلیون تن در سال افزایش می دهد . البته ما دقیقا نمی دانیم که این مساله علت این امر باشد، اما چنین شبهاتی برای افزایش قیمت گندم وجود دارد.

  از سوی دیگر، احتمالاً چین سهمیه خود را با ارزانترین گندم موجود در بازار پر می کند. در حالی که این امر از طریق دریای سیاه امکان پذیر است ، کالاهای ایالات متحده رقابتی تر می شوند و این درحالی است که خریداران بین المللی اخیراً به محموله های آمریکایی روی آورده اند.

  در هفته منتهی به ۱۹ دسامبر ، صادرکنندگان آمریکایی  ۷۱۵هزار تن گندم ایالات متحده را فروختند. براساس آمارهای وزارت کشاورزی آمریکا ( USDA )، نتایج فروش هفته گذشته  ۸۶۸ هزار و ۶۰۰ تن  بود، که بیشترین میزان طی شش سال است.

  همچنین منابع ذرت نسبتاً محدودتر در آمریکای جنوبی و گندم موجود در  محموله های روسیه باعث شده قیمت دانه غلات آمریکا با قیمت بیشتری رقابتی شود. باران های سنگین در اروپا همچنین کاشت را برای کشاورزان در آنجا دشوار کرده است ، به طوری که مشاوران  Strategie Grains  انتظار دارند که این محصول ۳٫۶ درصد در اتحادیه اروپا کاهش یابد. همینطور گفته می شود که در غرب استرالیا ، عملکرد گندم به دلیل هوای گرم و خشک ناامید کننده است.

  با وجودی که چین از ماه اکتبر حجم قابل توجهی از عرضه آمریکا را خریداری نکرده است. براساس داده های وزارت کشاورزی آمریکا ، با تأکید بر رقابت گندم ایالات متحده در بازارهای جهانی ، سایر واردکنندگان برتر آسیا از جمله اندونزی ، ژاپن ، فیلیپین و تایوان در هفته های اخیر  واردات محصولات مورد نیاز خود را افزایش داده اند.

  در حالی که برخی از بازرگانان با شک و تردید معتقدند که چین احتمالا مقدار زیادی گندم از آمریکا وارد کند ، مشاور و محقق برجسته کشاورزی کشورهای آسیا ، شرکت اطلاعاتی Shanghai JC Intelligence ، اخیراً تخمین زده است که خرید آمریکایی ها  به  ۵ میلیون تن رسیده که بخش از  از خرید ۴۰ میلیارد دلار ی در زمینه  محصولات کشاورزی تحت معامله تجاری باشد .  از طرفی این خریدها باعث می شود چین بزرگترین وارد کننده گندم ایالات متحده باشد.

  در عین حال چین  می تواند از بازار ذرت سود ببرد اما به میزان کمتری  با ۷٫۲ میلیون تن ، با اینکه میزان کمی نیست.   اما از سویی  با وجود قدمتی  که منطقه آسیا  در زمینه تامین این دانه دارد از این رو  انتظار افزایش تقاضا نمی رود . همچنین به گفته اگ ریسورس،  تأثیر ارزش ذرت به مراتب کمتر است.