• شماره خبر : 31965۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۶ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • بیش از ۵ میلیون تن مرکبات در سال ۹۶ تولید شد

  گرچه برف و سرمای زودرس مرکبات مازندران را در زمستان سال گذشته نابود کرد و مشکلات زیادی را هم برای باغداران و هم برای تامین کنندگان بازار داخل به وجود آورد، اما امسال هیچ کم و کسری برای تامین مرکبات به ویژه برای نوروز، وجود ندارد. شاهد این مدعا گفته های محمدعلی طهماسبی، معاون باغبانی وزير جهاد کشاورزي، است که پیش از این اعلام کرد؛ «امسال مشکلی برای تولید مرکبات به وجود نیامد و تولید این محصولات حدودا بیش از 5 میلیون تن بوده است.»

  مرکبات

  تضمین مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای تامین مرکبات تا اردیبهشت ماه

  بیش از ۵ میلیون تن مرکبات در سال ۹۶ تولید شد

  گرچه برف و سرمای زودرس مرکبات مازندران را در زمستان سال گذشته نابود کرد و مشکلات زیادی را هم برای باغداران و هم برای تامین کنندگان بازار داخل به وجود آورد، اما امسال هیچ کم و کسری برای تامین مرکبات به ویژه برای نوروز، وجود ندارد. شاهد این مدعا گفته های محمدعلی طهماسبی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، است که پیش از این اعلام کرد؛ «امسال مشکلی برای تولید مرکبات به وجود نیامد و تولید این محصولات حدودا بیش از ۵ میلیون تن بوده است.»

  به همین دلیل خوشبختانه امسال خبر چندانی از واردات مرکبات که در سال های گذشته به بهانه تامین نیاز شب عید انجام می شد، نبود؛ تا جایی که دلاور حیدرپور، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران نیز شرایط تولید پرتقال را هم به لحاظ کمی و هم کیفی مطلوب می داند و می گوید که برای تامین نیاز بازار داخل تا اردیبهشت ماه ۹۷ تضمین می دهیم که نیاز به واردات نداشته باشیم.

  حیدرپور در گفت و گو با اگنا، با ارایه آماری از آخرین برآوردهای این سازمان از میزان پرتقال های موجود در انبارها، می گوید: حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن پرتقال در انبارها ذخیره شده است که به تدریج به بازار عرضه می شود.

  این در حالی است که به گفته محمدرضا شعبانی، مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران ذخیره پرتقال انبارهای این استان ۵۰۰هزار تن است. با وجود تناقض در این آمارها، اما مسئولان معتقدند که پرتقال شب عید امسال تامین است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

  با این تفاسیر و بر اساس آمارهای ارائه شده توسط مسئولان، از آنجایی که قبل از آغاز سرما، برداشت پرتقال انجام شد، خسارتی به مرکبات شمال کشور وارد نشد و این محصولات به اندازه کافی در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد.

   

  ۴۰۰ هزار تن پرتقال تامسون در انبارها موجود است

  حیدرپور درباره شرایط ذخیره پرتقال تامسون در این استان اظهار می کند: آخرین برآورد ما از میزان پرتقال موجود در انبارها ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن است که به تدریج به بازار عرضه می شود.

  وی می افزاید: برای تنظیم بازار شب عید هم حدود ۳۰ هزار تن پرتقال ذخیره شدو طبق قرارها، تامین ۲۵ هزار تن پرتقال مورد نیاز کشور در نوروز ۹۷ را ا استان مازندران بر عهده گرفته بود که تا به امروز بیش از ۱۹ هزار تن به مقاصد استان ها حمل و توزیع شد.

   

  حمل روزانه ۱۲۰۰ تن پرتقال از مازندران به سایر استان ها

  رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، گفت: استان ها نیز با توجه به سهمیه ای که داشتند قرارداد بستند و خرید کردند. در حال حاضر روزانه ۱۲۰۰ تن پرتقال از استان مازندران به مقصد استان های دیگر حمل می شود.

  حیدرپور به نظارت شرکت بازرسی بر ارسال محصولات به نقاط مختلف اشاره و اظهار می کند: پرتقال تامسون شمال در محدوده وزنی ۲۰۰ تا ۲۹۰ گرم با نظارت شرکت بازرسی کننده تایید و به مقاصد حمل می شود.

  وی می افزاید: در هر یک از مقاصد ارسال شده محصولات پس از تایید نماینده شرکت بازرسی کننده، تخلیه و در انبارها نگهداری می شوند تا در نهایت با تصویب ستاد تنظیم بازار، به دست مصرف کننده برسند.

   

  نیازی به واردات پرتقال نداریم

  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اشاره به اینکه تا اردیبهشت نیاز بازار به پرتقال تامین است، می گوید: امسال پرتقال هم به لحاظ کمی و هم کیفی شرایط مطلوبی دارد و تا اردیبهشت ماه نیاز بازار تامین است.

  وی ادامه می دهد: تضمین می کنیم پرتقال به اندازه کافی در دسترس مصرف کنندگان باشد و هیچ نگرانی وجود ندارد و نیازی هم به واردات نداشته باشیم.

  حیدرپور همچنین درباره قیمت پرتقال تامسون می گوید: قیمت این محصول برای مصرف کنندگان، در زمان توزیع توسط ستاد تنظیم بازار تصویب و اعلام خواهد شد و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تصمیم گیر نیست.

  وی می افزاید: پرتقال در محدوده وزن ۲۰۰ تا ۲۹۰ گرم ۲۱۰۰ تومان خریداری شده و در سبدهای ۸ تا ۹ کیلوگرمی با نظارت دستگاه های شرکت بررسی کننده به مقاصد ارسال می شود.

   

  تولید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن پرتقال در سال ۹۶

  در همین راستا، ابوالقاسم حسن پور، مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری در گفت و گو با اگنا، با اشاره به اینکه امسال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن پرتقال در کشور تولید شده است، می گوید: ذخیره سازی پرتقال نیز به اندازه کافی است و نگرانی در این زمینه نداریم.

  وی همچنین به کیفیت بالای پرتقال های تولید داخل اشاره و اظهار می کند: کیفیت پرتقال ایران به دو دلیل نسبت به اروپا ارزشمندتر است. در ناحیه مدیترانه پرتقال های والنسیا به دلیل اینکه در شرایط مرطوب تر از جنوب و شمال ایران تولید می شوند، به دفعات مورد سم پاشی قرار می گیرند.

  حسن پور ادامه می دهد: در این نواحی انواع سم مورد استفاده قرار می گیرند، اما در ایران به دلیل آفتاب تابستانی و خشکی هوا، دفعات سمپاشی بسیار کمتر است و در بعضی نقاط نیز از هیچ نوع سم و آفت کشی استفاده نمی شود.

  وی می گوید: به دلیل تابش بیشتر آفتاب در ایران نسبت به ناحیه مدیترانه، میزان ویتامین E و C تولید شده در مرکبات ایران نیز بسیار بیشتر از محصولات اروپایی است.

  حسن پور همچنین کم آبی را محدودیتی برای تولید پرتقال می داند و می گوید: پرتقال ایران کیفیت بسیار مطلوبی دارد اما محدودیت ما این است که در دیگر مناطق دنیا میزان بارندگی سه برابر ایران و تبخیر یک سوم سرزمین ما است.

  وی می افزاید: ما دچار کم آبی هستیم و رطوبت در کشورمان پایین است و در این شرایط پرتقال تولید می کنیم.

  حسن پور با اشاره به محدودیت در صادرات پرتقال ایران، می گوید: از آنجایی که باید آبیاری انجام دهیم، هزینه تولیدمان بیشتر می شود. بنابراین نمی توانیم در هزینه های تمام شده تولید با کشورهای دیگر رقابت کنیم و صادرات مرکبات ما تنها به کشورهای اطراف محدود می شود.

   

  ذخیره ۵۰۰ هزار تن پرتقال در انبارهای مازندران

  محمدرضا شعبانی، مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران هم از تامین بازار میوه شب عید خبر می دهد و  در گفت و گو با اگنا، می گوید: امسال خوشبختانه پیش از سرما، برداشت پرتقال انجام شد، بنابراین هیچ آسیبی به محصولات و باغات نرسید.

  وی می افزاید: ذخیره پرتقال در انبارهای مازندران بیش از ۵۰۰ هزار تن است که نه تنها تا پایان سال بلکه تا اردیبهشت ماه ۹۷ نیز بازار تامین خواهد بود.

  او درباره قیمت عرضه این محصول نیز می گوید: قیمت ها بر اساس کیفیت و نوع محصول متفاوت است. در حال حاضر پرتقال در میادین میوه و تره بار از کیلوگرمی ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان به فروش می رسد.

  گزارشگر: مونا اشرف زاده