• شماره خبر : 46338۳۰ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۶ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • تازه ترین توافقنامه تجاری ایالات متحده و چین در زمینه  کشاورزی

   به تازگی رئیس جمهوری آمریكا ، دونالد ترامپ و معاون نخست وزیر چین ، لیو هه، توافق نامه تجارت اولیه را امضا كردند كه در آن اغلب محصولات مزرعه و ماشین آلات مزرعه آمریکایی به مشتریان چینی فروخته شود.

  اخبار بین المللی ؛

  تازه ترین توافقنامه تجاری ایالات متحده و چین در زمینه  کشاورزی

   به تازگی رئیس جمهوری آمریکا ، دونالد ترامپ و معاون نخست وزیر چین ، لیو هه، توافق نامه تجارت اولیه را امضا کردند که در آن اغلب محصولات مزرعه و ماشین آلات مزرعه آمریکایی به مشتریان چینی فروخته شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا) ؛ به نقل از  «ال ابات فید»، براساس این توافق نامه ، چین باید خریدهای محصولات کشاورزی آمریکا را نزدیک به ۳۲ میلیارد دلار در طی ۲ سال ، ۱۲٫۵ میلیارد دلار بالاتر از مبلغ مربوط به سال ۲۰۱۷ تا ۲۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ و بیش از  ۱۹٫۵ میلیارد دلار برای سال ۲۰۲۱ انجام دهد.

   

  فرآیندهای کارآمد برای تولید کنندگان خوراک

  با افزایش بخش تولید دام ، نیاز چین به مواد خوراکی و خوراک دام افزایش یافته است. با این حال تولید کنندگان آمریکایی در ثبت جدید محصولات خوراک مقامات چینی مشکل داشته اند. علاوه بر این ، صادرکنندگان DDGS ( دانه های خشک تقطیر شده با حلال ) با مراحل صدور مجوز محصول و در نتیجه تأخیر در صادرات روبرو بوده اند . درحالی که به گفته نمایندگی تجارت ایالات متحده ، توافق فاز نخست به این موضوعات می پردازد و به شرکت های آمریکایی امکان دسترسی سریع به بازار چین را فراهم می کند.

  به گفته نماینده تجارت آمریکا ، “توافق نامه اقتصادی و تجاری فاز یک که در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ به امضا رسیده است ، ثبت و مجوز تولیدکنندگان مواد افزودنی خوراک ،  پرمیکس premix ، خوراک متراکم و غلات خشک شده تقطیر شده را با محلول (DDGS) برای تسهیل صادرات ایالات متحده به چین فراهم می شود. همچنین با افزودن این توافق نامه واردات جو ، علوفه دامی(یونجه) ، خوراک بادام و یونجه تیموتی منجر به واردات اینگونه محصولات از امریکا به چین می شود.

  واردات محصولات افزودنی خوراک

  چین موافقت کرده است تا واردات کالاهای افزودنی فراهم و این موارد را اجرایی شود:

  – در اسرع وقت لیست خود را در زمینه افزودنی های خوراکی سنتی با ۲۳ محصول خاص به روز می کند.

  – فرآیند ثبت نام برای افزودنیهای خوراکی ، پرمیکس و خوراکهای متراکم )کنسانتره) را با چشم پوشی از مراجعه به سایتهای سازنده و پروتکلهای صادرات ، به صورت سریعتر صورت دهد.

  – ثبت نام در وب سایت اداره کل گمرک جمهوری خلق چین  (GACC) ظرف ۲۰ روز کاری از زمان دریافت اطلاعات انجام شود.

  – مجوزها را در مدت ۲۰ روز کاری پس از دریافت درخواست برای تولید کنندگان DDGS که مجوزهای آنها در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۷ یا بعد از آن منقضی شده است ، تمدید کند.

  – بررسی های کامل محصول در طی ۹ ماه پس از دریافت درخواست تأیید یک افزودنی جدید خوراکی ، پرمیکس یا محصول خوراکی فشرده صورت گیرد.

  – مجوزهای لازم برای تمدید محصول در طی ۲۰ روز کاری پس از دریافت درخواست تمدید یک افزودنی خوراک ، پرمیکس یا خوراک متراکم انجام شود.

  -برای اجازه واردات جو آمریکا به چین ، گواهی سلامت نباتی امضا و پیاده سازی شود.

  -برای اجازه واردات صورت های مختلف یونجه ایالات متحده ، خوراک بادام آمریکایی ، و یونجه تیموتی ایالات متحده پس از انجام بازدید در محل از تولید ایالات متحده ، گواهی سلامت نباتی امضا و اجرا شود.

  همچنین هر دو طرف توافق کردند که مشاوره فنی در مورد تسهیل تجارت غلات و فرآورده های روغنی در بخش خوراک و فرآوری را ادامه دهند.

  از طرفی قرار شد تا از نظر امکانات جدید ، ایالات متحده لیست های به روز شده ای از تجهیزات تولید مواد افزودنی خوراک ، پرمیکس ها ، خوراک مرکب و DDGS را به GACC ارائه دهد ، و چین لیست های به روز شده را در وب سایت GACC ظرف ۲۰ روز کاری از زمان دریافت،  منتشر کند.

  مواد غذایی حیوانات خانگی

  این توافق همچنین به تولیدکنندگان آمریکایی امکان دسترسی گسترده به بازار رو به رشد چین برای غذاهای سگ و گربه را فراهم می کند. در سال های اخیر ، صادرات غذای حیوانات اهلی ایالات متحده به دلیل محدودیت های بهداشتی حیوانات در محصولات آمریکایی حاوی مرغ یا گاو محدود بود. این توافق نامه به همه این موضوعات پرداخته و چین موافقت کرده است تا در این زمینه  این موارد را انجام دهد:

  – ممنوعیت برای غذای حیوانات اهلی ایالات متحده که حاوی مواد نشخوارکننده است  و آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز( PCR)  محصولات غذایی حیوانات اهلی آمریکایی را که حاوی گیاهان نشخوارکننده هستند ، برداشته می شود.

  – اجازه واردات همه نوع غذاهای حیوانات اهلی ایالات متحده حاوی فرآورده های طیور را صادر کند.

  – در راستای واردات از ۲۴  نوع غذای حیوانات اهلی و خوراک حیوانات غیر نشخوارکننده،  بروز رسانی  وب سایت GACC بخش در انتظار ثبت نام ، انجام شود.

  –  برای  ثبت نام نیازی به تکمیل یا ارسال پرسشنامه مواد غذایی برای حیوانات خانگی نخواهد بود ، البته درا ین زمینه چین پیگیرهایی می کند..

  – تا زمانی که این مواد به صورت قانونی وارد ایالات متحده شوند ، از مواد تشکیل دهنده منشاء حیوانی در غذاهای حیوانات اهلی استفاده شود ، اجازه داده می شود، در عین حال که ، برای کشور مبدا قابل ردیابی هستند.

  چین همچنین موافقت کرده است که نیازی به ممیزی روزمره یا بازرسی از افزودنیهای خوراکی ایالات متحده ، پرمیکس ها ، خوراک مرکب ، DDGS ، خوراک دامهای غیر نشخوارکننده نیست. با این حال ، مطابق با استانداردهای بین المللی ، چین ممکن است حسابرسی بر مبنای خطر را با هماهنگی مقامات مربوطه آمریکا انجام دهد. چین همچنین ممکن است در مورد انتخاب محمولات مربوط به محصولات خوراک دام ، غذای حیوانات اهلی و خوراک دام های غیر نشخوارکننده در ورودی بندر به بازرسی مبتنی بر خطر اقدام کند. همچنین اگر قصد محدود کردن واردات از یک محصول خاص باشد ، چین به ایالات متحده اطلاع خواهد داد.