• شماره خبر : 42862۱۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۰ مرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • تحلیل مبسوط فرماندار جاسک بر موقعیت توسعه و سرمایه گذاری در سواحل مکران

  مکران منطقه ای است که شرایط استراتزیک منحصر به فرد خاص خود را دارد و زمان زیادی از آن نمی گذرد که در میان رسانه ها و دولت به آن پرداخته شده است اما خطه ای با قدمتی باشکوه است که ظرفیت های کم نظیری در بحث توسعه و سرمایه گذاری دارد.

  تحلیل مبسوط فرماندار جاسک بر موقعیت توسعه و سرمایه گذاری در سواحل مکران

  فرماندار و نماینده عالی دولت در جاسک گفت: مکران منطقه ای است که شرایط استراتزیک منحصر به فرد خاص خود را دارد و زمان زیادی از آن نمی گذرد که در میان رسانه ها و دولت به آن پرداخته شده است اما خطه ای با قدمتی باشکوه است که ظرفیت های کم نظیری در بحث توسعه و سرمایه گذاری دارد.

  مهندس رادمهر در ادامه افزود: مکران در سراسر مرز سواحلی خود با آب های آزاد بین المللی مجاورت دارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) وی ابراز داشت: ظرفیت های ارزشمند توریستی و اقتصادی سواحل مکران جاسک تا حد زیادی مورد توجه سرمایه گذاران و همچنین دولت قرار گرفته است.

  فرماندار جاسک در ادامه خاطر نشان کرد: بندر جاسک که در جنوب شرقی کشورمان قرار دارد یکی از گذرگاه های اصلی کریدور جنوبی تجارت ایران و کشورهای حوزه سواحل مکران جاسک است، با توجه به عمق آب های ساحلی این بندر پتانسیل و شرایط پهلوگیری کشتی های بزرگ و ایجاد تاسیسات عظیم بندری را داراست از این منظر یک امتیاز مهم قلمداد می گردد.

  مهندس محمد رادمهر در ادامه افزود: توسعه مکران فقط باعث ورود ارز و توریست بسیار و کسب درآمدهای ترانزیتی و بانکرینگ کشتی ها نخواهد شد، بلکه در درآمدزایی و ایجاد اشتغال مردم نقش مهمی در بر دارد.

  فرماندار جاسک در ادامه گفت: مکران می تواند یاقوت توسعه اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هرمزگان باشد و سرمایه گذاران و شرکت های خصوصی نیز نباید از این فرصت طلایی غافل شوند، لذا اگر به دنبال توسعه کشور و کسب سود هستند جاسک پتانسیل بسیار عالی در این راستا دارد.

  وی خاطرنشان کرد: این بندر علاوه ‌بر ظرفیت‌های منحصر به‌ فرد اقتصادی و ترانزیتی و دسترسی آسان و سریع به‌ بازارهای هدف، ظرفیت منحصر به فرد کشاورزی و صادرات محصولات گلخانه‌ای را نیز دارد.

  رادمهر به موقعیت مهم و کم نظیر سواحل مکران بندر جاسک اشاره کرد و گفت: سواحل شهرستان جاسک با داشتن زیرساخت‌های مهم می‌تواند نقش محوریت اصلی در اتحاد اقتصادی با ادامه این سواحل در شهرها و استان های دیگر ایفا کند.

  ایشان از سواحل مکران جاسک به عنوان یکی از قطب های مهم منطقه‌ای حمل و نقلی و مرکز اصلی کریدور بین‌المللی حمل و نقل و ترانزیت نام برد و افزود: سواحل مکران جاسک، پتانسیل این را دارد که منطقه ای ایده‌آل برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات محصولات مورد نیاز بازارهای مصرف منطقه‌ای تبدیل شود.

  فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک گفت: سواحل جاسک یکی از، نزدیک ترین و کم هزینه ترین مسیر دسترسی به بازارهای کشور عمان و… است.

  وی منطقه سواحل جاسک را منطقه ای برای تبدیل شدن به کانون مهم سرمایه گذاری در ابعاد مختلف اقتصاد دریا محور و هاب لجستیک و ترانزیت منطقه ای عنوان کرد و افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان از حضور و مشارکت همه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کشورهای منطقه و دیگر کشورها استقبال می کنیم و اطمینان می دهیم که همه فعالیت ها و سرمایه گذاری ها از حمایت کامل دولت جمهوری اسلامی ایران برخوردار خواهند بود.

  مهندس رادمهر در ادامه خاطر نشان کرد: ما در نظر داریم با برپایی همایش بین المللی توسعه مکران جاسک در آینده ای نزدیک, بتوان به معرفی و نقطه عطفی در توسعه این سواحل با حضور و فعالیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی و فعالان بین المللی در حوزه های مختلف تولید و تجارت منطقه دست یابیم.

  وی در ادامه گفت سواحل مکران از مزیت های سرمایه گذاری قابل توجهی نسبت به مناطق مشابه خود در کشورهای منطقه برخوردار است که این مزیت ها باید به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی شود.

  مهندس رادمهر گفت: با توجه به موقعیت منطقه ای و جغرافیایی جاسک، بهترین گزینه برای مرکزیت سواحل مکران ایران است و می تواند بعنوان یک هاب ترانزیت نقش آفرین باشد.

  فرماندار جاسک اظهار کرد: حدود یک دهه پیش رهبر معظم انقلاب از اهمیت توسعه مکران نام بردند که این امر سرآغازی برای توجه به این منطقه بکر در ساحل شرقی کشور شد.

  مهندس رادمهر در ادامه ابراز داشت: در ادامه نظر مساعدی مقام معظم رهبری، دولت تدبیر و امید بطور جدی موضوع را مورد توجه قرار داد و رئیس جمهور با سفر به جاسک به صورت رسمی از توجه جدی به توسعه سواحل شرق کشور با ایجاد ساز و کارهای لازم منطقه ویژه اقتصادی مکران سخن گفت و خوشبخانه نگاه دکتر همتی نماینده عالی دولت در استان و استاندار هرمزگان به موضوع توسعه سواحل مکران نگاهی توسعه محور و بسیار مساعد است که بحمدالله خروجی تمرکز ایشان منجر به انجام کارهای بسیار ارزشمند و بی نظیری در این زمینه شده است و این مهم با عنایت ایشان به طور جد ادامه دارد.

  محمد رادمهر در ادامه خاطر نشان کرد: توسعه سواحل مکران به عنوان یک بحث راهبردی مهم و استراتژیک مطرح است؛ این راهبرد ملی اهداف متنوعی در حوزه امنیت ملی و دفاعی، توسعه متعادل، محرومیت زدایی، انرژی، صنعت، حمل و نقل و حتی کشاورزی و تجاری را به همراه دارد.

  وی در ادامه مکران را به الماسی پنهان در ایران ‌زمین تعبیر کرد که باید جایگاه آن بیشتر شناخته شود و متناسب با آن سرمایه‌گذاری شود.

  فرماندار و نماینده عالی دولت در جاسک در ادامه خاطر نشان کرد: مکران می‌تواند دروازه‌ای برای توسعه پایدار ایران باشد. از این منظر توسعه سواحل مکران پایداری در منابع طبیعی و محیط زیست، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی را در بر خواهد داشت.

  مهندس رادمهر توسعه پایدار را محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست دانست و در ادامه گفت: توسعه پایدار فرایندی است در جهت استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، سمت گیری توسعه فناوری و ایجاد منطقه ای پایا که رشد چند جانبه ای را در پی دارد که سواحل مکران این پتانسل ها را به خوبی دارد.

  محمد رادمهر توسعه سواحل مکران را برگ برنده ایران در تجارت جهانی دانست و افزود اهمیت ویژه این منطقه برای رونق اقتصادی کشور مهم است و توجه به توان محیطی ایران با رویکرد اقتصاد دریا محور برپایه اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر مورد توجه مسئولین بوده است که بخشی عظیمی از این رویکرد می تواند توسعه منطقه ای سواحل مکران باشد.

  ایشان در ادامه گفت: این منطقه به لحاظ ظرفیت های اقتصادی دارای سه سطح ملی، منطقه ای و بین المللی است و از سویی دریای عمان جزو حوزه استراتژیک اقیانوس هند و یکی از پنج حوزه استراتژیک جهان است لذا سواحل مکران از موقعیت بسیار مهم اقتصادی در بحث اقتصاد مقاومتی برخوردار است و با توسعه آن می تواند بازوی توانمندی برای اقتصاد کشور و صادرات و ارزآوری محسوب شود.

  فرماندار و نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک در ادامه افزود: بخش عمده امرارمعاش مردمان جاسک کشاورزی، دامداری و صیادی و بخشی نیز تجارت است این منطقه بخش اعظم خط ساحلی مکران را به خود اختصاص داده است توسعه این شهرستان از طریق توسعه سواحل مکران با ظرفیت های شیلاتی، کشاورزی و دامداری، گردشگری، ذخائر انرژی، بندری و تجاری بسیار می تواند در بحث اقتصاد مقاومتی و همچنین اشتغال و معیشت مردمان این منطقه نقش آفرین باشد.

  وی گفت: توجه به توان محیطی ایران با رویکرد اقتصاد دریا محور و برپایه اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر مورد توجه مسئولین بوده است که بخشی از این رویکرد می تواند توسعه منطقه ای سواحل مکران باشد این منطقه به لحاظ ظرفیت های اقتصادی دارای سه سطح ملی، منطقه ای و بین المللی است و از سویی دریای عمان جزو حوزه استراتژیک اقیانوس هند و یکی از پنج حوزه استراتژیک جهان است لذا سواحل مکران از موقعیت بسیار مهم اقتصادی در بحث اقتصاد مقاومتی بهره مند و می تواند بسیار در این تاثیرگذار باشد.

  مهندس رادمهر ابراز کرد: بخش عمده امرارمعاش مردمان جاسک کشاورزی، دامداری، صیادی و بخشی نیز تجارت است این منطقه بخش اعظم خط ساحلی مکران را به خود اختصاص داده است توسعه این شهرستان از طریق توسعه سواحل مکران با ظرفیت های شیلاتی، کشاورزی و دامداری، گردشگری، ذخائر انرژی، بندری و تجاری بسیار می تواند در بحث اقتصاد مقاومتی، صادرات و واردات و ارزآوری برای کشور و همچنین اشتغال معیشت مردمان این منطقه نقش آفرین باشد و در یک جمله از طرح توسعه مکران می توان به سکوی توسعه کل ایران یاد کرد.

  فرماندار جاسک در ادامه افزود: اجرای طرح توسعه سواحل مکران یکی از معدود پروژه‌های بسیار مهمی است که در دولت تدبیر و امید کلید خورده است و با جدیت ادامه دارد و قطعاً این مهم می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.

  مهندس رادمهر در ادامه خاطر نشان کرد: در واقع این نقطه از خاک کشور به واسطه موقعیت ویژه جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد، از چنان ظرفیتی برخوردار است که می‌تواند به قطب اصلی تبادلات تجاری و صنایع دریایی در منطقه تبدیل شود.

  ایشان در ادامه اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌های قابل اجرا در این منطقه، احداث مراکز تعمیر و بازسازی برای انبوه کشتی‌ها و سایر شناور‌های بزرگ و کوچکی است که در منطقه تردد دارند لذا این مهم در دستور کار برنامه های این طرح بزرگ است.

  مهندس رادمهر گفت: این طرح می‌تواند در مورد مراکز ساخت کشتی و شناور‌های دریایی نیز مصداق داشته باشد و صنعت کشتی‌سازی ایران را به اوج برساند.
  همچنین، با توجه به جایگاه ایران در تولید انواع سوخت از جمله سوخت مورد نیاز کشتی‌ها و نظر به اینکه بخش عمده سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان مستعد احداث جایگاه‌های سوخت‌رسانی دریایی و موضوع مهم بانکرینگ نقش آفرین برای اقتصاد کشور ‌باشد، لذا اجرای این طرح بزرگ از جنبه های مختلف می‌تواند ارز آوری قابل توجهی را برای کشور به همراه داشته باشد.

  مهندس رادمهر در ادامه خاطر نشان کرد: طرح توسعه سواحل مکران در حوزه خدمات بانکرینگ و حمل ‌و نقل بین‌المللی می تواند برای کشور بسیار درآمدزا باشد.

  وی در ادامه افزود: توسعه دریایی و حمل‌ و نقل تنها به داخل کشور نباید خلاصه شود و طبق برنامه‌ها سهم ایران از بانکرینگ منطقه بایست افزایش یابد.

  مهندس رادمهر در ادامه خاطر نشان کرد: تصور ما از بانکرینگ ممکن است فقط تامین سوخت باشد در صورتیکه این صنعت فراتر از مقوله تامین سوخت بوده و سایر خدمات نظیر تعمیرات، کارکنان کشتی، هتلینگ و… را نیز در بر می‌گیرد که این مهم در جای خود نیز حجم عظیمی اشتغال زایی و تامین امرارمعاش مردم سواحل مکران در بر خواهد داشت.

  فرماندار جاسک در خصوص پتانسیل های سواحل مکران در حیطه هاب انرژی اظهار داشت: بهره برداری همزمان از زیرساخت های مختلف انتقال و تولید انرژی نظیر شبکه گاز و برق موضوعی است که تحت مفهوم انرژی مطرح می باشد این مهم از مسایلی است که مورد توجه سرمایه گذاران در این حوزه است لذا حوزه مکران پتانسیل تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه را دارد که برای این مهم نیز تاکنون اقدامات مهمی انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود که مکران تبدیل به یک هاب انرژی بسیار بزرگ در منطقه شود.

  مهندس رادمهر در ادامه افزود: تاکید بر لزوم توسعه قدرت دریایی کشور بارها توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است. بحث توسعه سواحل مکران در برنامه ششم توسعه برای نیل به افق و چشم انداز ایران ۱۴۰۴ مطرح و از بندهایی است که مورد اتفاق نظر قرار گرفته است.

  رادمهر از تدابیر سازنده دولت برای تبدیل شدن سواحل مکران به یکی از ثقل های منطقه به عنوان قطب انرژی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: تبدیل سواحل مکران به هاب انرژی زمینه ساز توسعه و رشد اقتصادی کشورمان خواهد شد.

  بحث هاب انرژی موضوعی است که هم می‌تواند در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، و هم الگویی در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و همچنین نهادینه کردن دانش ایرانی در منطقه خاورمیانه و توسعه اقتصاد دانش محور در کشور باشد بنابراین به جرأت می توان گفت یکی از پیش شرط‌های لازم برای تبدیل ایران به هاب انرژی پتانسیل سواحل مکران است.

  البته نباید از نظر دور داشت که موقعیت جغرافیایی و مزیت‌های نسبی موجود در ایران نیز عاملی در جهت رشد و تقویت این امر بوده است که در این دولت بخش عظیمی از این پتانسیل‌های بالقوه، بالفعل شده است. در سال‌های اخیر استفاده از مفهوم هاب انرژی به عنوان یک راه مناسب برای استفاده از سیستم‌های انرژی چند حاملی رواج پیدا کرده ‌است.

  رادمهر به جایگاه جمهوری اسلامی ایران از لحاظ ذخایر نفت و گاز در جهان اشاره کرد و اظهارداشت و خاطرنشان کرد: نظر به ظرفیت‌هایی که در سواحل مکران در خصوص پتانسیل های پایانه های نفتی وجود دارد این منطقه مستعد هاب انرژی در کشور است با توجه به پتانسیل شهرستان جاسک و موقعیت جغرافیایی، این منطقه برتری محسوسی در زمینه تبدیل شدن این مهم را در ایران دارد.

  فرماندار جاسک در خصوص بحث پایانه های نفتی اظهار داشت:با حمایت ها و پیگیری مجدانه دکتر همتی نماینده عالی استان بزرگترین ترمینال نفتی کشور عملیات اجرایی آن شروع شده است و براساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است این پایانه صادراتی کشور با ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه در ساحل دریای عمان به بهره برداری برسد. با ساخت بزرگترین پروژه که در خارج از حوزه خلیج فارس در سواحل مکران(دریای عمان) است بدین ترتیب نیازی به عبور نفتکش از تنگه هرمز نخواهد بود.

  مهندس رادمهر در ادامه افزود: مزیت دیگر احداث این پایانه در ساحل جاسک، کاهش فاصله نفتکش ها با بازارهای مصرف خواهد بود؛ برآورد می شود که با راه اندازی این پایانه، حدود یک هزار کیلومتر از مسیر حرکت نفتکش ها کاسته شود که در کاهش هزینه رفت و آمد نقش دارد. احداث یک خط لوله ۲۲۰۰ کیلومتری و ساخت مخازن ذخیره سازی به ظرفیت ۲۰ میلیون بشکه، از اقداماتی است که برای راه اندازی پایانه جاسک انجام خواهد شد.

  نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک ابراز داشت: درمورد پروژه اتصال لوله نفت به جاسک که قرار است تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسمی برسد گفت: از طریق بهره برداری این پروژه ما توانایی ذخیره‌سازی ۳۰ میلیون بشکه نفت خام را دارا خواهیم شد و این مهم صادرات روزانه یک‌میلیون بشکه نفت را تضمین می‌کند.

  وی در ادامه بیان داشت: طرح عظیم ساخت پتروپالایش در سواحل مکران می تواند نقش مهمی در رونق این مناطق ایفا نماید و روند توسعه این شهرستان ها را بیش از پیش شتاب بخشد. این طرح مهم نفتی با سرمایه گذاری ۵/۵ میلیارد یورویی بخش خصوصی در زمینی به مساحت ۸۵۰ هکتار در سواحل مکران احداث می گردد.

  وی در ادامه گفت: با اجرای این طرح بزرگ سرمایه گذاری بستر فراهم سازی ۱۴ نوع محصول نفتی و پتروشیمی ایجاد خواهد گردید که این مهم جزو طرح های توسعه سواحل مکران قلمداد می شود.که پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۲ به بهره برداری کامل برسد.

  رادمهر در ادامه افزود:لازم به ذکر است گفته شود این طرح نفتی در مقیاسی بسیار بزرگتر از پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس احداث می گردد.

  فرماندار جاسک خاطر نشان کرد: پایانه جاسک که عنوان بزرگ‌ترین پایانه نفتی کشور در دریای عمان را از آن خود کرده و در کنار تامین امنیت صادرات نفت، کاهش فاصله نفتکش‌ها با بازار‌های مصرف و مزایا آن را نیز به دنبال دارد.

  این پایانه یکی از ترمینال‌هایی است که هدف از ساخت آن تنوع‌بخشی به پایانه‌های صادرات نفت کشور بوده که ضرورت ساخت آن به عنوان بازوی کمک رسان در نزدیکی پایانه نفتی خارک از سال‌ها قبل احساس شده بود.