• شماره خبر : 43618۲۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : جمعه, ۲۲ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • تعاونی ها و نقش تعاونی ها در اشتغال

  فرماندار جاسک گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای تامین استقلال اقتصادی کشور و ریشه کن کردن فقر و محرومیت و همچنین برآوردن یکی از اصلی ترین نیازهای افراد جامعه یعنی موضوع مهم «اشتغال» اصول متعددی پیش بینی نموده است.

  محمد رادمهر فرماندار جاسک:

  تعاونی ها و نقش تعاونی ها در اشتغال

  فرماندار جاسک گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای تامین استقلال اقتصادی کشور و ریشه کن کردن فقر و محرومیت و همچنین برآوردن یکی از اصلی ترین نیازهای افراد جامعه یعنی موضوع مهم «اشتغال» اصول متعددی پیش بینی نموده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) , محمد رادمهر فرماندار جاسک  افزود :بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت، تعاون و بخش خصوصی را به عنوان سه رکن اقتصاد ملی معرفی کرده است که در این مجال، به نقش نافذ بخش تعاون پرداخته می شود.
  بخش تعاون در مفهوم خاص خود، همکاری و مشارکت افراد برای ایجاد یک نهاد اقتصادی است که در آن، افراد با سرمایه های خرد و کلان و داشتن روحیه ی هم اندیشی و همکاری به فعالیت های مختلف اقتصادی می پردازند که در این راستا، علاوه بر اهداف اقتصادی، موضوعات اجتماعی و فرهنگی نیز مدنظر میباشد و آموزه های دینی نیز، موضوع تعاون و همکاری را مورد تاکید قرار داده اند.ا
  رادمهر افزود: تعاونی‌ها با هم افزایی و توان افزایی بیشتر از طریق جمع آوری سرمایه‌های پراکنده نقش موثری در توسعه اشتغال و کارآفرینی دارند.
  تعاونی‌ها یکی از ارکان اقتصادی کشور هستند که فعال کردن بیش از پیش آن‌ها تلاش های بزرگی از سوی دولت تدبیر و امید انجام گرفته که امروز ما شاهد خروجی ایده آل تعاونی ها در این دولت هستیم.
  وی با بیان اینکه تعاونی‌ها می‌توانند از یک عدالت اجتماعی تبعیت کنند افزود: همه اعضای تعاونی‌ها می‌توانند از یک حقوق برابر برخودار باشند و نظارت و حسابرسی بر آن‌ها از طریق دولت بیشتر امکان پذیر است و در این زمینه نقیصه‌ای که سایر بخش‌ها دارند را تعاونی‌ها ندارند.
  نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک بیان کرد: بحمدالله با حمایت و پشتیبانی های فرمانداری تعاونی‌هایی که طالب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در جاسک هستند همه مسئولین شهرستان همکاری‌های لازم را با آن‌ها دارند و هرگونه نقص و مشکلی که دارند از طریق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل پیگیری و رسیدگی است.
  وی با اشاره به اقدامات دولت به منظور توجه بیشتر به روستاییان و مهاجرت معکوس گفت: دولت تسهیلاتی به منظور ایجاد اشتغال و توسعه تعاونی ها پرداخت می کند.
  رادمهر اظهار داشت: باید از فرصت خوبی که در شهرستان جاسک در راستای حمایت از تعاونی ها فراهم شده در راستای اشتغالزایی و توسعه تعاونی ها استفاده شود.
  وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اهمیت و ضرورت سرمایه گذاری افزود: ترویج فرهنگ سازی برای افزایش سرمایه گذاری در شهرستان باید صورت گیرد تا شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا شرایط فرهنگی و اداری برای انجام امورات اداری تعاونی ها فراهم شود.
  فرماندار جاسک گفت: در شهرستان جاسک بالغ بر ۳۰۰تعاونی وجود دارد که این ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال شهرستان است که باید این پتانسیل خوب بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. ما باید از ظرفیت های موجود در جهت رفاه و اشتغال به نحو احسن استفاده نمائیم.
  رادمهر افزود: درحوزه آبزی پروری و کشاورزی و صیادی با بهره گیری از توان تعاونی های شهرستان می توان زمینه اشتغال روستائیان را فراهم کرد که خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه در شهرستان صورت پذیرفته است که ضمن اشتغال روستائیان همه اقشار جامعه را در بر می گیرد.
  رادمهر گفت: بخش تعاون یکی از پایدارترین بخش‌ها خصوصاً در حوزه اشتغالزایی است.
  وی بخش تعاون را خواستگاه تحقق شعار سال عنوان نمود و اظهارکرد: از آنجایی که بخش تعاون، بخش مردمی اقتصاد است، به جرات می‌توان گفت یکی از معدود بخش‌هایی است که می توان تحقق شعار سال را که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی با نام رونق تولید نامگذاری گردیده است در آن مشاهده کرد.
  نماینده عالی دولت در شهرستان جاسک بیان کرد: نقش تعاون سرمشق اقتصاد مقاومتی است لذا بایست از این ظرفیت خوب در تولید, توسعه کسب و کار و اقتصاد و معیشت مردم و همچنین اشتغالزایی بهره گرفت.
  تعاونی های شهرستان جاسک در بیشتر در حوزه صیادی فعالیت دارند که برای توسعه کشاورزی و آبزی پروری باید تعاونی ها فعال تر عمل کنند.
  رادمهر گفت: درایت داهیانه و نگاه بلند نماینده عالی استان جناب آقای دکتر همتی در تحول اشتغال نگاهی توسعه محور است که بحمدالله با پیگیری های و حمایت های ایشان کارهای خوبی در خصوص اشتغال و بهره گیری از ظرفیت تعاونی ها صورت گرفته است.
  رادمهر در ادامه اظهار کرد: دولت حمایت از محصولات تعاونی ها را در اولویت قرار داده است. سرمایه گذاری و اشتغال و نگاه به ظرفیت های داخل مورد توجه دولت است.
  وی گفت : نکته مهمی که در راستای توانمندسازی تعاونی ها ما به آن توجه جدی داریم بحث آموزش و مهارت های حین انجام کار می باشد که منجر به ارتقای بهره وری تعاونی ها خواهد شد.
  از این رو نقش آموزش های حین خدمت و حین انجام کار و یادگیری و تبدیل آنها به یک دانش انباشته شده بزرگ ترین سرمایه یک تعاونی و یا هر فعالیت دیگر قلمداد می شود.
  افزایش بهره وری قطعا منجر به افزایش سرانه تولید ناخالص ملی خواهد شد و در نهایت شاهد رشد اقتصادی در تکمیل این فرآیند خواهیم بود. پس نقش آموزش و مهارت آموزی در تولید و اشتغال بسیار بالاست، به شرطی که نوع مهارت ها و دوره های آموزشی براساس برنامه ریزی کامل و جامع و با نگاه دقیق به نیاز تعاونی و بازار کار و براساس آمایش سرزمینی باشد.
  رادمهر با بیان اینکه ارتقای شاخص‌های توسعه و رفع محرومیت در شهرستان از هدف‌های این طرح می باشد گفت:
  در خصوص ارائه تسهیلات ارزان قیمت طبق تصویب نامه شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور مشوق‌ها، معافیت‌ها و تسهیلات فوق‌العاده‌ای در اختیار تعاونی‌های قرار خواهد گرفت.
  فرماندار جاسک در ادامه اظهار کرد: برای در اختیار قرار دادن تسهیلات به تعاونی ها با بانک‌ها نیز هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.
  ایشان معافیت مالیاتی، تسهیلات یارانه ای، ایجاد بستر جهت مشارکت سازمان‌های توسعه‌ای با شرکت‌های تعاونی و… را از مزایای این طرح برشمرد و افزود: با توجه به مزایای فوق به طور جد به دنبال ترغیب و تسهیل سرمایه گذاران بخش خصوصی در شهرستان هستیم.