• شماره خبر : 36018۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۱ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • تهران میزبان سومین نشست همکاری های اقتصادی (اکو)

  مدیرکل سازمان‌های تخصصی دامپزشکی کشور، برگزاری سومین نشست اقتصادی اکو در تهران خبر داد و افزود: تهران از روز شنبه به مدت سه روز تهران میزان اکو دامپزشکی با حضور 6 کشور خواهد بود.

  نشست همکاری های اقتصادی

  پس از ۱۰ سال وقفه و با تلاش سازمان دامپزشکی انجام شد؛

  تهران میزبان سومین نشست همکاری های اقتصادی (اکو)

  مدیرکل سازمان‌های تخصصی دامپزشکی کشور، برگزاری سومین نشست اقتصادی اکو در تهران خبر داد و افزود: تهران از روز شنبه به مدت سه روز تهران میزان اکو دامپزشکی با حضور ۶ کشور خواهد بود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، بهمن عابدی کیاسری، در نشست خبری اظهار کرد: روز شنبه ۱۴ مهرماه، روئسای سازمان دامپزشکی ۶ کشورهای عضو اکو( سازمان همکاری‌های اقتصادی) در تهران حضور می یابند و درباره موضوعات مختلف حوزه دامپزشکی گفت‌وگو و توافقاتی انجام می دهند.

  وی گفت: این اجلاس در شرایط حساسی برگزار می شود که برخی کشورها تلاش می کنند ایران را در جهان به انزوا بکشانند.

  عابدی تصریح کرد: پیام روشن این نشست منطقه ای به کشورهایی که قصد انزوای ایران را دارند این است که ما همکاری‌های بین‌المللی خود را در هر شرایطی حفظ می کنیم.

   

  ایجاد آزمایشگاه مرجع واحد برای اعضای اکو

  مدیرکل سازمان‌های تخصصی دامپزشکی، با اشاره به برنامه‌های سومین نشست اکو دامپزشکی، تصریح کرد: در این نشست برنامه مبارزه با بیماری‌های تب برفکی، PPR و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بررسی می‌شود.

  وی افزود: اعضای اکو همچنین در خصوص ایجاد یک آزمایشگاه مرجع بین کشورهای عضو مذاکره و توافق خواهند کرد.

  به گفته عابدی ترانزیت دام و ایجاد نقشه راه مبارزه و کنترل بیماری های دامی و همچنین ایجاد گواهی بهداشتی واحد میان اعضای اکو، از دیگر موضوع های اصلی این نشست است.

   

  توسعه تجارت گوشت و فراورده های لبنی

  وی ادامه داد: در زمینه توسعه تجارت گوشت و فراورده‌های لبنی و همچنین همکاری اعضای اکو در حوزه دارو و واکسن نیز از دیگر موارد مهم و مورد بحث خواهد بود.

  مدیرکل سازمان‌های تخصصی دامپزشکی، تصریح کرد: مبنای سیاست های ایران بر توسعه همکاری‌های بین‌المللی استوار است و در زمینه های بهداشتی نیز سازمان‌های جهانی مانند بهداشت جهانی دام هم به این نتیجه رسیده‌اند که بدون همکاری کشورها، امکان کنترل و ریشه کنی برخی بیماری ها وجود ندارد.

   

  اتحادیه اروپا خواهان برگزاری اجلاس تب برفکی در ایران

  عابدی همچنین از خواست اتحادیه اروپا مبنی بر برگزاری اجلاس تب برفکی در ایران خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا در حال حاضر هماهنگی برگزاری اجلاس را در ایران انجام می‌دهد و با همکاری با وزارت امور خارجه بزرودی این اجلاس هم در کشور برگزار می شود.

  وی در پاسخ به پرسش خبرنگار اگنا مبنی بر اینکه با توجه به احتمال تحریم‌های شدیدتر آمریکا و قطع مبادلات بانکی آیا امکان توسعه تجارت گوشت و فرآورده‌های لبنی وجود دارد، گفت: بیشترین تلاش ما برای مبارزه با بیماری‌ها و تبادل دانش و فناوری در زمینه دارو و واکسن  است.

  وی افزود: ایجاد گواهی بهداشتی واحد با این کشورها نیز از دیگر اهداف مااست که در صورت توافق و انجام، توسعه و تجارت نیز در این بخش ها تسهیل می شود.

  به گفته عابدی، دبیرخانه دائمی سازمان همکاری های اقتصادی اکو در ایران قرار دارد و ایران یکی از ۱۰ عضو این سازمان محسوب می‌شود.

  بر اساس این گزارش، تاکنون حضور نمایندگان ۶ کشور از اعضای اکو در نشست تهران قطعی شده است.

  گفتنی است؛ روسای سازمان دامپزشکی کشورهای ترکیه، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، آذربایجان و ایران در این نشست حضور خواهند داشت.