- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

توسعه دامپروری نوین درآمد روستاییان را افزایش می دهد/رقابت با دامداری های بزرگ صنعتی در جهان

زلزله زدگان کرمانشاه

وزیر جهاد کشاورزی [1]:

توسعه دامپروری نوین درآمد روستاییان را افزایش می دهد/رقابت با دامداری های بزرگ صنعتی در جهان

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه توسعه دامپروری نوین و تولید دام های سبک اصلاح نژاد شده، درآمد خانواده های روستایی را افزایش می دهد، گفت: امیدوارم با اجرای این طرح، بخشی از مشکلات تامین گوشت دام سبک در آینده نزدیک مرتفع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) [1]، محمود حجتی [1] در آیین افتتاح دو پروژه کشاورزی [1]که صبح امروز در شهرستان ورامین برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بخش عمده ای از توجه و عنایت سازمان اقتصادی کوثر به نوآوری و خلاقیت های بخش کشاورزی است.

او افزود: این سازمان روی حلقه های مفقوده ما در تولید دست گذاشته و راه حل هایی را ارائه داده که می تواند آینده کشور را در زمینه برطرف کردن برخی نیازها بیمه کند.

وی ادامه داد: پیش از این در صنعت دام و طیور پیشتاز بودیم و امروز در بحث دام سبک و شتر پیشتاز هستیم که جای تقدیر دارد.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، در صنعت دامپروری [1] به خصوص در دام سنگین وضعیت بسیار خوبی داریم و می توانیم با دامداری های بزرگ صنعتی در اروپا، آمریکا و کانادا رقابت کنیم.

حجتی وضعیت تولید گوشت دام سنگین را نسبتا مناسب دانست و درباره گوشت دام سبک نیز اظهار کرد: به دلایل مختلف از جمله کمبود مراتع، دامداری های سنتی [1] و غیراقتصادی بودن تولید به شیوه گذشته، باید راه های جدیدی برای تامین گوشت دام سبک انتخاب می شد، که مزارع دام های پربازده از جنس همین راه حل ها به شمار می رود.

وی با بیان اینکه دام های پربازده و پرتولید، هر ۸ ماه یک بار زایش دارند و شرایط مناسبی را در تولیدمثل دام سبک ایجاد خواهند کرد، گفت: به طور متوسط تکثیر در دام های سنتی ۷ دهم است که با تولید دام های پربازده افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: وزن لاشه نیز در مقایسه با لاشه های موجود، به بیش از ۵ کیلوگرم خواهد رسید.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره وضعیت خوب بازار شیر گفت: در حال حاضر شیر بز دو برابر، شیر گوسفند سه برابر و شیر شتر ۱۰ برابر قیمت شیر گاو خریداری می شود.

وی افزود: با توجه به ارزش افزوده شیر احشام، زایش فراوان، وزن لاشه و ضریب تبدیل این نژادهای پربازده، اجرای این طرح در سطح کشور با اقبال مواجه شده است.

او ادامه داد: توسعه دامپروری نوین و تولید دام های سبک اصلاح نژاد شده باعث می شود تا درآمد خانواده های روستایی افزایش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم با اجرای این طرح، بخشی از مشکلات مربوط به گوشت دام سبک در آینده نزدیک مرتفع شود.

او همچنین درباره برنامه صادرات جنین این نژادها اظهار کرد: در دام سنگین این اتفاق افتاده است و دام های دام های ژنومیک و مواد ژنتیکی  به کشورهای منطقه صادر می کنیم.

وی افزود: اما در دام سبک مراحل اولیه کار را پشت سر گذاشتیم و هنوز به مرحله صادرات نرسیده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پرورش شتر در کشور به غلط فراموش شده بود، اظهار کرد: با توجه به اقلیم و ظرفیت موجود در کشور در بحث پرورش شتر و نژادهای مختلف گوسفند و بز انتظار می‌رود که بخشی از مشکلات کشور را پشت سر بگذاریم.

 

[2] [3] [4]