• شماره خبر : 44266۵ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۴ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • توقعات بسیار، اعتبارات اندک

  برگزاری روز دامپزشکی یک بار دیگر آشکار ساخت که توقع و انتظارات بخش های مختلف دولت و مردم از سازمان دامپزشکی و اتکا آنان برای پیشبرد برنامه هایشان بسیار زیاد، اما متناسب با توقعات از این سازمان تخصصی اعتبارات و توجهات بسیار اندک است، با این وجود سازمان دامپزشکی با استفاده از ظرفیت های بالقوه خود طی چند سال گدشته توانسته است بسیاری از مشکلات کشور را به رغم تحریم ها حل کند.

  سازمان دامپزشکی؛

   

  توقعات بسیار، اعتبارات اندک

  برگزاری روز دامپزشکی یک بار دیگر آشکار ساخت که توقع و انتظارات بخش های مختلف دولت و مردم از سازمان دامپزشکی و اتکا آنان برای پیشبرد برنامه هایشان بسیار زیاد، اما متناسب با توقعات از این سازمان تخصصی اعتبارات و توجهات بسیار اندک است، با این وجود سازمان دامپزشکی با استفاده از ظرفیت های بالقوه خود طی چند سال گدشته توانسته است بسیاری از مشکلات کشور را به رغم تحریم ها حل کند.

   به گزارش ژایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ;  گزارش کاملی از آیین روز ملی دامپزشکی که یک روز زودتر (۱۳ مهر) در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، ملاحظه می کنید. در این مراسم، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر بهداشت، رییس سازمان محیط زیست، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، بسیاری از معاونان وزیر جهاد کشاورزی، دست اندرکاران پیشین و حال حاضر بخش دولتی مرتبط، کارشناسان و متخصصان سازمان دامپزشکی و شمار زیادی از خبرنگاران خبرگزاری ها، پایگاه های خبری و مجلات تخصصی بخش کشاورزی حضور داشتند. این مراسم با سخنرانی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد. بخوانید:

  وزارت جهاد کشاورزی فرهنگ سازی نمی کند

  حجت‌الاسلام سید رضا تقوی در مراسم روز ملی دامپزشکی گفت: اشکال بزرگی که در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد این است که اقدام به فرهنگ سازی نمی‌کند، اصلا به فرهنگ سازی یک ذره هم بها نمی‌دهد، مثلا از ۱۲۰ میلیون تن محصول تولیدی ۲۰ میلیون تن آن از بین می‌رود، اگرچه مسائل دیگری مانند صنایع تبدیلی نیز در نابودی محصولات کشاورزی نقش دارد، اما باید برای مقابله با آن فرهنگ سازی شود، زیرا بخش زیادی از آن‌ها مربوط به اسراف است.

  نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از تشکیل وزارت بازرگانی گفت: دولت می‌خواهد وزارت بازرگانی را تشکیل دهد، اما اگر بخواهد نیاز مردم را با تکیه بر واردات تامین کند ضربه بزرگی بر کشور خواهد زد.

  تقوی در ادامه با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته تلاش می‌کرد نیاز کشور را با تولید کشور تامین کند، بیان کرد: وای به آن روزی که بخواهیم بازار را با واردات پر کنیم که دیگر تولیدی در داخل نخواهیم داشت و کشاورزی ضربه می‌بیند.

  نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه در سال‌های گذشته توانستیم خودکفایی گندم را محقق کنیم و به آستانه خودکفایی در شکر برسیم، گفت: هشدار می‌دهم که باید تمام تلاش ما این باشد نیاز کشور در داخل تولید شود و به سمت واردات کمتر برویم.

  تقوی ادامه داد: در مورد کاهش مصرف آب نیز همین طور است و بخش کشاورزی ما آب زیادی مصرف می‌کند و باید در باره آن فرهنگ سازی شود.

  وی در ادامه امنیت غذایی را برای کشور بسیار مهم خواند و گفت: سازمان دامپزشکی کشور نقش اساسی در تامین امنیت غذایی دارد و گوشت و فرآورده‌های لبنی که هر روز استفاده می‌کنیم سلامتی آن‌ها در گرو فعالیت‌های این سازمان است.

  نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: بدون داشتن امنیت غذایی در کشور نمی‌توان دم از استقلال و آزادی زد و باید در این مسیر تلاش کنیم تا به تحقق برسد.

  تصاحب کرسی دبیرکلی سازمان بهداشتی جهانی دام در اوج تحریم و جنگ اقتصادی

  سخنران بعدی این مراسم دکتر رفیعی پور بود. وی گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در همه زمینه‌های امور دام، اعلام خودکفایی خواهیم کرد.

  دکتر علیرضا رفیعی‌پور در مراسم روز دامپزشکی با اعلام این مطلب افزود: با تکیه بر نیروی جوان، علم و دانش و واگذاری امور به مردم، این خودکفایی قابل دسترس است.

  وی اضافه کرد: در سال گذشته در اوج تحریم و جنگ اقتصادی، کرسی دبیرکلی سازمان بهداشتی جهانی دام را تصاحب کردیم و کشور‌های زیادی خواستار انجام پروتکل بهداشتی با ایران است که بخشی از آن هم انجام شده است و همچنین مقاصد صادراتی جدید ایجاد کردیم.

  رفیعی پور به اقدامات انجام شده اشاره کرد و گفت: با اصلاح و ابلاغ دستورالعمل جدید، به دنبال قطع کامل وابستگی به انواع نهاده‌ها از جمله واکسن و دارو هستیم.

  وی افزود: حتی تلاش ما این است که از هرگونه وابستگی به تکنولوژی و دانش نیز بی‌نیاز باشیم.

  رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه سال گذشته از بحران‌های سیل، زلزله، بیماری آنفلوانزا و تب برفکی و نداشتن واکسن عبور کردیم، گفت: با افتخار اعلام می‌کنم که در سال ۹۸ جلوتر از همه بحران‌ها هستیم و مفهوم آن این است که بحران‌ها نمی‌تواند برای بخش دامی کشور هزینه ایجاد کند.

  اگر به شرایط موجود راضی باشیم، دچار فاجعه خواهیم شد

  رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، سخنران بعدی این مراسم با بیان این که ۸۰ درصد مرجان‌های خلیج فارس از بین رفته است گفت: وقتی که افزایش دمای کره زمین اتفاق می‌افتد در ایران اثرات آن شدیدتر است و تغییرات اقلیمی بیشتری را شاهد هستیم.

  دکتر کلانتری در مراسم روز ملی دامپزشکی خطاب به دامپزشکان افزود: تجهیزات و دانش خود را باید ارتقاء دهید وگرنه در آینده با فاجعه روبرو خواهید شد.

  وی اضافه کرد: تصور آنچه که ما همه چیز را می‌دانیم مشکلات عدیده‌ای ایجاد می‌کند و پذیرفته نیست؛ به طور مثال اگر علم و دانش در حوزه دامپزشکی در کشور نداریم از واردات خود را محروم کنیم.

  کلانتری با بیان اینکه سازمان دامپزشکی باید در محیط زیست باشد ادامه داد: امنیت دامی کشور با شماست؛ بیماری‌هایی که در گوسفندان رایج می‌شود بخش زیادی از حیات وحش را نیز از بین می‌برد.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیماری‌هایی که به عنوان نمونه گوسفندان را در مقطعی دچار خود کرد بخش‌های زیادی از حیات وحش را نیز از بین برد.

  وی خطاب به دامپزشکان افزود: شما علاوه بر اینکه مسئول حوزه دام کشور هستید در حوزه حیوانات وحشی موجود در حیات وحش نیز مسئولیت دارید و باید دانش و علم بروز داشته باشید و خود را در ارتباطات بین‌المللی بروز نگه دارید.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: وقتی که افزایش دمای کره زمین اتفاق می‌افتد در ایران اثرات آن شدیدتر است و تغییرات اقلیمی بیشتری را شاهد هستیم به طوریکه امروزه اکثر مرجان‌های خلیج فارس از بین رفته و ۸۰ درصد آن‌ها سفید شده‌اند. این تغییرات اقلیمی و ژنتیکی، مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها و درمان بیماری‌ها، گرفتاری‌های بزرگی است که ممکن است در آینده کشورمان را دچار مشکل کند.

  وی گفت: منظور از تحقیقات در حوزه دامپزشکی صرفا ساخت ۴ مورد واکسن نیست و باید خودمان را در این ارتباط ارتقاء دهیم.

  وی خطاب به رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: اینکه اعلام کردید امنیت غذایی کشور را به طور کامل تأمین می‌کنید و به خودکفایی در این زمینه می‌رسید، قول بسیار بزرگی است، چرا که باید توجه داشت ما در کشورمان با مسئله کمبود شدید آب و چالش خشکسالی مواجه هستیم.

  رئیس سازمان محیط زیست با تأکید بر اینکه سیاست‌گذاری‌های دامپزشکی فقط باید بصورت متمرکز در این سازمان صورت بگیرد، گفت: دامپزشکی نیز زمانی می‌تواند سیاستگذاری متمرکز داشته باشد که دانش خود را افزایش بدهد و برای این منظور باید ارتباطات بین المللی را بروز نگه داشت.

  کلانتری با بیان اینکه اثر تغییر اقلیم در مسائل ژنتیکی هنوز بررسی نشده است، افزود: وقتی که تا پایان قرن حاضر قرار است ۳ تا ۴ درجه به دمای هوا افزوده شود، باید از همین امروز تدابیر جدی برای آن اندیشید، چرا که اثرات تغییر اقلیم در کشور ما گسترده تر از متوسط جهانی است.

  دامپزشکان جدا از تیم پزشکی و نظام سلامت کشور نیستند

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین روز ملی دامپزشکی گفت: به جایگاه سازمانی دامپزشکی فکر نمی‌کنیم و هیچگاه دامپزشکان را جدا از تیم پزشکی و نظام سلامت کشور نمی‌دانیم.

   دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در آیین روز ملی دامپزشکی که امروز شنبه در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد؛ با اشاره به اینکه دامپزشکی و پزشکی جزء لاینفک هم هستند، تصریح کرد: پزشک، داروساز، دندانپزشک و دامپزشک اجزاء ‌لاینفک نظام ارائه خدمت سلامت در همه جهان هستند و هیچگاه جدا بودن سازمان دامپزشکی کشور از وزارت بهداشت مانع انجام خدمات مناسب نظام سلامت کشور به مردم نبوده و نیست.

  وی با تاکید بر نقش تعیین کننده دامپزشکان در تمام اجزاء نظام سلامت خاطرنشان کرد: در رابطه با غذا به‌عنوان رکن اصلی تامین سلامت جامعه، وقتی طرح از مزرعه تا سفره را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که بدون پشتوانه دامپزشکان کاری از وزارت بهداشت برنمی‌آید.

  نمکی ضمن انتقاد از اینکه گاهی اعداد و ارقام اعلامی درخصوص بیماری‌های مشترک، بین وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی هماهنگ نیست، گفت:” این نشان می‌دهد که سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت دو همسایه از خویش بیگانه هستند. ما بدون توجه به اینکه جایگاه اجرایی و ساختار سازمانی چگونه است، باید در رسیدن غذای سالم به مردم به‌هم کمک کنیم. باید برای مبارزه با بیماری‌های مشترک کمیته‌های ملی تشکیل داده و اطلاعات خود را مبادله کنیم و برنامه‌های ملی تدوین گردد که نقش هر ارگان در آن مشخص باشد. منابع مورد نیاز آن را هم به هر تقدیری باشد حل و فصل می‌کنیم.”

  وزیر بهداشت سوء تغذیه را یک مساله جدی در کشور خواند و ادامه داد: البته سوء تغذیه به معنای کاهش مصرف مواد غذایی نیست، بلکه امروز پرخوری و مصرف غذای غیراستاندارد از مشکلات اصلی ماست.

  وی با بیان اینکه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام یکی از مسائل مورد توجه امروز کشور است، گفت: برای مبارزه با این بیماری‌ها باید یک کار مدون بین بخشی را دنبال کرد. امروز در در شرق اصفهان، بیماری سالک ما را گرفتار و بروسلوز در برخی استان‌های غربی ما را زمین‌گیر کرده و دلیل آن این است که در بیماری‌های مشترک هماهنگ کار نکرده ایم. سال گذشته ۲۰۷ هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی داشتیم که هر مورد از آن قریب به ۴ میلیون تومان برای ما هزینه دارد.

  نمکی ادامه داد: ۵ هزار مورد سالک در سال ۹۷ گزارش شده که این برای خانواده‌ها مشکل‌ساز است. همچنین در سال گذشته ۲۲۴ مورد سیاه‌زخم داشتیم و در مورد تب کریمه کنگو نیز از روز نخست آغاز آن ( قریب به ۲۰ سال) تا امروز ۱۹۰ مورد مرگ داشته ایم.

  وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بحث نگهداری حیوانات خانگی، گفت: «کودکان با حیوانات مانوس هستند و این در درون و فرهنگ ماست. اما اخیرا مواردی وارد فرهنگ ما شده که تبدیل به یک مشکل در نظام سلامت می‌شود و من خواهش می‌کنم که دامپزشکان در آشنا کردن مردم با نحوه تعامل با این حیوانات و شناخت از بیماری های مشترک آن به این عرصه ورود کنند. کما اینکه امروز برخی در خانه سوسمار و بچه تمساح نگهداری می‌کنند که این در فرهنگ ما نبود.

  وی افزود: واقعیت‌های اجتماعی را نمی‌توان کتمان کرد و باید بپذیریم اطراف ما اتفاقاتی افتاده است و با شیوه‌های پلیسی و غیرآموزشی هم نمی‌توان آن را حل کرد. باید به عرصه آموزش مردم در مورد نحوه تعامل با حیوانات خانگی ورود کرد که این کار دامپزشکان است. دامپزشکان وقتی بگویند مردم بهتر می‌پذیرند تا اینکه همان مساله را پزشکان بگویند. دامپزشکان که گاهی اوقات برای واکسیناسیون سگ حق الزحمه ای می‌گیرند، این موارد را هم به مردم آموزش دهند.

  مشکل اصلی حوزه دامپزشکی کمبود تحقیقات است

  رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور نیز در این مراسم گفت: بنا است تا از طرف این سازمان طرحی در شورای شهر تهران درباره حمل‌ونقل، نحوه نگهداری، نقش دامپزشکی و نهادهای دیگر ارائه شود.

  «دکتر محمدرضا صفری» افزود:: بخش دامپزشکی به موسسه تحقیقاتی نیاز دارد.

  وی همچنین گفت: ٣٩ هزار و ١٩۶ دامپزشک عضو این سازمان هستند.

  وی با بیان اینکه توجه به‌ سلامت حیوانات خانگی رشد خوبی داشته است، افزود: همچنین بنا است تا از طرف این سازمان طرحی در شورای شهر تهران درباره حمل‌ونقل، نحوه نگهداری، نقش دامپزشکی و نهادهای دیگر ارائه شود.

  صفری از مشکلات اصلی در حوزه دامپزشکی را کمبود تحقیقات در این حوزه عنوان کرد و ادامه داد: در این بخش تنها موسسه تحقیقات رازی و تحقیقات شیلات فعال است و نیاز است تا موسسه تحقیقاتی برای دامپزشکی تشکیل شود.

  سازمان دامپزشکی در خود وزارت جهاد کشاورزی نیز به خوبی دیده نشده است

  دکتر احمد علی کیخا دیگر مدعو و سخنران همایش روز ملی دامپزشکی گفت: دامپزشکی در مجلس، دولت و نظام سلامت آنگونه که باید دیده نشده است.

  رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی، نگاه مجلس و دولت رابه مقوله دامپزشکی کمرنگ ارزیابی کرد و افزود: سازمان دامپزشکی در خود وزارت جهاد کشاورزی نیز به خوبی دیده نشده است، در حالی که باید ابتدا در این وزارت خانه مورد توجه قرار گیرد.

  وی اظهار داشت: از آنجا که در چند سال گذشته، مبالغ قابل توجهی پول برای سلامت کشور هزینه شد، اگر باور داشتیم که «دام سالم مبنای غذای سالم است» به همان اندازه باید به آن می پرداختیم.

  کیخا ادامه داد: سازمان دامپزشکی در چند سال گذشته تلاش کرده بر مبنای علمی و کارشناسی حرکت کند و توفیق‌های خوبی نیز داشته است.

  رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تاکید کرد که در مدت باقی مانده از مجلس شورای اسلامی، در زمینه تحقق شعار “دام سالم انسان سالم” در این کمسیون تلاش می‌کنیم.

  تقلب در زنجیره‌های غذایی؛ بلای جان امنیت غذایی کشور

   دکتر نیره پیروز‌بخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در آیین روز ملی دامپزشکی در سالن خوشه جهاد کشاورزی افزود: سازمان دامپزشکی کشور در فعالیت‌هایی نظیر تدوین استانداردها به صورت ویژه و مستمر با سازمان ملی استاندارد همکاری داشته و دارد.

  رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه ایران بیش از کیفیت یا بی‌کیفیتی غذا از ارتکاب تقلب در زنجیره‌های غذایی رنج می‌برد گفت: از دیرباز در کشورهای مختلف به ویژه کشور ما به دامپزشکی پرداخته شده است. و اگر سازمان دامپزشکی را در یکپارچگی غذا بررسی کنیم، در سال‌های اخیر مفاهیم مختلفی همچون امنیت غذا، ایمنی غذا، کیفیت و اصالت غذا مطرح شده است.

  وی با بیان اینکه امروزه در سازمان ملی استاندارد بحث یکپارچگی غذا مورد توجه است، تصریح کرد: همواره در دنیا ۳ مؤلفه و در ایران ۴ مؤلفه همچون ایمنی غذا، کیفیت غذا، اصالت غذا و حلیت غذا در این خصوص مطرح است که با هماهنگی‌های لازم انجام می‌شود.

  پیروزبخت ادامه داد: در بحث اصالت غذا بارها اعلام کرده‌ام که ایران تنها از کیفیت یا بی‌کیفیتی غذا رنج نمی‌برد و بیشتر از تقلب در این خصوص رنج می‌برد و اگر واحدهای تولیدی به یکپارچگی غذا اهمیت دهند، ایران به یک صادرکننده موفق مواد غذایی تبدیل می‌شود.

  رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور باید به اصالت غذا به عنوان یکی از پارامتر‌های مهم بپردازند، بیان کرد: در بحث ایمنی غذا هم بحث‌های مدیریت ریسک و مسائل ارزیابی خطر مطرح است که باید نگرانی‌ها را برطرف کرد و اگر خطر به موقع ارزیابی نشده و با آن مبارزه نگردد با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شویم.

  پیروز بخت ادامه داد: ما در سازمان ملی استاندارد با خود وزارت جهاد کشاورزی به ویژه سازمان دامپزشکی کشور همکاری‌های ویژه‌ای داریم که ممکن است در برخی مواقع اختلاف نظرهایی نیز در فعالیت‌های استانداردسازی وجود داشته باشد، اما به طور کلی سازمان دامپزشکی کشور در فعالیت‌های تدوین استانداردها به صورت ویژه با سازمان ملی استاندارد همکاری داشته و دارد.

  رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: پیش‌نویس استانداردهای بین‌المللی با سازمان دامپزشکی در زمینه گوشت و محصولات گوشتی در دست بررسی است که یک سند آن برای سازمان بین‌المللی ارسال خواهد شد.

  گفتنی است در این مراسم، مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز حضور داشت که به دلیل رسیدن دیرهنگام و در عین حال طولانی شدن جلسه از ایراد سخنرانی صرفنظر کرد.

  حجتی در حاشیه همایش و در جمع خبرنگاران درباره اهمیت دامپزشکی در کشور اظهار کرد: نقشی که قشر بی‌حاشیه و مظلوم دامپزشک در کشور دارند بی‌نظیر است.

  وی افزود: علی‌رغم تمامی محدودیت‌ها از نظر امکانات و ساختار و جود بیماری‌های واگیر دار فوق‌العاده زیادی که در سطح جهانی در حال شیوع است، همکاران سازمان دامپزشکی با تلاش شبانه‌روزی خود با این بیماری‌ها مقابله می‌کنند و جان خود را به خطر می‌اندازند.

  در این مراسم از بهره برداران و دامپزشکان نمونه تجلیل شد