• شماره خبر : 33985۲۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۱ خرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • تولید و عرضه مرغ در کشور متوازن نیست

  یک فعال حوزه صنعت طیور با بیان اینکه  صدور مجوز تاسیس مرغداری برای تولید گوشت در مملکت امروز بیش از اندازه نیاز مصرف داخلی است، گفت: در حال حاضر هیچ گونه توازن و همخوانی بین تولید و مصرف مرغ در کشور وجود ندارد.

  قیمت مرغ

  یک فعال حوزه صنعت طیور:

  تولید و عرضه مرغ در کشور متوازن نیست

  یک فعال حوزه صنعت طیور با بیان اینکه  صدور مجوز تاسیس مرغداری برای تولید گوشت در مملکت امروز بیش از اندازه نیاز مصرف داخلی است، گفت: در حال حاضر هیچ گونه توازن و همخوانی بین تولید و مصرف مرغ در کشور وجود ندارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، عبدالعلی طهماسبی در گفت و گو با رادیو اقتصاد افزود: مصرف سالانه گوشت مرغ در ایران دو میلیون تن است در حالیکه بیش از چهارمیلیون تن مجوز برای تولید گوشت سفید در کشور صادر شده است.

  این فعال در حوزه صنعت طیور گفت: ظرفیت فعلی سالانه تولید مرغ در مملکت ۳ میلیون تن است که متاسفانه بازار جدیدی در داخل و خارج از کشور برای این میزان تولید ایجاد نشده است.

  وی افزود: متاسفانه مشکلات و چالش های بسیار زیادی از جمله نوسان قیمت نهاده های دامی، نرخ بالای سود تسهیلات بانکی، صدور بی رویه جواز تاسیس و موارد مشابه دیگر در مسیر تولید مرغ در کشور وجود دارد.

  طهماسبی در ادامه قیمت تمام شده مرغ در ایران را بسیار بالا عنوان کرد و یادآور شد: دولتمردان برای کاهش هزینه های تولید، بازار فروش مناسب، توسعه صادرات و غیره باید دست تولیدکنندگان در این عرصه را به گرمی بفشارد و از آنان به معنای واقعی حمایت کنند.

   

  ضریب تبدیل دان، معیار اقتصادی ارزیابی سود جوجه های گوشتی

  یکی دیگر از کارشناسان و مشاوران پرورش مرغ گوشتی نیز ضمن اشاره به ضریب تبدیل دان به گوشت گفت: از مولفه های اقتصادی مهم برای محاسبه شاخص تولید در واحدهای مرغداری می توان به ماندگاری گله، میانگین وزن پایان دوره، تعداد روزهای پرورش وضریب تبدیل دان به گوشت را نام برد.

  حمیدرضا ضیایی افزود: شاخص تولید بیانگر عملکرد تولیدی یک واحد است و این بحث نباید با عملکرد اقتصادی اشتباه گرفته شود چرا که عملکرد تولیدی با واقعیت های تولید و عملکرد اقتصادی با واقعیت های بازار ارتباط دارد.

  وی ادامه داد: ضریب تبدیل دان مهمترین معیار اقتصادی در ارزیابی سودآوری گله های پرورش جوجه گوشتی است.

  این کارشناس و مشاور پرورش مرغ گوشتی تصریح کرد: گام های اساسی باید در راستای بهبود ضریب تبدیل دان در مرغداری های کشور برداشته شود چرا که این امر بطور مستقیم در کاهش هزینه ها و همینطور رشد عملکرد تولید بسیار تاثیرگذار است.