- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

خراسان رضوی، سومین استان تولید کننده تخم‌مرغ در کشور

خراسان رضوی، سومین استان تولید کننده تخم‌مرغ در کشور

رییس اتحادیه مرغداران تخم گذار خراسان رضوی [1] گفت: استان خراسان رضوی سومین تولید کننده تخم مرغ [1] در کشور است و بالغ بر ۱۰ میلیون مرغ تخم گذار و تولید با ظرفیت ۱۱۰ هزار تن در هر سال دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) [1] به نقل از ایسنا، محمد منتظمی [1] ، اظهار کرد: انتظار می‌رود زمان برگزاری نمایشگاه دام و طیور در مشهد به جای ۳ روز به یک هفته افزایش یابد، بازه زمانی مناسب برای برگزاری نمایشگاه دام و طیور هر سال یک بار است.

منتظمی در پاسخ به اینکه آیا قیمت تخم‌مرغ افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: افزایش قیمت تخم‌مرغ قطعی نبوده است، در حال حاضر نهادهای دامی وابستگی مطلق به منابع خارجی دارند. اما اگر مراودات به گونه‌ای باشد که مواد اولیه خوب و با قیمت مناسب در اختیار ما قرار بگیرد احتمال افزایش قیمت کم‌تر است.

وی تاکید کرد: افزایش و یا عدم تغییر در قیمت تخم مرغ بستگی به سیاست مبادلات تجاری در ایران وکشورهای صادرکننده نهادهای دامی دارد.

منتظمی خاطرنشان کرد: استان خراسان رضوی سومین تولیدکننده تخم مرغ در کشور است، در این استان بالغ بر ۱۰میلیون مرغ تخم گذار وجود دارد و سالانه ۱۱۰ هزار تن تولید تخم مرغ در استان صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون برای ۲۴۰۰ نفر از طریق واحدهای مرغ تخم گذار اشتغال‌زایی ایجاد شده است، افزود: در حال حاضر ۲۴۰ بهره‌بردار در حوزه مرغ تخم‌گذار در استان فعالیت می‌کنند و در هر واحد ۱۰ تا ۲۰ هزار مرغ تخم‌گذار وجود دارد که در هر واحد ۱۰ کارگر مشغول به کار هستند.

[2] [3] [4]