• شماره خبر : 27356۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۰ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • ادامه رسوایی تخم مرغ های هلندی در زنجیره غذایی آلمان/ نانوایی ها هم آلوده به حشره کش فیپرونیل هستند

  بقایای حشره کش فیپرونیل که در جولای گذشته در تخم مرغ های هلندی ارسالی به آلمان یافت شده بود، در زنجیره محصولات غذایی مانند نان نیز پیدا شده است.

  هشدار شیوع فیپرونیل در مرغداری های اروپا

  ادامه رسوایی تخم مرغ های هلندی در زنجیره غذایی آلمان/ نانوایی ها هم آلوده به حشره کش فیپرونیل هستند

  بقایای حشره کش فیپرونیل که در جولای گذشته در تخم مرغ های هلندی ارسالی به آلمان یافت شده بود، در زنجیره محصولات غذایی مانند نان نیز پیدا شده است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، به نقل از سایت Suddeustche zeitung، حشره کش فیپرونیل که نخستین بار جولای گذشته در تخم مرغ ها یافت شد، اکنون به سایر محصولات زنجیره غذایی از جمله نان گسترش پیدا کرده است.

  همچنین به گزارش سایت The local، وزارت کشاورزی آلمان به SZ اعلام کرده بود که آزمایش ۴۷۳ محصول را در زنجیره غذایی آنالیز کنند و نتایج این آزمایش ها نشان داد ۱۰۳ مورد از محصولات حاوی فیپرونیل بوده اند.

  پس از اینکه مقامات نوردراین-وستفالن (ایالتی در آلمان) دستور مرجوعی ۹۰۰ هزار عدد تخم مرغ از هلند را به دلیل مقدار زیاد فیپرونیل دادند، آزمایش ها در آگوست آغاز شد.

  آزمایش های بیشتر، منجر به مرجوعی تخم مرغ در ۱۲ ایالت از ۱۶ ایالت آلمان شد و طیف گسترده ای از محصولات غذایی از جمله ادووکات (یک نوشیدنی حاوی تخم مرغ)، سالادهای تخم مرغ و محصولات نانوایی نیز آلوده به حشره کش بودند.

  تا آخر ماه اکتبر، این وزارت نتایج آزمایشات ۸۰۰ محصول غذایی را بدست خواهد آورد.

  مقامات آلمانی اعلام کردند که مقدار ماده یافت شده در تخم مرغ ها به اندازه ای نیست که برای بزرگسالان خطرناک باشد اما برای کودکان خطرناک است.

  به گفته SZ، کارشناسان بهداشت، مسئولان دولتی را به پنهان کاری و انتشار ندادن اخبار واقعی راجع به وجود حشره کش در محصولات حاوی تخم مرغ متهم کردند.

  آنها ادعا کردند که مسئولان دولتی واقعیت ها در مورد میزان و مقادیر بالای فیپرونیل را در محصولات غذایی پنهان کرده اند تا از مرجوعی بیشتر جلوگیری شود. به گفته این افراد، مرجوعی در سطح بالا ممکن است پیامدهای ناگواری در صنعت غذایی داشته باشد، به همین دلیل مسئولان از اعلام اخبار واقعی در این زمینه خودداری می کنند.