- پايگاه اطلاع رساني كشاورزي ايران - http://agna.ir -

جاروجنجال نکنید؛ تراریخت وارد کشاورزی ما شده است/ اعتراض فرهیختگان به رفتار غیرملی

دکتر سیروس زینلی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی انستیتو پاستور ایران:

جاروجنجال نکنید؛ تراریخت وارد کشاورزی ما شده است/ اعتراض فرهیختگان به رفتار غیرملی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی انستیتو پاستور [1]، از مخالفان خواست جاروجنجال به پا نکنند و تصریح کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم، بخشی از بذرهای وارداتی به کشور تراریخت هستند و تراریخت وارد کشاورزی ما شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا) [1]، دکتر سیروس زینلی [1]، در حاشیه نشست تخصصی هم اندیشی اتحادیه انجمن های کشاورزی الحاق به upov، گفت: بیشتر بذرهای مصرفی در کشور وارداتی و بخشی از آن تراریخت است و حال اگر مجلس هم بخواهد جلو آن را بگیرد نمی تواند زیرا وارد کشاورزی ما شده است.

این عضو بیوتکنولوژی و پزشکی مولکولی وزارت بهداشت، افزود: بنابراین بهترین راهکار این است که محصولات تراریخته چه به صورت محصول فرآوری شده و یا بذر، پس از واردات، در داخل تحت کنترل و قانون ایمنی زیستی قرار گیرند.

وی گفت: تولید این محصولات نیز باید در چارچوب قانون ایمنی زیستی در کشور انجام شود.

 

چاره ای جز تولید محصولات دانش بنیان نداریم

این پژوهشگر بین المللی زیست فناوری، تنها راه چاره کشور را تولید محصولات دانش بنیان اعلام و اظهار کرد: راهی غیر از محصولات دانش بنیان نداریم. حتی کشاورزی و فرآوری محصولات هم باید دانش بنیان شوند.

زینلی ادامه داد: فرهیختگان و دانشمندان کشور باید از طریق دانش بنیان مشکلات پیش روی مردم را حل کنند. هر محصولی که تولید می کنیم کمک می کند یکی از نخ های وابستگی را قطع کنیم و دانشمندان به عنوان یک وظیفه ملی باید این کار را انجام دهند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی انستیتو پاستور، با اشاره به برخی پیشرفت های دانش بنیانی در کشور، گفت: در حال حاضر در بیوتک دارویی به پیشرفت های فوق العاده ای رسیده ایم و به کشورهای ترکیه، مالزی و غیره تکنولوژی منتقل می کنیم. حتی به روسیه که دانشمندانش در انستیتو پاستور به ما بیوتک را می آموزند نیز دارو صادر می کنیم.

 

فرهیختگان جامعه به رفتار غیرملی اعتراض کنند

این عضو بیوتکنولوژی و پزشکی مولکولی وزارت بهداشت، در ادامه بحث اصلاح نژاد دام و گیاه که در این نشست مطرح شد، صراحتا اعلام کرد: من می خواهم درباره اصلاح نژاد ایرانی صحبت کنم.

وی افزود: نمی دانم چه بلایی بر سر ما ایرانی ها آمده است، اگر همین الان بگویند شکر قحطی شده است، مردم حمله می کنند، شکر می خرند تا قحطی واقعی اتفاق بیفتد. همین فاجعه در زمینه دلار و طلا نیز به بار آمد!

زینلی  مقصر اصلی در این مسایل را مردم دانست و تصریح کرد: ضرر اصلی تمام این بدرفتاری های ملی به مردم می رسد و ما به عنوان فرهیختگان جامعه باید به طرق مختلف به رفتار غیرملی اعتراض کنیم.

وی افزود: مطمئن باشید وضع مالی مسئولان آنقدر خوب است که می توانند یک بانک را خالی کنند، خاوری شوند و بروند و آب از آب تکان نخورد. از نظر من مسئولان به اندازه مردم مقصر نیستند.

 

۴۰ سال تحقیر می شویم بازهم کالای امریکایی می خریم!

زینلی اظهار کرد: چگونه ملتی که ۴۰ سال توسط آمریکا و اروپایی ها تحقیر می شود، با افتخار محصول آمریکایی و اروپایی مصرف می کند؟!

وی از فرهیختگان و اقشار مختلف جامعه خواست با الگو گرفتن از کشورهایی مانند ژاپن و آلمان، عزم خود را برای خودکفایی کشور جزم کنند تا عزت ایرانی را برگردانیم.

[2] [3] [4]