• شماره خبر : 32039۳ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۰ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • همدان: همکاری تمامی ارگان های مرتبط ، باعث نبود مشکل حاد آنفلوانزا در استان شده است.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان در جلسه هم اندیشی که با حضور دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان مهندس نظرپور معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان،

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان در جلسه هم اندیشی که با حضور دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان مهندس نظرپور معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان، اعضای اتحادیه تعاونی مرغداران استان، دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی ضمن تشکر از حضور مسئولین حاضر در جلسه اظهارداشت: به لطف خدای متعال و هماهنگی های منظم و پیگیریها و تلاشهای صورت گرفته بین بخشی در بحث جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوانزا در استان همدان همکاری بیش از پیش در این زمینه را می طلبد.

  وی اظهار داشت: مهمترین گام در کنترل بیماری ها بحث خود مراقبتی می باشد و با افزایش آگاهی و فرهنگ بهداشتی در بین تولیدکنندگان به این مهم دست خواهیم یافت.

  وی با بیان اینکه کنترل شیوع بیماری آنفلوانزا توسط یک ارگان امکان پذیر نیست خاطر نشان کرد: در حال حاضر همکاری خوب و منظم تمامی ارگان های مرتبط، باعث نبود مشکل این بیماری در استان همدان شده است.

  دکتر رسولی با بیان اینکه اطلاع رسانی اختصاصی به تولید کنندگان و مرغداران درباره بیماری آنفلوآنزا انجام شده، اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع آنفلوآنزا جمع شدن مرغداران در یک مکان توصیه نمی‌شود و به همین دلیل است که اطلاع رسانی بدون جمع شدن آن‌ها که امکان انتشار آلودگی را دارد، از طرق مختلف انجام گرفته است.
  وی افزود: بیش از ۳۰ هزار مورد آزمایش‌های تخصصی این حوزه در سطح استان انجام شده که خوشبختانه تاکنون نتیجه آن پاک بودن استان همدان است لذا رعایت الزامات بهداشتی در تمامی مرغداری های استان توصیه می گردد.
  دکتر رسولی یکی از مؤلفه‌های خطر را وجود بازارچه‌های پرندگان دانست و گفت:در جلساتی که با مسئولان استان برگزار شده همواره بر ایجاد یک بازارچه پرندگان که قابلیت کنترل و ضدعفونی کردن آن وجود داشته باشد؛ تأکید کردیم و طرح آن را ارائه دادیم.
  این مقام مسئول تصریح کرد: به اتحادیه مرغ فروشان و پرنده فروشان مجوز داده شده تا برای ایجاد یک بازارچه عرضه کننده پرندگان که در دل شهر نباشد و قابلیت قرنطینه و ضدعفونی داشته باشد، اقدام کنند.
  وی با اشاره به اینکه اگر بیماری وارد استان شود می‌تواند پایه‌های این صنعت را به خطر اندازد، افزود: از همین رو تمام تدابیر لازم برای پیشگیری و جلوگیری از نفوذ آلودگی به مرغداری‌ها با واکنش سریع و به موقع انجام خواهد گرفت.
  در ادامه جلسه پس از بحث و تبادل نظر و ارائه پیشنهادات و انتقادات، اعضای حاضر مطالبی را در خصوص راهکارهای جلوگیری از ورود بیماری به استان عنوان و تصویب کردند.