• شماره خبر : 38530۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۳۰ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • جوانگرایی، کشتی شیلات کشور را به ساحل آرامش می رساند؟

  وزير جهاد كشاورزي با صدور حكمي نبي‌الله خون‌ميرزايي، متخصص دكتراي حرفه‌اي بهداشت و بيماري‌هاي آبزيان را در 25بهمن‌ سال 1397 به سمت معاون وزير و ریيس جديد سازمان شيلات ايران برگزید.

  علیرضا کیهان پور

  یادداشت

  به بهانه انتصاب رییس جدید سازمان شیلات ایران؛

  جوانگرایی، کشتی شیلات کشور را به ساحل آرامش می رساند؟

   

  علیرضا کیهان‌پور- مدیر پیشین روابط عمومی سازمان شیلات

  وزیر جهاد کشاورزی با صدور حکمی نبی‌الله خون‌میرزایی، متخصص دکترای حرفه‌ای بهداشت و بیماری‌های آبزیان را در ۲۵بهمن‌ سال ۱۳۹۷ به سمت معاون وزیر و رییس جدید سازمان شیلات ایران برگزید.

  خون‌میرزایی که پیش از این مدیرکل شیلات استان خوزستان بود، آمده است که در راستای بهبود شرایط توسعه منابع انسانی و توجه ویژه به معیشت پرسنل تلاشگر ( موتور محرکه هر تشکیلاتی هستند) در سراسر این سازمان به عنوان پیشران حمایت از تشکل‌‌ها و سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی در توسعه آبزی‌پروری به ویژه پرورش ماهی در قفس در دریا و استفاده مطلوب از ظرفیت‌های سواحل شمال و جنوب کشور با رعایت سامانه‌ها و شاخص‌های بین‌المللی، باشد.

  با شناختی که نگارنده از شخصیت علمی، تخصصی، مدیریتی، اخلاق‌مداری، فرهیختگی و اهل قلم بودن ایشان دارد، می‌توان آینده‌ای بهتر از وضعیت فعلی را در تمامی زمینه‌های شیلاتی با افق امیدوارکننده‌ای  تصور و ترسیم نمود.

  اولویت نخست ایشان لغو قانونی تمامی مجوزهای صیادی به صیادان چینی تا زمان بررسی کامل این بحران و روشنگری در خصوص بازنشستگان شریف شیلات ایران است که مورد اتهام استفاده از رانت صیادی با چینی‌ها بوده‌اند. به نظر می رسد، خون میرزایی می تواند ضمن شفاف‌سازی در این زمینه با رعایت کرامت‌ انسانی بازنشسته‌های شیلات ایران، توانمندی های این بخش را به منصه ظهور برساند.

  در همین راستا، ساماندهی مجتمع‌های آبزی‌پروری ماهی و میگو در کشور، بررسی مجدد چگونگی واگذاری مراکز تکثیر و پرورش ماهی به بخش خصوصی به‌ویژه مرکز تکثیر آزادماهیان دریای خزر در کلاردشت، توجه به کارخانجات تولید خوراک آبزیان در راستای تامین نهاده‌ها در شرایط فعلی تحریم ها، توجه به واردات، صادرات و بازار مصرف انسانی انواع آبزیان، ساماندهی مجدد تشکل‌های تخصصی، شفاف‌سازی برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی شیلات از طریق تشریفات قانونی و برگزاری مناقصه توسط بخش غیردولتی، تعامل بیشتر مراکز تحقیقات شیلات و بخش اجرایی، بازنگری در بیمه صیادان و آبزی‌پروران، راه‌اندازی مجدد نشریات تخصصی شیلات ایران شامل فصلنامه‌های ماهیگیران و آبزی‌پروری به صورت غیر برخط (مجازی) و راه‌اندازی کتابخانه تخصصی آنلاین (مجازی) شیلات ایران که در دهه اخیر به محاق فراموشی سپرده شده است و مواردی از این دست، نیز مورد انتظار است.

  و اما مهم‌ترین رسالت مدیریتی رییس‌ جدید سازمان شیلات ایران در این مقطع می‌تواند اعلام ممنوعیت صید به روش مخرب ترال در آب‌های جنوبی کشور، آیش گذاشتن دریا در مناطق کف‌روبی‌شده با متدهای علمی و ارزیابی ذخایر آبزیان ‌باشد.

  دریا با سخاوت است و از سفره کریمانه‌اش همگان از صیادان و جاشوها، گرفته تا صنعت گران و مصرف کنندگان، می توانند بهره مند شوند.

  ارتقای متوسط سرانه مصرف ماهی، میگو و سایر آبزیان در کشور نیز یکی دیگر از اهداف مهم رییس جدید باید باشد. مطمئن باشیم امواج توفنده دریا با حرکات انتقالی انواع آبزیان در کف دریا را با الزامات و شرایط فوق بازسازی خواهد کرد و رسالت توجه به مناطق محروم ساحلی توسط جهادگران این عرصه می‌تواند محقق شود.

  در چنین شرایطی، جوانگرایی در بدنه اجرایی شیلات نیز به منزله پرچم افراشته و به اهتزار درآمده ای است که کشتی شیلات کشور را به ساحل آرامش بازخواهد گرداند. فرهنگ‌سازی، گفتمان اجتماعی و فعالیت‌های شیلاتی سنگ بنای این کار مهم است که در عرصه رسانه‌های شنیداری، تصویری، مجازی، مکتوب و غیر برخط حضور و اثربخشی آن با تخصیص اعتبارات ویژه فرهنگی نسبت به گذشته بیشتر احساس می‌شود و شعارمان باید این باشد که آب بخیل نیست سهم همگان از مصرف آبزیان محفوظ است.