• شماره خبر : 35296۳۱ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۶ شهریور
 • این صفحه را چاپ کن
 • جو می تواند جایگزین گندم در رژیم غذایی حیوان شود؟

  برای بسیاری از پرورش دهندگان این پرسش مطرح است که آیا می توان برای تغذیه حیوانات، جو را به طور کامل جایگزین گندم کرد.

  رژیم غذایی حیوان

  جو می تواند جایگزین گندم در رژیم غذایی حیوان شود؟

  برای بسیاری از پرورش دهندگان این پرسش مطرح است که آیا می توان برای تغذیه حیوانات، جو را به طور کامل جایگزین گندم کرد.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از wattagnet، با توجه به کاهش کیفیت گندم در مناطق مختلف، استفاده از جو در رژیم های غذایی حیوانی مورد توجه قرار گرفته است.

  دکتر ایوانیس ماورومیچالیس (Ioannis Mavromichalis)، مشاور تغذیه حیوانات در این باره می گوید: «پاسخ سریع به این سوال مثبت است، البته همیشه یک «اما» مطرح می شود؛ باید قابلیت های این محصول را پیش از تغییر جهت ناگهانی به سمت استفاده از آن، مورد بررسی قرار دهیم.

  جو حاوی فیبر بیشتری نسبت به گندم است که با توجه به نوع گونه مورد پرورش و مراحل آن، می تواند پیامدهای مثبت و منفی در پی داشته باشد.

  همچنین، جو (اغلب) حاوی پروتئین بیشتر نسبت به انواع (نرم) گندم است، که نیاز به تنظیم اسید آمینه در خوراک را نشان می دهد.

  لازم به ذکر است که اسید آمینه هیستیدین در جو ضعیف است و در رژیم های غذایی کم پروتئین می تواند مشکل ساز باشد.

  یکی دیگر از ویژگی های این محصول انرژی کمتر آن نسبت به گندم است که باید با اضافه کردن مقداری روغن/چربی یا نسبت انرژی به پروتئین (اسیدهای آمینه) خوراک را تنظیم کرد.

  در نهایت، مشخصات فیبر در جو نسبت به گندم متمایز است. اگر یک آنزیم زایلاناز در رژیم سنگین گندم استفاده شود، آنزیم متفاوت (کوکتل) برای رژیم های غنی شده جو لازم است.

  نکته اینجاست که برای تصمیم گیری باید اطمینان حاصل کنیم جو بدون مایکوتوکسین است یا اگر رژیم غذایی را به جو تغییر دهیم، حاصلی نخواهد داشت.

  ارگوت یکی از این توکسین هایی است که اغلب در جو یافت نمی شود. البته این محصول نیز می تواند توسط مایکوتوکسین هایی که گندم را تحت تاثیر قرار می دهند، آلوده شود، اما مشخصات ظاهری متفاوت داشته باشد.

  به طور خلاصه، استفاده از تمام رژیم های غذایی با جو امکانپذیر است و در کشورهایی که معمولا دمای هوا کمتر است نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید درباره تنظیم دقیق در خوراک و جزییات کوچک غلات آموزش های لازم داده شود.»