• شماره خبر : 30418۲۴ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۷ دی
 • این صفحه را چاپ کن
 • مدیریت بحران، سرافکنده از زلزله نیم ریشتری اقتصادی!

  ما که سال گذشته و حتی نیمه اول امسال صادرکننده تخم‌مرغ بودیم، اینک برای تنظیم بازار، مجوز واردات تخم‌مرغ با تعرفه پایین 5 درصد را برای هر نهاد، شرکت یا ارگانی ازجمله اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار میهن صادر می کنیم.

  منصور انصاری روزنامه نگار

  ما که سال گذشته و حتی نیمه اول امسال صادرکننده تخم‌مرغ بودیم، اینک برای تنظیم بازار، مجوز واردات تخم‌مرغ با تعرفه پایین ۵ درصد را برای هر نهاد، شرکت یا ارگانی ازجمله اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار میهن صادر می کنیم.

  در یک اقدام غیر انحصاری تخم‌مرغ وارد کشور می شود و اعلام می کنیم که بیشتر از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان بابت یک شانه شیرینک پک شده (بسته قابل‌حمل محاط شده) خریداری نکنید. این تصمیم را نه معاونت تولید وزارت جهاد کشاورزی بلکه معاونت توسعه بازرگانی اتخاذ، ابلاغ و مدیریت می کند. دلیل عمده این اقدام، افزایش غیرمنطقی و خارج از پیش بینی قیمت تخم‌مرغ بوده که صدای همگان را ازجمله در فضای مجازی، صدای مرغ‌ها را که قیمت هر کیلوی آن ها نسبت به هر کیلو تخم‌مرغ کاهش‌یافته بود درآورد.

  واردات تخم‌مرغ خوراکی طی سال¬های اخیر به‌ویژه در دولت یازدهم و دوازدهم بی سابقه و برای اولین بار صورت گرفت.

  بیماری حاد تنفسی پرندگان موسوم به آنفولانزا و مقابله و امحاء تعداد انبوهی از واحدهای مرغ تخم گذار طی سه ماه گذشته، کاهش تولید و درنتیجه پایین آمدن عرضه، افزایش تقاضا در فصل زمستان و بازار آشفته و مناسب برای فرصت‌طلبان سودجو، معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی را نا گریز به اتخاذ این تصمیم کرد. البته در چارچوب اختیارات قانونی و باملاحظه حمایت از تولیدکنندگان داخل. کما اینکه قیمت هر شانه تخم‌مرغ وارداتی رقمی حدود ۱۳ هزار تومان اعلام شد تا تولیدکنندگان داخلی که از تهاجم بی رحمانه و ویرانگر آنفولانزا گریخته‌اند بتوانند حاشیه سودی اندک داشته باشند. این اقدام، بازار را متعادل و قیمت را برای مصرف‌کنندگان کاهش خواهد داد. این در حالی بود که در سال گذشته بالغ‌بر۷۰ هزار تن صادرات تخم‌مرغ خوراکی داشتیم و طی سال های گذشته همواره مازاد تولید برای مرغداران مشکل‌آفرین بوده است.
  باید گفت مشکل بیماری آنفولانزا برای تمامی کشورهای دنیا ازجمله آمریکا، مالزی، استرالیا، هند و اروپا یعنی در ۵ قاره عالم وجود دارد. آخرین گزارش جهانی‌شدن این بیماری از اندونزی تا آمریکا توسط دکتر همت زاده، دانشمند و محقق صاحب‌نام ایرانی و دانشیار دانشگاه آدلاید استرالیا، هم‌زمان با برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام و طیور تهران در تاریخ پانزدهم آذرماه ارائه شد. تمام کشورهای دنیا، به‌محض شیوع این بیماری، بلافاصله اطلاع رسانی عام می کنند و سپس سه اقدام اساسی را در دستور کار قرار می‌دهند: ۱- جلب همکاری تمامی نهادهای اجرایی حتی نظامی و انتظامی برای امحا کانون های آلوده و درگیر با بیماری و قرنطینه منطقه در شعاع های۳ تا۱۰ کیلومتری با تشخیص متخصصان، ۲- پرداخت فوری و بدون معطلی خسارت و ضرر و زیان مرغداران خسارت‌دیده برای جلوگیری از پنهان‌کاری، ۳- تنظیم بازار با کمک واردات. اما متأسفانه در کشور ما این مصیبت و بلا تبدیل به عرصه¬ای برای تسویه‌حساب‌های سیاسی و پراکنده‌گویی‌های غیر کارشناسی می شود.

  اگر فقط به چند جمله از قول شخصیت های مختلف توجه کنیم متوجه می شویم که به اصل موضوع و راه کارهای مقابله با بحران افزایش قیمت تخم‌مرغ و مقابله با بیماری ویران‌کننده کمتر پرداخته می شود. مثلاً رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری میهن می گوید: ۶۰۰ هزار قطعه مرغ مادر تخم‌گذار و ۱۵ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار در ۹۰ روز شیوع بیماری معدوم شده اند. معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی این تعداد را تکذیب و می گوید: این‌قدر نبوده است. مدیرعامل این اتحادیه سخن دیگری در مورد افزایش قیمت نهاده ها می گوید که دلیل گرانی تخم‌مرغ شده است، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، بدون اشاره به شیوع بیماری آنفولانزا و امحا حجم انبوهی از پرندگان همین سخن را به نحوی دیگر بیان می کند و می گوید: افزایش قیمت تخم‌مرغ متأثر از قیمت خوراک و کمبود عرضه در بازار است. علی‌اکبری رئیس کمیسیون کشاورزی به یاد تعزیرات می افتد و می گوید: وزرات جهاد کشاورزی و تعزیرات با همکاری هم می توانند بازار تخم‌مرغ را مدیریت کنند و در ادامه گفتار خود، متأثر از اخبار جناحی روزنامه ها و رسانه ها، یادی می کند از وجود انحصار در واردات نهاده ها، عده  دیگری از شخصیت های سیاسی می خواهند با دولت تسویه‌حساب کنند؛ ازیک‌طرف فغان گران شدن تخم‌مرغ و نابودی اقشار پایین‌دست جامعه را سر می دهند و از طرف دیگر، دولت را واردکننده و نابودکننده تولید داخل و وزارت جهاد کشاورزی را بی کفایت در تنظیم بازار معرفی می کنند، عده ای خوردن تخم‌مرغ را تحریم و به قول خودشان در فضای مجازی کمپین (اردوگاه) نخوردن آن تا ارزانی‌اش را به همگان توصیه می کنند.

  موارد متعدد متناقض و غیر کارشناسی دیگری در مورد این رخداد جزئی و ساده از سوی شخصیت های مرتبط و غیر مرتبط نیز هست که ذکر آنان مطلب را طولانی می کند، اما بارزتر از همه بی‌عملی کمیسیون کشاورزی مجلس است که هیچ وظیفه ای به‌جز انتقاد از وضع پیش‌آمده را متوجه خود نمی داند، البته با تیترهای روزنامه پسند. آنچه در این فضای وهم‌آلود، با ترس و محافظه‌کاری و « بگم یا نگم»، با تعلل و تأخیر رخ می دهد؛ تصمیم معاونت توسعه بازرگانی برای صدور مجوز واردات تخم‌مرغ به همه و ازجمله اتحادیه میهن با تعرفه ۵ درصد است و اعلام اینکه تخم‌مرغ واردشده، عرضه می شود و بالاتر از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان نخرید. آیا نمی شد کمیسیون کشاورزی مجلس در یک اقدام همسو برای حمایت از صنعت مرغداری و مقابله با بیماری ویرانگر آنفولانزا، ماده‌واحده‌ای را در صحن علنی مجلس به میان می آورد که طبق آن ۵ درصد تعرفه و عوارض گمرکی برای واردات تخم‌مرغ در چنین شرایط حادی برای جبران بخشی از خسارات و زیان های مرغداران آسیب¬دیده از بیماری اختصاص یابد!