• شماره خبر : 36124۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۸ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • حل مشکلات حقوقی استمهال وام کشاورزان/افزایش ۱۸ درصدی قیمت روغن طبیعی است

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: استمهال وام کشاورزانی که بر اثر خشکسالی یا سرمازدگی دچار آسیب شده بودند، آخرین مراحل اجرای خود را سپری می کند.

  استمهال وام کشاورزان

  حجتی در تشریح نشست کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:

  حل مشکلات حقوقی استمهال وام کشاورزان/افزایش ۱۸ درصدی قیمت روغن طبیعی است

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: استمهال وام کشاورزانی که بر اثر خشکسالی یا سرمازدگی دچار آسیب شده بودند، آخرین مراحل اجرای خود را سپری می کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از صدا و سیما، محمود حجتی در حاشیه جلسه با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر، اظهار کرد: آیین نامه این مسئله به بانک مرکزی ابلاغ شده و فقط یک نارسایی حقوقی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم این مسئله نیز از سر راه برداشته شود.

  وی افزود: سال گذشته به دلیل سرمای شدیدی که در فروردین ماه داشتیم حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به باغ های کشور خسارت وارد شد.

  وی ادامه داد: با این حال آنطورکه باید و شاید با توجه به محدودیت های مالی دولت نتوانستیم این خسارات را جبران کنیم.

  حجتی یکی از راههای جبران خسارات کشاورزان را استمهال وام آنها عنوان کرد و افزود: یک کشاورز یکسال را کار می کند بدون آنکه حقوق ماهیانه ای بگیرد و در این یکسال هزینه هم می کند به این امید که در پایان سال محصولی برداشت کند، اما یک سرما می آید و تمام محصول را از بین می برد حالا تصورکنید در چنین شرایطی بانکها هم به سراغ کشاورز می آیند و قسط هایشان را می خواهند.

  وی افزود: کمتر کار اقتصادی وجود دارد که فعال آن عرصه به یک دفعه با چنین مشکلاتی مواجه شوند که هم محصولش از بین برود و هم ناچار باشد بدهی هایش را به بانک پرداخت کند بنابراین استمهال وام کشاورزان می تواند بخش وسیعی از مشکلات آنها را حل کند.

  حجتی در خصوص افزایش قیمت روغن خوراکی در بازار هم گفت: آنطور که گفته می شود قیمت روغن دو برابر نشده بلکه براساس اعلام بانک مرکزی ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته که این مسئله نیز طبیعی است.

  وی افزود: باید توجه داشت دلاری که به دانه های روغنی تعلق می گرفت از ۳ هزار و ۲۰۰ تومان به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته علاوه بر این قیمت جهانی دانه های روغنی نیز افزایش یافته که با توجه به این دو مسئله افزایش ۱۸ درصدی قیمت روغن خوراکی در بازار را شاهد هستیم.