• شماره خبر : 38145۲۹ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۰ بهمن
 • این صفحه را چاپ کن
 • حمایت از خوراک دام آماده در دستور کار کمیسیون کشاورزی مجلس/ طرح پایلوت تخصیص نهاده به کارخانجات خوراک در ۸ استان

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس بر نقش موثر صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان در زنجیره تولید محصولات پروتئینی تاکید کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با کمک اتحادیه های تولید خوراک، نقشه راه را برای رسیدن صنعت دامپروری به لزوم استفاده از خوراک آماده تدوین و اجرا کند.

  در نشست اتحادیه تعاونی های خوراک دام با کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح شد:

  حمایت از خوراک دام آماده در دستور کار کمیسیون کشاورزی مجلس/ طرح پایلوت تخصیص نهاده به کارخانجات خوراک در ۸ استان

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس بر نقش موثر صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان در زنجیره تولید محصولات پروتئینی تاکید کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با کمک اتحادیه های تولید خوراک، نقشه راه را برای رسیدن صنعت دامپروری به لزوم استفاده از خوراک آماده تدوین و اجرا کند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، احمدعلی کیخا، در نشست مشترک کمیسیون کشاورزی مجلس با اتحادیه تعاونی های خوراک دام، طیور و آبزیان کشور، افزود: نقش صنعت خوراک آماده در زنجیره تولید محصولات پروتئینی بسیار واضح و با اهمیت است.

  وی اظهار کرد: برنامه ریزی و ترسیم نقشه راه برای صنعت دامپروری در راستای استفاده از خوراک آماده صنعتی به جای توزیع مواد اولیه به صورت خام باید جایگزین شود و پرورش دهندگان صرفا به استفاده از انواع خوراک و دان آماده تولید شده در کارخانجات خوراک استاندارد ملزم شوند.

  رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، با اشاره به تحریم های اقتصادی و مشکلاتی در تامین نهاده های دامی، بر لزوم استفاده از خوراک آماده تاکید و تصریح کرد: مصرف خوراک آماده صنعتی در فارم های مختلف پرورش دام، طیور و آبزیان در سراسر کشور بایستی با زمانبندی مشخص در دستور کار متولیان و مسئولان این بخش قرار گیرد.

  کیخا بر حمایت های همه جانبه مجلس و کمیسیون کشاورزی از این برنامه تاکید کرد و گفت: ما در کمیسیون کشاورزی مجلس این مهم را پیگیری می کنیم و از کارخانجات خوراک آماده استاندارد حمایت های لازم را انجام خواهیم داد.

  درخواست کارخانجات خوراک آماده برای تخصیص نهاده های دامی به بخش تولید

  در این نشست مشترک، اعضای اتحادیه تعاونی های خوراک دام، طیور و آبزیان کشور نیز بر روند ساماندهی تامین نهاده های دامی با قیمت مصوب وزارت جهاد کشاورزی برای کارخانجات خوراک آماده تاکید کردند و خواستار بررسی این موضوع شدند.

  اعضا و نمایندگان تشکل صنعت خوراک آماده با توجه به شرایط نابسامان فعلی بازار مواد اولیه و نهاده های دامی تثبیت جایگاه پراهمیت تولیدکنندگان خوراک را به طور موثر در زنجیره تولید محصولات پروتئینی کشور خواستار شدند.

   

  وزارت جهاد کشاورزی، آسیاب و میکسرها را از واحدهای سنتی برچیند

  علی بختیاری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این نشست بر لزوم اصلاح ساختار سنتی مرغداری ها و دامداری ها در کشور تاکید و تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشور باید در راستای حذف آسیاب و میکسرها در فارم های پرورش سنتی اقدامات لازم را انجام دهند.

   

  طرح پایلوت تخصیص نهاده به کارخانجات برای تولید خوراک آماده در ۸ استان

  در ادامه این نشست، محمدرضا حزبئی، معاون بازرگانی شرکت پشتیبانی امور دام نیز پس از ارائه گزارشی از اقدامات و پیگیری های انجام شده در شرکت پشتیبانی امور دام، پیرو درخواست مطرح شده توسط اتحادیه خوراک آماده گفت: تخصیص نهاده های دامی به کارخانجات خوراک و ارائه محصولات تولیدی این واحدها به دامداران و مرغداران در حال بررسی است.

  وی اظهار کرد: تخصیص نهاده های دامی به کارخانجات خوراک بزودی و پس از مشخص شدن مکانیزم اجرایی آن با وزارت جهاد کشاورزی، در هشت استان به صورت پایلوت اجرا خواهد شد.

  معاون بازرگانی پشتیبانی امور دام در ادامه به راهکارهای حمایت صادرات خوراک نیز اشاره و اظهار کرد: در صورت عملیاتی شدن این طرح، کمک شایانی به صادرکنندگان خوراک در کشور می شود.