• شماره خبر : 39025۲ ۹۸
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۲ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • خراسان جنوبی: خشکسالی دو هزار و ۴۳۷میلیارد به بخش کشاورزی خسارت زد

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: خشکسالی دو هزار و ۴۳۷ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این استان خسارت زده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: خشکسالی دو هزار و ۴۳۷ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این استان خسارت زده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از خبرنگار مهر، غلامرضا قوسی عصر سه شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی بیان کرد: بخش کشاورزی یکی از بخش‌های اقتصادی، مهم و فعال است.

  قوسی با بیان اینکه در تولید ۱۰ محصول خراسان جنوبی دارای رتبه یک تا ۱۰ کشوری قرار داریم، افزود: رتبه دوم تولید زعفران، رتبه چهار پنبه و ششم پسته را داریم.

  قوسی خراسان جنوبی را قطب تولید پرورش شتر مرغ و طیور دانست، افزود: تمام محصولات تولیدی در خراسان جنوبی دارای ارزش افزوده بالا و سازگار با شرایط اقلیمی هستند.

  وی با بیان اینکه بیش از ۲.۱ درصد جمعیت طیور کشور در خراسان جنوبی پرورش و تولید می‌شود، افزود: ۱۹۰ هزار تن تولیدات دامی و پروتئین حیوانی داریم که از این میزان ۱۵۳ هزار تن تولید مربوط به صنعت طیور است.

  قوسی از فعالیت هشت مجتمع گلخانه‌ای و ۲۶ مجتع دامپروری در استان خبر داد و اظهار کرد: ۳۰۰ واحد ظرفیت خالی داریم که در صورت تأمین اعتبار نقش بسزایی در اشتغال استان دارند.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی‌های چند ساله در استان بیان کرد: خشکسالی‌ها در وهله اول تأثیر زیادی بر منابع آبی برجای گذاشته است.

  وی با بیان اینکه میزان آبدهی قنوات در سال ۱۳۸۵ قریب به ۶۵۰ میلیون متر معکب بوده که به امسال به ۱۹۴ میلیون متر معکب رسیده است، گفت: کاهش شدید منابع آبی باعث کاهش منابع درآمدی روستاها و مهاجرت آنها به شهرها شده است.

  قوسی با بیان اینکه همچنین ۶۲۵ هزار تن کاهش عملکرد محصولات زراعی داشته‌ایم، افزود: دو هزار و ۴۳۷ میلیارد تومان خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی بوده است.

  وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مصرف بهینه آب بیان کرد: در ۲۲ هزار و ۵۹۶ هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده که راندمان آب را از ۲۵ درصد به ۴۴ درصد افزایش داده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خواستار احیا و مرمت قنوات شد، افزود: همچنین خواستار انتقال آب و مدیریت مصرف آن در مزارع هستیم.

  قوسی با بیان اینکه ۱۵ درصد از سطح زیر کشت را تحت پوشش آبیاری نوین قرار دادیم که شرایط موجود می‌طلبد به ۳۰ درصد افزایش یابد، اظهار کرد: همچنین در راستای جذب سرمایه گذار، نیازمند مشوق‌هایی در بخش کشاورزی هستیم.

  رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در اعتبارات بند خ ماده ۳۳ باید تجدید نظر شود.


  کلید واژه ها: