• شماره خبر : 34426۲۷ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۱۳ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • خراسان جنوبی: کاهش محسوس بیماری های مشترک بین انسان و دام در استان

  معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان خراسان جنوبی گفت: طی سالیان اخیر کاهش محسوسی در شیوع بیماری های قابل انتقال از دام به انسان داشته ایم.

  خراسان جنوبی: کاهش محسوس بیماری های مشترک بین انسان و دام در استان

  معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان خراسان جنوبی گفت: طی سالیان اخیر کاهش محسوسی در شیوع بیماری های قابل انتقال از دام به انسان داشته ایم.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان جنوبی، دکتر « محمد علی بخشی » با اشاره به فرارسیدن روز جهانی مبارزه با بیماری های زئونوز در این رابطه افزود: طی سال اخیر کاهش قابل اعتنایی در رخداد بیماری های مشترک بین انسان و دام در جمعیت انسانی خراسان جنوبی شاهد هستیم.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر بجز بیماری تب مالت، مابقی بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان در خراسان جنوبی شایع نیست ادامه داد: در سال های اخیر با برنامه ریزی های صورت گرفته در حوزه پیشگیری و ایمن سازی دام ها، نظارت و کنترل محموله های دام و طیور و همچنین آموزش و اطلاع رسانی اقدامات خوبی در راه پیشگیری از این بیماریها انجام شده است که ثمره آن عدم وجود کانون از بیماری های خطرناک همچون تب کریمه کنگو، هاری، کیست هیداتید، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مشمشه در استان می باشد.

  معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان خراسان جنوبی به بیماری تب مالت اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این بیماری یک بیماری شایع تقریبا در همه مناطق کشور است، ولی طی سال های اخیر این بیماری در خراسان جنوبی واکسیناسیون حداکثری دام های حساس و انجام فعالیت های ترویجی برای تولیدکنندگان کاهش شدیدی داشته است.