• شماره خبر : 31996۲۸ ۹۷
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۹ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • خراسان رضوی: جابجایی طیور زنده در ورودی ها و مرز استان باید کنترل جدی شود

  با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه ستاد آنفلوانزای پرندگان استان برگزار شد.

  با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه ستاد آنفلوانزای پرندگان استان برگزار شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این جلسه گفت: با توجه به پیدایش آلودگی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی نقاط کشور و نیز افغانستان، هرگونه جابه جایی غیرمجاز طیور زنده باید در همه مراکز ورودی به استان بویژه مرز مورد کنترل جدی قرار گیرد.

  وی اظهار کرد: این استان رتبه بالایی در تولید مرغ و تخم مرغ دارد، به طوری که دارای ۲۲ میلیون قطعه طیور زنده، پنج مسیر برای مهاجرت پرندگان و ۴۳ نقطه خطرپذیر به لحاظ شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.
  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت افغانستان که ۲ نقطه آلوده به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نزدیک به خراسان رضوی دارد، باید نیروی انتظامی و گمرک ترددها را به شدت کنترل کنند زیرا براساس شیوه نامه ابلاغی وزیر کشور به همه دستگاه های اجرایی، کوتاهی هر دستگاه در انجام وظیفه، آن دستگاه را به متهم اصلی در شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تبدیل می کند.
  حسینی گفت: وجود ۸۸۹ واحد غیرمجاز طیور، عرضه غیربهداشتی طیور در بازار پرندگان، تراکم واحدهای پرورش طیور از مشکلات جدی استان است که باید برای حل این مشکلات چاره اندیشی و اقدامات فوری انجام گیرد.
  وی افزود: طی برنامه زمان بندی این واحدهای غیر مجاز را یا به چرخه واحدهای مجاز برگرداند یا فعالیت آنان را متوقف ساخت.
  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: ۱۲ اقلیم برای مهاجرت پذیری پرندگان در استان وجود دارد که تاکنون ۲۰ هزار پرنده به این استان مهاجرت کرده اند، لذا باید توجه دستگاه های اجرایی به واحدهای پرورش طیور در استان بیش از گذشته شود.
  وی با تاکید به تخصیص اعتبارات مربوط به مقابله با آلودگی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به استان خراسان رضوی گفت: با توجه به نقش خراسان رضوی در تامین تخم مرغ کشور و حجم زائری که به مشهد می آید، تقاضا داریم ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان به بحث مقابله با این بیماری در خراسان رضوی از طریق سازمان دامپزشکی تخصیص یابد.
  حسینی توقف ترددهای غیرمجاز برای نقل و انتقال طیور، توقف واحدهای غیرمجاز تولید طیور، حضور ۲۴ ساعته نیروی انتظامی در پست های قرنطینه دامپزشکی، برخورد با واحدهای غیرمجاز به صورت زمان بندی شده، جلوگیری از جوجه ریزی های بدون طیور، ساماندهی فروش مرغ های بومی روستایی را از سوی دستگاه های اجرایی خراسان رضوی مورد تاکید قرار داد.
  وی اظهار کرد: ۱۰۰ نفر از بسیج سازندگی، ۶ هزار نفر از روستاییان قرار است آموزش های لازم را در خصوص جلوگیری و کنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بگذرانند و همکاری ۲ هزار و ۵۰۰ دهیار در این زمینه جذب شود.
  معاون استاندار خراسان رضوی جلوگیری از عرضه جوجه بلدرچین و کبک تا اطلاع ثانوی، مشارکت فعال اتحادیه ها، مراقبت از استخرهای کشاورزی، تجدیدنظر در حوزه طرحهای اقتصادی در مورد طیور روستایی ، مشارکت فعال دانشگاه علوم پزشکی در آموزش بهورزان و تامین واکسن برای افراد در معرض خطر را مورد تاکید قرار داد.
  مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: یکهزار و ۹۴۱ واحد طیور مجاز و ۸۸۹ واحد طیور غیرمجاز در استان وجود دارد که هم اینک تعداد طیور موجود در حال پرورش و تولید در استان ۲۱ میلیون و ۹۶۹ هزار و ۱۷۶ قطعه و میزان جوجه ریزی ۸۶ میلیون و ۹۳۷ هزار و ۹۰۱ قطعه است.
  احمد شریعتی بیان کرد: تاکنون ۱۸ هزار و ۹۲۲ مورد بازدید و مراقبت اختصاصی بیماری، ۳۳ هزار و ۵۰۴نمونه برداری، ۳۷ هزار و ۸۵ مورد آزمایش برای تشخیص بیماری آنفلوآنزای پرندگان در استان انجام گرفته است.
  وی عرضه غیرمجاز طیور زنده در بازارچه ها و روستاها به صورت دوره گردی، ساختار نامناسب واحدها تراکم و تنوع کاربری در یک منطقه، محدودیت در تخلیه طیور در معرض خطر در شعاع سه کیلومتری، فعالیت واحدهای غیرمجاز را از نگرانی ها و چالش ها در خصوص جلوگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان برشمرد.
  مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: وجود ۴۳ نقطه خطرپذیر به لحاظ شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، وجود تالاب ها، مهاجر ۲۰ هزار پرنده با تنوع ۴۰ گونه، این استان را در برابر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان آسیب پذیر کرده است.