• شماره خبر : 31915۲۴ ۹۷
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۵ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • خراسان شمالی: حمل و نقل غیرمجاز کود از عوامل انتقال بیماری‌های شایع در دام و طیور

  مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: یکی از عوامل انتقال بیماری‌های شایع در دام و طیور حمل و نقل غیرمجاز و غیربهداشتی کود دام و طیور است.

  مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: یکی از عوامل انتقال بیماری‌های شایع در دام و طیور حمل و نقل غیرمجاز و غیربهداشتی کود دام و طیور است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی، دکتر ابراهیم تقوایی مقدم اظهار کرد: حمل و نقل غیر مجاز و غیر بهداشتی کود دام و طیور باعث انتقال بیماری های شایع در دام و طیور مانند آنفلوانزای فوق حاد، تب برفکی، بیماری های انگلی، باکتریایی و ویروسی و همچنین در انسان نیز بیماری های تب مالت ، شاربن (سیاه زخم) ، سل ، بیماری های انگلی ، باکتریایی و … می شود.

  وی با اشاره به اینکه تدابیر بهداشتی پیشگیرانه دامپزشکی با همکاری سایر دستگاه های مسئول ازجمله فرماندهی انتظامی و پلیس راهور استان انجام می گشود، ادامه داد: برای این منظور، طرح تشدید کنترل مجوز بهداشتی و قرنطینه ای خودروهای حامل کود دامی در پست قرنطینه دامی چمن بید و مبادی ورودی و خروجی استان با همکاری پلیس راه و نیروهای انتظامی جهت بازرسی و توقیف خودروهای غیر بهداشتی و فاقد مجوز قرنطینه ای انجام می‌شود.

  وی یادآور شد: کود دام و طیور باید قبل از حمل و جابجایی به منظور مصارف کشاورزی پس از ضد عفونی به مدت حداقل یک ماه در محل مناسب (چاله) با فاصله حدود بیست وپنج متر از دامداری ها جمع آوری و ذخیره شود.

  مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی افزود: این امر منجر به از بین رفتن ویروس ها، باکتری ها وتخم های انگل موجود در آن می شود و بعد از آن می توان کود مذکور را برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار داد و نسبت به جابجایی آن با خودروهای مناسب پس از پوشش سطح کود با پارچه های برزنتی و کسب مجوز از شبکه دامپزشکی شهرستان اقدام کرد و کامیون های حمل ونقل کود پس از تخلیه باید کاملاً شسته و با ضدعفونی کننده مناسب و قوی ضد عفونی شوند.

  وی خاطرنشان کرد: در سال جاری مقدار ۳۷۵ تن کود دامی و ۳۹۰ تن کود مرغی از استان با مجوز قرنطینه دامپزشکی خارج شده است.