• شماره خبر : 34522۲۷ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۰ تیر
 • این صفحه را چاپ کن
 • خوزستان : تلفات دام های صادراتی بندر شادگان به دلیل بیماری نمی باشد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خوزستان پیرو ارسال محموله دام صادراتی شامل 1480 رأس گوسفند به مقصد کشور قطر که دوره قرنطینه دامپزشکی را مطابق با دستورالعمل های سازمان دامپزشکی سپری کرده بود ..

  اطلاعیه
  تلفات دام های صادراتی بندر شادگان به دلیل بیماری نمی باشد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خوزستان پیرو ارسال محموله دام صادراتی شامل ۱۴۸۰ رأس گوسفند به مقصد کشور قطر که دوره قرنطینه دامپزشکی را مطابق با دستورالعمل های سازمان دامپزشکی سپری کرده بود ، پس از انجام آخرین معاینات بالینی و بررسی مجوزهای بهداشتی توسط کارشناسان دامپزشکی مستقر در بندر شادگان در تاریخ ۳/۴/۹۷ بارگیری شد.

  لیکن به علت نقص فنی و شرایط جوی لنج مورد بارگیری دام های صادراتی که می بایست در زمان ۳۶ ساعت به کشورمقصد برسد پس از حدود ۶۰ ساعت به کشور قظر می رسد وبه همین علت آب و علوفه دام ها نیزبه شدت کاهش می یابد و در کشور مقصد نیز دام ها که به دلیل کم آبی و غذایی بی حال و دهیدره شده بودند به اشتباه بیمار تشخیص داده می شوند واجازه ترخیص دام ها صادر نمی گردد و لنج بدون آب آشامیدنی و خوراک دام جهت گوسفندان به سمت ایران حرکت می کند که با نوجه به گرمای طاقت فرسا در این فصل و خرابی مجدد لنج در دریا، حدود ۱۰۰۰ رأس از گوسفندان در مسیر و در داخل لنج تلف می شوند.

  در پی دریافت گزارش کارشناسان دامپزشکی به محض رسیدن لنج به بندر شادگان در محل حضور پیدا کردند ولی متاسفانه به علت تشنگی شدید گوسفندان و دهیدره شدن بدنشان، در زمان تخلیه نیز تعدادی دیگر تلف شدند و دام های تلف شده با حضور بازرسان دامپزشکی به نحو کاملا بهداشتی مدفون شدند.

  شایان ذکر است که دام های مورد نظر دوره قرنطینه دامپزشکی خود را به شکل کامل و زیر نظر کارشناسان دامپزشکی سپری کرده بودند و هیچگونه علامت و نشانه بیماری نداشتند و تلفات رخ داده منشا فیزیولوژیکی داشته و هیچگونه ارتباطی با بیماری ندارد.