• شماره خبر : 26952۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۶ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • خوزستان دومین تولید کننده آبزیان در کشور/موردی از تب برفکی در خوزستان مشاهده نشده است

  مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: خوزستان دومین تولید کننده آبزیان در کشور است و سالانه تولیدات خوبی در زمینه ماهیان گرمابی، سردابی و میگو دارد.

  مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: خوزستان دومین تولید کننده آبزیان در کشور است و سالانه تولیدات خوبی در زمینه ماهیان گرمابی، سردابی و میگو دارد.

  به گزارش ایرنا دکتر مصطفی کنار کوهی شنبه به مناسبت روز دامپزشکی در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار کرد: بر اساس آمار اداره کل شیلات خوزستان، سالانه بین ۵۵ تا ۶۰ هزار تن ماهی گرمابی، حدود ۸۰۰ تن ماهی سردابی و حدود ۸۰۰ تا یک هزار تن میگو در خوزستان تولید می شود.
  وی افزود: هم اکنون ۲۸ مزرعه پرورش میگو، ۷۴۹ مزرعه فعال گرمابی و ۲۴۳ مزرعه در مجتمع ها و ۱۸ مزرعه فعال سردابی در خوزستان وجود دارد.
  کنارکوهی ادامه داد: وظیفه ما این است که در ۲ بعد دام و مزرعه فعالیت کنیم به عنوان مثال مزارع میگو را پیش از میگو ریزی بازرسی و نکات بهداشتی را ارائه کرده و پروانه فعالیت به صورت مشترک بین ما و شیلات صادر می شود.
  مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: هر ساله سندرم تلفات ماهیان گرمابی در رودخانه گرگر شوشتر مشاهده می شد اما امسال به دلایل مختلف کانون و گزارش بیماری وجود نداشت.

   

  وی بیان کرد: پارسال، ۶۳ هزار و ۲۸۰ تن ماهی گرمابی و ۸۸۵ تن ماهی سردابی در خوزستان تولید شد.
  کنار کوهی در خصوص بیماری تب برفکی گفت: امسال کانون تب برفکی در خوزستان وجود نداشت و موردی مشاهده نشد.
  مدیرکل دامپزشکی خوزستان اضافه کرد: امسال تاکنون در گام نخست یک میلیون و ۳۵۰ هزار نوبت سر دام سبک و ۲۱۲ هزار نوبت سر دام سنگین واکسینه تب برفکی شدند و در گام دوم، دام سنگین در حال واکسنیه شدن است و تا پایان این فصل بیش از ۴۰۰ هزار راس دام سنگین واکسینه می شوند.
  وی اظهارکرد: در گام دوم تب برفکی دام سبک، سه میلیون و ۵۰۰ هزار راس هدفگذاری شده است.
  کنارکوهی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو گفت: پارسال ۲ کانون بیماری در بهبهان و چوئبده آبادان گزارش شد اما امسال حجم عملیات سه برابر پارسال انجام شد و موردی مشاهده نشد.
  مدیرکل دامپزشکی خوزستان ادامه داد: خوزستان بزرگترین و پرحجم ترین وارد کننده نهاده های دامی است به صورتی که سالانه حدود ۱۰ میلیون تن نهاده های دامی از بنادر خوزستان و به صورت اختصاصی از طریق بندر امام وارد می شود و اداره کل دامپزشکی از اصلی ترین دستگاه هایی است که نظارت بهداشتی بر این نهاده ها دارد.

   

  وی بیان کرد: خوزستان پنجمین تولید کننده جوجه در کشور و هفتمین تولید کننده گوشت قرمز در کشور با حدد ۳٫۵ میلیون راس دام سبک و ۴۰۰ هزار راس دام سنگین است.
  کنارکوهی افزود: در ۸۰۰ واحد مرغداری فعال در خوزستان سالیانه ۴۵ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می گیرد که فعالیت های بهداشتی آنها توسط دامپزشکی رصد می شود.
  وی اظهار کرد: هم اکنون ۹ کشتارگاه صنعتی طیور در خوزستان و یک کشتارگاه صنعتی گوشت قرمز در اهواز فعال است.
  وی ادامه داد: یک مجوز بهداشتی برای احداث کشتارگاه صنعتی در شمال اهواز صادر شده و کشتارگاه های خرمشهر، بهبهان، باغملک و دزفول نیز در حال ساخت هستند.
  کنارکوهی اضافه کرد: خوزستان به عنوان یک استان پایانه ای در صادرات و واردات مطرح بوده و در بخش دام ، فرآورده های خام دامی و نهاده های دامی دامپزشکی فعالیت می کند.
  وی در خصوص کشتارهای غیر مجاز در سطح شهرها گفت: بر اساس دستورالعمل ها وظیفه داریم محل های تائید شده توسط اماکن و دارای پروانه فعالیت از طریق سازمان صنعت و معدن و تجارت و یا بقیه دستگاه ها را کنترل و نظارت کنیم و حجم پرونده هایی که در این خصوص در چند سال گذشته از طریق قوه قضائیه اقدام شده بیش از ۵۰۰ مورد گزارش شده است