• شماره خبر : 32065۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۰ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • دستکاری باکتری روده گاو برای کاهش تولید گاز خطرناک و قدرتمند متان

  دانشمندان اسکاتلندی موفق به دستکاری باکتری روده گاو شدند تا تولید گاز متان توسط این حیوان را کاهش دهند و گوشت بیشتری تولید کنند.

  دستکاری باکتری روده گاو

  دستکاری باکتری روده گاو برای کاهش تولید گاز خطرناک و قدرتمند متان

  دانشمندان اسکاتلندی موفق به دستکاری باکتری روده گاو شدند تا تولید گاز متان توسط این حیوان را کاهش دهند و گوشت بیشتری تولید کنند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از فیوچریسم، انواع باکتری ها و جانداران ریز میکروسکوپی در درون دستگاه هاضمه و از جمله روده حیوانات اهلی زندگی می کنند. در درون روده گاو نیز باکتری خاصی وجود دارد که وجود آن برای هضم رژیم غذایی با فیبر بالا ضروری است.

  اما همین باکتری عامل تولید گاز متان نیز هست که یک گاز گلخانه ای خطرناک و قدرتمند محسوب می شود. محققان می گویند از طریق ایجاد تغییراتی در میکروبیوم های گاو این حیوان گوشت بیشتر و متان کمتری تولید می کند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، خروج گاز متان از شکم گاو با توجه به جمعیت زیاد این حیوان در سطح جهان می تواند فرایند گرم شدن کره زمین را تشدید کند. باید توجه داشت که گاز متان ۲۵ برابر گاز دی اکسید کربن از قابلیت ایجاد گرما در کره زمین برخوردار است و کاهش تولید آن به حفظ محیط زیست کمک شایانی می کند.

  البته روند ایجاد تغییرات در باکتری روده گاو هنوز به اتمام نرسیده و محققان دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند در حال مطالعه بر روی نمونه های مختلف گاوها در اسکاتلند برای تکمیل پژوهش های خود در این زمینه هستند.