• شماره خبر : 38930۲۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : شنبه, ۱۸ اسفند
 • این صفحه را چاپ کن
 • دولت تصمیمی برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم ندارد/ پیامد افزایش قیمت گندم؛گران شدن نان

  معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، موضوع احتمال افزایش نرخ خرید تضمینی گندم را رد کرد و گفت: دولت تصمیمی برای افزایش و یا اصلاح قیمت گندم ندارد اما برنامه هایی برای ارایه تسهیلات به کشاورزان در دست بررسی است.

  خرید تضمینی گندم

  معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی:

  دولت تصمیمی برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم ندارد/ پیامد افزایش قیمت گندم؛گران شدن نان

  معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، موضوع احتمال افزایش نرخ خرید تضمینی گندم را رد کرد و گفت: دولت تصمیمی برای افزایش و یا اصلاح قیمت گندم ندارد اما برنامه هایی برای ارایه تسهیلات به کشاورزان در دست بررسی است.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، یزدان سیف، در حاشیه جشنواره عکس خوشه در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: در سال زراعی جاری دولت تلاش می‌کند با اختصاص مشوق به گندم کاران، آنها را به تولید بیشتر ترغیب و تشویق کند. مشوق‌هایی مانند: پرداخت به موقع در خرید تضمینی، ارائه تسهیلات در حمل و نقل و غیره که البته در حال بررسی است.

  وی همچنین اظهار کرد: برخی هم در دولت موضوع اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم را مطرح می کنند، اما دولت تصمیمی برای افزایش و یا اصلاح نرخ گندم ندارد.

  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران یکی از پیامدهای افزایش نرخ گندم را گرانی نان برشمرد و گفت: افزایش قیمت گندم، به معنی افزایش قیمت نان است و نان در دهک‌های پایین جامعه بیش از ۲۵ درصد انرژی و کالری خانوارها را تامین می‌کند؛ بنابراین نمی‌توانیم به راحتی در مورد این مساله تصمیم بگیریم و نیازمند منابع و بررسی‌های دقیق است.

  وی همچنین قاچاق گندم به کشورهای همسایه به دلیل قیمت بالا در این کشورها را محتمل دانست و افزود: قاچاق در کالاهایی بیشتر انجام می‌شود که صرفه اقتصادی داشته باشد مانند دام که قیمت هر کیلوگرم دام در خارج از مرزها چهار تا پنج دلار است اما قیمت هر کیلوگرم گندم ۳۰ سنت است بنابراین اینکه عده‌ای گندم را با دام مقایسه می‌کنند، کار درستی نیست.

  سیف به ادامه روند توزیع سهمیه آرد نانوایی‌ها اشاره و اظهار کرد: مشکلی در توزیع سهمیه آرد نانوایی ها وجود ندارد و برای آزادپزها در ماه گذشته ۱۶۰ هزار تن گندم پیش‌بینی کرده بودیم و این میزان اکنون به ۲۱۵ هزار تن رسیده است.

  وی اضافه کرد: تمامی واحدهای خبازی شامل مجوزدار و غیرمجوزدار، سهمیه آرد دریافت کرده‌اند که حدود ۹۵ درصد آنها مشکل‌ داشتند و به این واحدها فرصت داده‌ایم تا پایان فروردین ماه مشکل مجوزشان را حل کنند در غیر این صورت اتحادیه های مربوط با آنها برخورد می‌کنند و واحدشان تعطیل می‌شود.

  معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره آخرین وضعیت عرضه شکر به بازار اظهار کرد: حدود یک میلیون تن شکر به کشور وارد شده است و محدودیتی برای عرضه این کالا به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌های مصرف وجود ندارد.

  وی از برخورد تعزیرات حکومتی با گرانفروشان در زمینه کالاهای اساسی خبر داد و افزود: در صورت برداشت کامل نیشکر جنوب، پیش بینی می کنیم که قیمت شکر در ماه های آینده کاهش یابد.

  سیف به برخورد سیستم نظارتی خوزستان با کشت و صنعت هایی که تعمدا نیشکر را برداشت نمی کنند، اشاره و تصریح کرد: سیستم‌های نظارتی در خوزستان به مزارع نیشکر مراجعه کرده‌اند تا بر عرضه سریع این محصول به بازار نظارت کنند.

  معاون حجتی با بیان اینکه تولید شکر در سال گذشته دو میلیون و ۳۰ هزار تن بوده است، گفت: امسال از یک سو به دلیل کاهش حقابه کشاورزان در جنوب به ویژه نیشکر خوزستان، تولید این محصول به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش یافت و از سوی دیگر نیز برداشت آن به دلیل بارندگی به تعویق افتاد.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با بهبود شرایط جوی، از ۱۵ بهمن تقریبا برداشت نیشکر آغاز شده است، تصریح کرد: ما به استان‌ها حدود ۳۳۵ هزار تن طرح توزیع داده‌ایم که برای ۹۰ هزار تن آن پول واریز شده و برای ۷۷ هزار تن پیش‌فاکتور صورت صادر شده است درحالی‌که مصرف ماهانه شکر در کشور ۱۸۰ هزار تن و در زمان اوج مصرف مانند اسفند ماه ۲۰۰ هزار تن است.

  گفتنی است؛ دومین جشنواره عکس خوشه در باغ موزه قصر توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و با همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و موسسه آبان با حضور برخی مقام های دولتی، مدیران بخش خصوصی و فعالان صنعت آرد و نان کشور برگزار شد. در این جشنواره به ۹ عکاس برگزیده در زمینه تولید گندم و نان، جوایزی اهدا شد.

  به گفته سیف قرار است سال آینده این جشنواره در حوزه گندم و کلزا و در سه بخش عکس، مستند و فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای برگزار شود.