• شماره خبر : 32838۲۷ ۹۷
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۹ فروردین
 • این صفحه را چاپ کن
 • دولت یک تصمیم نادرست دیگر گرفت

  پس از افزایش قیمت ارز و اقدام دولت در تک نرخی کردن آن، چراغ امیدی در دل فعالان اقتصادی کشور روشن شد، اما وقتی خبر اختصاص 3 هزار میلیارد تومان برای تثبیت نرخ کالاهای اساسی منتشر گردید، آن چراغ در دل خاموش شد!

  فیداکسپو، به چالش های صنعت دام و طیور می پردازد/

  اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان یارانه برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی

  دولت یک تصمیم نادرست دیگر گرفت

  پس از افزایش قیمت ارز و اقدام دولت در تک نرخی کردن آن، چراغ امیدی در دل فعالان اقتصادی کشور روشن شد، اما وقتی خبر اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان برای تثبیت نرخ کالاهای اساسی منتشر گردید، آن چراغ در دل خاموش شد!

  رویه ای که در طول ۴ دهه اخیر اجرا و علاوه بر ایجاد زمینه سوءاستفاده و رانت برای مقربین، موجبات فشار بر مردم را فراهم آورده و به ناچار مردم سوخته و ساخته اند و دل پردردی از آن وقایع دارند. در ظاهر تصمیم دولت مثبت و عوام پسند است. اما از آنجایی که تاکنون روش های اجرای آن باری از دوش مردم برنداشته، در حکم سرابی است برای مردم و تولیدکنندگان و هزینه ای برای دولت و فرصتی برای فرصت طلبان.

  این تصمیم در مرحله اول موجب تاخیر تجار در گشایش اعتبار اسنادی با ارز ۴۲٫۰۰۰ ریالی شده و همین امر موجب تاخیر در خرید و واردات سالانه حدود ۱۰ میلیون تن نهاده های خوراک دام و طیور (ذرت، جو، انواع کنجاله دانه های روغنی به خصوص سویا) و افزایش حدود ۳۰ درصدی قیمت در بازار طی یک ماه اخیر گشته است.

  این تصمیم نادرست که به روال گذشته صورت پذیرفت، موجب اختلال در تولید محصولات دامی (گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و شیر) و بازار مصرف این اقلام پر اهمیت خواهد شد و از آنجایی که دولت مترصد حفظ قیمت این کالاها در بازار است با اقدامات نسنجیده خود به بحران تولید این محصولات دامن می زند و نتیجه آن موجب نارضایتی مردم، تولیدکنندگان و خود دولت خواهد شد.

  ای کاش این تصمیم به بهانه جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی گرفته نمی شد.

   

  راهکار:

  ۱- این مبلغ در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد تا در قالب دستورالعملی جهت تامین نقدینگی تولیدکنندگان با کارمزد مخفف استفاده شود و هیچ تعهد جدیدی برای واردکنندگان نهاده های خوراک دام و طیور ایجاد نشود و آنان با خیال راحت نسبت به گشایش اعتبار اسنادی با ارز ۴۲٫۰۰۰ ریال اقدام کنند.

  ۲- بدون هیچ محدودیتی از امروز ارز ۴۲٫۰۰۰ ریالی جهت واردات ذرت و کنجاله سویا به همه متقاضیان واردات اختصاص یابد.

  ۳- با اجرای این سیاست تعرفه واردات جو، ذرت و کنجاله سویا در سال ۱۳۹۷ حذف شود.

  ۴- نسبت به رفع سایر موانع واردات با تسهیل دستگاه های مربوطه در واردات نهاده های خوراک دام و طیور اقدام شود.

  با واردات و عرضه نهاده های وارداتی به بازار در قالب مکانیسم عرضه و تقاضا، قیمت ها نیز متعادل خواهد شد. با توجه به اینکه در آینده نیز روند افزایشی قیمت ارز تا رسیدن به قیمت واقعی توسط دولت پیگیری می شود، اجرای این پیشنهاد و ارزیابی آن می تواند به عنوان تغییر اساسی در فرآیند اصلاح قیمت ارز یا هر کالای دیگر مورد بهره برداری قرار گیرد.

  علی صابری دبیر انجمن ملی شرکت های زنجیره ای تولید گوشت مرغ