• شماره خبر : 36574۲۶ ۹۸
 • تاریخ انتشار : سه شنبه, ۱۵ آبان
 • این صفحه را چاپ کن
 • دولت وارداتچی نیست/ تعاونی ها با حمایت ما، انحصار واردات نهاده ها را بشکنند

  وزیر جهاد کشاورزی، سیستم و نظام تعاونی ها را تنها راه چاره برای ایجاد زنجیره تولید دانست و تصریح کرد: با اینکه مجلس مرا به انحصاری کردن واردات نهاده برای برخی افراد متهم می کند اما ما وارداتچی نیستیم.

  دولت وارداتچی

  وزیر جهاد کشاورزی:

  دولت وارداتچی نیست/ تعاونی ها با حمایت ما، انحصار واردات نهاده ها را بشکنند

  وزیر جهاد کشاورزی، سیستم و نظام تعاونی ها را تنها راه چاره برای ایجاد زنجیره تولید دانست و تصریح کرد: با اینکه مجلس مرا به انحصاری کردن واردات نهاده برای برخی افراد متهم می کند اما ما وارداتچی نیستیم.

  به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، محمود حجتی صبح امروز در نشست اتاق تعاون و صبحانه کاری با برخی اعضای تشکل های کشاورزی، گفت: ما از تعاونی ها حمایت می کنیم تا آرام آرام انحصار و قدرت در واردات نهاده های دامی را بشکنند.

  وی گفت: در بخش کشاورزی، سیستمی که پاسخگوی زنجیره تولید از مزرعه تا سفره است، تعاونی‌ها هستند و در دنیا هم این سیستم موفق بوده و جواب داده است. کشورهای توسعه یافته هم همین مسیر را طی کرده‌اند.

  حجتی زنجیره تولید را در کشور ضعیف دانست و افزود: نقاط ضعف زیادی در اجرای این سیستم داریم. برای نمونه حضور تعاونی‌های تولید یا حتی توزیع ما در میادین میوه و تره‌بار چقدر است؟

  وی ادامه داد: وظیفه تامین محصولات میادین میوه و تره‌بار برعهده سه نهاد وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و شهرداری‌هاست و نباید اجازه بدهیم دلالان در این میدان حضور یابند. این در حالی است که ۳۰ درصد محصولات دامی و کشاورزی کشور در میادین میوه‌ و تره‌بار تهران مصرف می‌شود.

  وزیر جهاد کشاورزی به حضور دلالان در زنجیره تامین محصولات کشاورزی هم اشاره و اظهار کرد: برای نمونه دلالان محصول گوجه‌فرنگی را کیلوگرمی ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان از کشاورزان در جنوب می‌خرند و ۱۲۰۰ تومان در تهران به فروش می‌رسانند، این فاصله تولید تا مصرف را می توانیم با تعاونی‌ها کاهش دهیم.

  حجتی تصریح کرد: فاصله زیاد تولید تا مصرف، یکی از رنج‌های تاریخی بخش کشاورزی است که به دلیل فسادپذیری و ناپایداری محصولات کشاورزی، شاهد آن هستیم.

   

  چاره ای جز پرداختن به کشت فراسرزمینی نداریم

  وزیر جهاد کشاورزی در این نشست به موضوع کشت فراسرزمینی اشاره و اظهار کرد: چاره ای جز پرداختن به این نوع کشت در برخی محصولات نداریم. البته هیچ کشوری هم برای ما فرش قرمز پهن نکرده است که چرا دیر آمده‌اید.

  وی ادامه داد: ما هم نیروی کار مجرب داریم و از سوی دیگر محصولاتی داریم که امکان کشت آنها به دلیل محدودیت منابع آب وجود ندارد؛ بنابراین باید به سراغ کشت فراسرزمینی برویم.

  وی افزود: بیش از ۳۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در کشورهای دیگر یا در تملک ایرانیان است یا ایرانیان قراردادهای اجاره ۲۵ تا ۴۵ ساله با کشورهای مقصد امضا کرده‌اند. برای قرداد دو تا سه میلیون هکتار زمین دیگر نیز مذاکره شده است.

   

  برخی فکر می‌کنند ما از اینکه بگوییم گوجه‌فرنگی صادر نشود، رنج نمی‌بریم!

  حجتی درباره صدور مجوزهای ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی نیز اظهار کرد: برخی فکر می‌کنند ما از اینکه بگوییم گوجه‌فرنگی صادر نشود، رنج نمی‌بریم! خدا را شاهد می‌گیرم به دلیل این موضوع، بی‌خوابی می‌گیرم که آیا صادرات این محصول را منع کنیم یا نه؟ اگر گوجه‌فرنگی ممنوع شود، صادرکنندگان گوجه چه کار کنند؟ اگر ممنوع نشود، گوجه در تهران به کیلوگرمی ۷۰۰۰ تومان می‌رسد؛ برای سایر محصولات مانند سیب‌زمینی هم این مشکلات وجود دارد.

  وزیر جهاد کشاورزی گفت: ممکن است آنچه امضا می‌کنم با آن مخالف باشم، اما شرایط، آن را به من تحمیل می‌کند؛ فکر نکنید در برج عاج نشسته‌ام و از هیچ چیز خبری ندارم.

  وی ادامه داد: در هفته گذشته و همچنین شب گذشته، با همه شرکت‌ها و برندهای تولیدکننده لبنیات تا دیروقت جلسه داشتیم که برای قیمت محصولات لبنی چه اقدامی انجام دهیم. از یکسو تولید شیر کاهش نیافته و از سوی دیگر، طی آماری که گرفتیم، حدود ۱۷۰ دامداری صنعتی و نیمه صنعتی، ۸ تا ۱۰ درصد افزایش تولید شیر دارند.

  حجتی گفت: ما می‌دانیم چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اما برخی مسایل دست ما نیست. به طور مثال شیرخشک امروز از کشور قاچاق می‌شود در حالی که تا دو سال پیش برعکس بود و به کشور قاچاق می‌شد. در این مسایل نمی‌شود برخورد چکشی کرد.

  وی در خصوص کارنامه صادرات تولید محصولات کشاورزی و دامی به روسیه گفت: کارنامه ما در بازار روسیه در خصوص صادرات سبزی، شیر و قزل‌آلا روشن است. برای آنکه بتوانیم وارد بازار این کشور شویم، بارها جلسات مختلف در داخل و خارج از کشور گذاشتیم؛ نرم‌افزارها را آماده و کریدور سبز در داغستان راه‌اندازی کردیم و واردکنندگان روسی را به کشور آوردیم تا از کارخانه‌های لبنی و فرآوری آبزیان بازدید کنند. با این همه ظرفیتی که پوتین در اختیار ما گذاشت و دعوایی که با ترک‌ها پیدا کرد، باز هم نتوانستیم به خوبی وارد بازار روسیه شویم.

   

  فکر نمی‌کردیم بانک عامل بخش کشاورزی را هم تحریم کنند!

  وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: همه ما یک خانواده هستیم، دشمن هم در صدد است و تحریم‌ها را آغاز کرده است؛ اما فکر نمی‌کردیم بانک عامل بخش کشاورزی را هم تحریم کنند. از یکسو می‌گویند سوئیفت را برای غذا آزاد می‌گذارند و از سوی دیگر، بانک عامل بخش کشاورزی را تحریم می‌کنند که این نشان می‌دهد عجولانه یک طرحی را آماده کرده و نوشته‌اند.

  وی با تاکید بر اینکه در تامین مواد غذایی تا به امروز مشکلی نداشته‌ایم، افزود: البته اعتصاب کامیونداران، مشکلات کوچکی برای صنعت طیور و مرغداری‌ها یا کارخانه‌های قند و شکر به وجود آورد؛ اما در حال حاضر برطرف شده است.