• شماره خبر : 34172۴ ۹۸
 • تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۳۱ خرداد
 • این صفحه را چاپ کن
 • دومین مورد ابتلا به سویه H5N6 در یک پرنده وحشی

  وزارت کشاورزی، محیط زیست و امور روستایی ایرلند شمالی تایید کرد که یک غاز وحشی اروپایی مبتلا به سویه H5N6 در شهرستان آرمای این کشور مشاهده شده است.

  دومین مورد ابتلا به سویه H5N6

  وزارت کشاورزی، محیط زیست و امور روستایی ایرلندشمالی تایید کرد:

  دومین مورد ابتلا به سویه H5N6 در یک پرنده وحشی

  وزارت کشاورزی، محیط زیست و امور روستایی ایرلند شمالی تایید کرد که یک غاز وحشی اروپایی مبتلا به سویه H5N6 در شهرستان آرمای این کشور مشاهده شده است.

  به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از thepoultrysite، در حالی که نظارت بر پرندگان وحشی مرده بخشی از برنامه های وزارت کشاورزی ایرلندشمالی است، سویه H5N6 پس از انتقال این غاز مرده به موسسه آزمایشی بایوساینسز و اگری فود مورد تایید قرار گرفت. این همان سویه ای است که در مارس امسال در یک لاشخور وحشی نیز تایید شد.

  دکتر روبرت هوی، پزشک ارشد دامپزشکی ایرلند شمالی در این باره طی توصیه هایی به دامپروران این کشور هشدار داد:

  این دومین مورد H5N6 در پرندگان وحشی در ایرلند شمالی در این فصل است. با توجه به اینکه آنفلوآنزای پرندگان همچنان در پرندگان وحشی در سراسر اروپا شایع است، انتظار این مسئله وجود داشت.

  علاوه بر این، لازم است که همه پرورش دهندگان، هوشیار باشند و به طور جدی اقدامات ایمنی زیستی مانند تغذیه و آب خوری پرندگان را تحت نظر بگیرند تا به کاهش ریسک ارتباط طیور با پرندگان وحشی کمک کند.

  گزارش سریع هر گونه مورد مشکوک بیماری از اهمیت بسیاری برخوردار است.

  با وجود بالا بودن ریسک شیوع آنفلوانزا در پرندگان وحشی، خطر کمتری طیور را تهدید می کند، با این حال انجام اقدامات لازم برای حمایت از صنعت طیور کشور، تجارت جهانی و اقتصاد بسیار حائز اهمیت است.

  من همه پرورش دهندگان پرندگان را تشویق می کنم تا طیورشان را ثبت نام کنند. با انجام این کار، آنها می توانند آخرین اطلاعات را از وزارت کشاورزی دریافت کنند.

  در نتیجه این وزارتخانه در جریان روند شیوع بیماری آنفلوانزا قرار می گیرد و می تواند از پرورش دهندگان حمایت کند.

  همچنین آژانس سلامت عمومی اعلام کرده که خطر شیوع ویروس در بین مردم بسیار کم است، با این حال همه باید پیشگیری های لازم را پیش از تماس با پرندگان مرده یا بیمار انجام دهند.

  آژانس استانداردهای غذایی نیز تایید کرده است که خطری ایمنی موادغذایی مصرف کنندگان بریتانیا را تهدید نمی کند. مرغ و محصولات مرتبط با آن مثل تخم مرغ در صورتی که خوب پخته شود، هیچ خطری ندارند.

  اگر نگران سلامت طیورتان هستید، باید از دامپزشک تان کمک بگیرید. اگر نسبت به علائم بیماری مشکوک هستید، باید فورا گزارش آن را به نزدیکترین دفتر دامپزشکی وزارتتان بدهید.

  منبع: http://www.thepoultrysite.com/