• شماره خبر : 27132۳۰ ۹۷
 • تاریخ انتشار : دوشنبه, ۱۷ مهر
 • این صفحه را چاپ کن
 • رشد ۵۰  و ۲۵ درصدی صادرات آبزیان و لبنیات مرهون تلاش های دامپزشکان است/ افزایش مراودات جهانی با همکاری سازمان دامپزشکی

  وزیر جهاد کشاورزی رشد صادرات ۵۰ درصدی آبزیان و ۲۵ درصدی لبنیات در سال های اخیر را مرهون تلاش های دامپزشکان کشور دانست و گفت: با همکاری سازمان دامپزشکی، مراودات جهانی ما بیشتر شده است و صادرات مواد غذایی به ویژه محصولاتت پروتئینی که حساسیت بیشتری دارند، افزایش یافت.

  وزیر جهادکشاورزی: رشد ۵۰  و ۲۵ درصدی صادرات آبزیان و لبنیات مرهون تلاش های دامپزشکان است/ افزایش مراودات جهانی با همکاری سازمان دامپزشکی

  وزیر جهاد کشاورزی رشد صادرات ۵۰ درصدی آبزیان و ۲۵ درصدی لبنیات در سال های اخیر را مرهون تلاش های دامپزشکان کشور دانست و گفت: با همکاری سازمان دامپزشکی، مراودات جهانی ما بیشتر شده است و صادرات مواد غذایی به ویژه محصولات پروتئینی که حساسیت بیشتری دارند، افزایش یافت.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، محمود حجتی در همایش روز ملی دامپزشکی(۱۴ مهر)، با اشاره به رشد قابل توجه تولیدات بخش دام و طیور در سال های اخیر تصریح کرد: این نتایج مطلوب با تلاش سازمان دامپزشکی کشور به دست آمده است.

  وی افزود: فعالیت‌های دامپزشکی در بخش‌های دولتی و خصوصی از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار است که با کوچک ترین غفلت، آثار زیانباری برای کشور به همراه خواهد داشت.

  حجتی با اشاره به میزان تولید محصولات کشاورزی و دام و طیور کشور در ۴ دهه پیش، اظهار کرد: تولیدات ما در سال های نخست پیروزی انقلاب، به بیش از۱۰ هزار تن می رسید در حالی که اکنون حجم تولید ما در این بخش ها به میلیون ها تن رسیده است.

  وزیرجهاد کشاورزی گفت: در سال های اخیر با تلاش دامپزشکی، ایران به دومین تولیدکننده شتر مرغ دنیا تبدیل شده است و در بخش شیلات و صادرات آبزیان نیز بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته ایم.

  وی افزود: البته در برخی موارد بیشتر از ظرفیت‌ های طبیعی استفاده کردیم و فرهنگ مراقبت‌های لازم را لحاظ نکردیم اما امروز در زمینه کنترل بیماری ماهی قزل‌آلا، وضعیت مناسبی داریم.

  حجتی با بیان اینکه سال ۹۲ به لحاظ آبزی‌پروری مشکلات زیادی داشتیم، افزود: بیماری لکه سفید، حجم زیادی از تولید میگوی ما را نابود کرد و ما در کنترل بیماری لکه سفید منفعل بودیم اما وضعیت این بیماری به صورت قابل ملاحظه ای بهبود یافت و تولید میگوی پرورشی از ۱۰ تا ۱۲ تن به ۲۷ هزار تن در ۴ سال اخیر افزایش یافت.

  وی اظهار کرد: این نتایج مطلوب، بیانگر نقش مهم دامپزشکی در اقتصاد کشور، ثروت‌آفرینی ملی، درآمد خانوار و افزایش بهره‌وری و اشتغال است.

  حجتی همچنین به خسارت آنفلوانزای پرندگان در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: همان گونه که شاهد بودیم، پرندگان مهاجر شرایط سختی را برای تولیدکنندگان و سازمان دامپزشکی ایجاد کرد و اگر تلاش مسئولان مربوط نبود، اکنون وضعیت بدی در زمینه تولید طیور داشتیم.

  وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۷ تا ۱۸ درصد جمعیت مرغ تخمگذار ایران به دلیل بیماری آنفلوانزای پرندگان از بین رفت، افزود: اگر مراقبت‌های لازم سازمان دامپزشکی و فعالان این عرصه نبود، معلوم نبود چه بر سر این صنعت می آمد.

  به گفته حجتی، پیگیری های سازمان دامپزشکی نشان می دهد، منشاء بسیاری از بیماری های دام و طیور، از پرندگان مهاجر بوده است.

  وی همچنین به مشکلات تامین گوشت گرم در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که برای تامین گوشت گرم دام سبک در بازار مصرف داریم، بخشی از نیازهای داخلی از راه واردات تامین می‌شود که مراقبت‌های مهم باید از سوی دامپزشکان کشور صورت گیرد.

  وزیر جهادکشاوری با اشاره به محدودیت های سازمان دامپزشکی در راستای اجرای وظایف، تصریح کرد: در این بخش با کمبود‌ امکانات، ابزار، ادوات و حتی نیروی انسانی مواجهیم و وضعیت کشور به لحاظ کیفیت نیروی انسانی مناسب نیست. امکانات ما نارسایی و مشکلاتی دارد که در تلاش برای رفع آنها هستیم تا از سرمایه تولیدکنندگان و مردم مراقبت کنیم.

  وی با بیان اینکه روزانه به تعداد واحدهای تولیدکنندگان خوراک بهداشتی دام افزوده می شود، افزود: در این راستا ضایعات محصولات کشاورزی نیز با تبدیل و غنی‌سازی در اختیار صنعت خوراک دام کشور قرار می‌گیرد.

  وزیر جهادکشاورزی به نقش سازمان نظام دامپزشکی کشور نیز اشاره و اظهار کرد: سازمان نظام دامپزشکی نیز در کنار سازمان دامپزشکی به صورت آزاد به تولیدکنندگان طرف قرارداد خود خدمات ارایه می‌دهد و با توجه به اینکه فعالان بخش دام و طیور سرمایه گذاری های کلانی کرده اند، باید توجه کنیم که سرمایه آنها به دلیل کم توجهی هدر نرود.