• شماره خبر : 19909۲۷ ۹۸
 • تاریخ انتشار : یکشنبه, ۲۸ آذر
 • این صفحه را چاپ کن
 • رقابت سالم در صنعت مرغداری تنها در سیستم یکپارچه (integration) امکانپذیر است/ ایران از معدود کشور­های دارنده­ اجداد تخم گذار و گوشتی

  بنیان صنعت مرغداری در ایران، دهه­ های پیش با تشکیل سیستم اینتیگریشن (زنجیره تولیدمرغ) شکل گرفت اما درسال های بعد به دلیل جنگ و نبود رویکردهای مناسب، صنعت مرغداری از مسیر پیشرفت اصولی فاصله گرفت. تاجایی که اکنون چالش بزرگ این صنعت تاثیرگذار و مهم، پراکندگی واحدهای تولید است.

  رییس هیات مدیره شرکت دارویی تیباسان:

  رقابت سالم در صنعت مرغداری تنها در سیستم یکپارچه (integration) امکانپذیر است/ ایران از معدود کشور­های دارنده­ اجداد تخم گذار و گوشتی

  بنیان صنعت مرغداری در ایران، دهه­ های پیش با تشکیل سیستم اینتیگریشن (زنجیره تولیدمرغ) شکل گرفت اما درسال های بعد به دلیل جنگ و نبود رویکردهای مناسب، صنعت مرغداری از مسیر پیشرفت اصولی فاصله گرفت. تاجایی که اکنون چالش بزرگ این صنعت تاثیرگذار و مهم، پراکندگی واحدهای تولید است.

  بر همین اساس مرغداری صنعتی ایران با توجه به ظرفیت های غیر قابل انکار، راه سختی تا ایجاد پیوستگی در واحد­های تولیدی دارد. لازم به ذکر است، در این راه شرکت­ها و متخصصان بسیاری، با تامین نهاده های مورد نیاز این صنعت و همچنین بهره­ مندی از آخرین تکنولوژی و دستاوردهای روز دنیا، تلاش کرده­اند حلقه اتصال صنعت مرغداری ایران به بازارهای جهانی را محکم‌تر کنند.

  دکتر احمد اشرف­ پور، رییس هیات مدیره شرکت تیبا­سان” “Kaesler Animal Nutrition، (لوهمن سابق) از متخصصانی است که نقش موثری در صنعت مرغداری ایران ایفا کرده است. وی درسال ۶۲ به عنوان دامپزشک و مدیر فروش منطقه‌ای، همکاری خود با شرکت لوهمن را آغاز کرد. در همین زمینه با وی گفت وگویی انجام داده ایم که در پی می آید.

   

   

   

   

  – لطفا از شروع همکاری ­تان باشرکت لوهمن و میزان تاثیرگذاری این شرکت بر صنعت مرغداری کشور، توضیح دهید.

  من از سال ۱۳۶۲ به عنوان دامپزشک در شرکت ایران و آلمان مشغول به کار شدم. از آنجا که شرکت لوهمن آلمان جزء سهامداران شرکت مرغداری ایران و آلمان بود، همکاری تنگاتنگ من با شرکت لوهمن از همان روزهای اول، آغاز شد. شرکت لوهمن در آن سال­ها تنها شرکت خارجی بود که بطور گسترده در عرصه صنعت مرغداری فعالیت می کرد و با فروش جوجه­ های گوشتی و تخم‌گذار، واکسن، دارو، مواد اولیه خوراک و تجهیزات مرغداری تاثیرات غیر قابل انکاری در روند توسعه مرغداری ایران از خود برجا گذاشت.

  متاسفانه، شرکت لوهمن طی سال‌های اخیر دست­خوش تغییرات زیادی شد و زیرمجموعه‌های تولیدی شرکت از هم جدا گردید. آخرین تغییرات آن مربوط به فروش بخش واکسن به شرکت Elanco آمریکا بود.

  در خصوص بخش دوم پرسش‌تان باید بگویم درسال ۱۳۶۵ واردات جوجه مادر را با نظارت سازمان دامپزشکی آغاز کردیم. البته من نقش تعیین‌کننده‌ای در بخش اجداد داشتم و بر این باور بودم کشور ظرفیت آن را دارد که به تکنولوژی نگهداری گله­ های اجداد دست یابد. در حالی‌که شرکت لوهمن تمایل چندانی به فروش گله ­های اجداد نداشت، در نهایت اجداد گوشتی و تخم‌گذار وارد کشور شدند. آن زمان اجداد گوشتی توسط شرکت اویاژن به ایران فروخته شد. در زمینه اجداد تخم‌‌گذار هم با همکاری شرکت برکت، واردات را انجام دادیم. لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که گله­ های اجداد را در اختیار دارد.

   

  – شرکت تیبا­سان به عنوان نماینده شرکت کیسلار(لوهمن) درحال حاضر در چه بخش‌هایی بیشتر فعالیت می‌کند؟ در خصوص محصولات جدید شرکت هم توضیح بفرمایید.

  محصولات ما در شرکت تیبا سان شامل مجموعه­ ای از ویتامین­ ها و مکمل­ های طیور است.

  (شرکت لوهمن) یکی از تولید کنندگان قدیمی مولتی­ آنزیم در اروپا است و هم اکنون نوع جدیدی از آنزیم ­ها را در دست تولید داریم که بدون تغییرات ژنتیکی (GMO) تولید و به بازار جهانی عرضه خواهند شد. به همین دلیل برای تولید انبوه این محصول جدید نیاز به کمی زمان داریم.

  شرکت لوهمن انواع رنگ‌دانه ­های تخم مرغ ( زرد، قرمز و نارنجی) و رنگدانه­ آبزیان ( آستازانتین) را در سبد محصولات خود دارد. یکی از محصولات جدید و در حال ثبت ما «لویت بلو سی» است که به عنوان حلال واکسن در آبخوری­ها مصرف می شود و با ایجاد رنگ آبی، امکان مدیریت مصرف واکسن در گله ­ها را برای مدیران فارم و دامپزشکان فراهم می­ کند. همچنین ال- کارنیتین، انواع آنتی­اکسیدان­ ها و محلول های کاربردی در دوره­ های استرس در گله­ های گوشتی و تخمگذار از دیگر محصولات شرکت ما است.

   

  – چه راهکارها و پیشنهادهایی برای توسعه و پیشرفت صنعت مرغداری کشور دارید؟

  به عقیده ­من حمایت دولت از تولید­کنندگان و ایجاد سیستم زنجیره­ یکپارچه­ تولید، بهترین راهکار برای پیشرفت این صنعت است.

   

  _ موانع و چالش‌هایی که پیش روی اجرای این سیستم مهم وتاثیرگذار در کشور وجود دارد چیست؟ چرا تاکنون اجرا نشده است؟

  واقعیت تلخ دیگر در کشور ما این است که در صورت اجرای سیستم مذکور، مرغداری های کوچک سنتی فضایی برای ادامه کار ندارند. لازم به ذکر است اجرای این مهم، نیازمند همکاری همه‌جانبه­ نهاد­های دولتی و بخش خصوصی است.

   

  – دلیل ضعف ما در صادرات مرغ وتخم مرغ چیست؟

  پراکندگی سیستم مرغداری به کسی اجازه نمی‌دهد تا بتواند با بازارهای جهانی وارد مراوده شود. از سوی دیگر اولویت دولت، تامین نیاز­های داخلی است و نگاه صادراتی حکم‌فرما نیست.

   

  – به عنوان پرسش آخر، با تغییر نام لوهمن به کیسلر چه تغییراتی در این شرکت صورت گرفته است؟

  تغییر نام شرکت صرفا یک تغییر اداری بوده و حتی سایت تولید و آدرس شرکت هیچ‌گونه تغییری نداشته است. این موضوع پیش­تر به اطلاع سازمان محترم دامپزشکی نیز رسیده و امور اداری تغییر گواهی­ های ثبت صورت گرفته است.

  لازم به ذکر است؛ محصولاتی که تولید آلمان نیستند نیز، پس از ورود به آلمان وارد پروسه­ کنترل، آزمایش و بسته ­بندی مجدد می­ شوند و شرکت کیسلارآلمان با استفاده از سیستم کیفیت و اعتماد ( (Quality and trustتمامی مسئولیت­ های کمی وکیفی محصولات را بر عهده دارد. بازدید کارشناسان سازمان دامپزشکی مهر تاییدی بر کیفیت پروسه­ تولید و کنترل مجدد محصولات ما است.

  گفت و گو: مولود غلامی


  ۲ دیدگاه در “رقابت سالم در صنعت مرغداری تنها در سیستم یکپارچه (integration) امکانپذیر است/ ایران از معدود کشور­های دارنده­ اجداد تخم گذار و گوشتی”

  1. مرضيه گفت:

   سلامخیلی خوب بود